Karma Cilt Temel Bakım Rutini

Göz çevresi ve yanaklar normal veya kuru, T bölgesi (alın, burun ve çene) yağlı görünümdedir. Yağlı olan kısımlarda gözenekler açık olabilir, sivilceler ve siyah noktalar görülebilir. Hem yağlı, hem de kuru ciltlerin özelliğini barındıran ciltlerdir. Cildin yağ ve nem dengesini düzenlerken cildi kurutmayan, cildi fazla yağdan arındırırken ihtiyacı olan nemi sağlayan ürünler kullanılmalıdır.

Cilt bakım rutininin tüm adımlardaki cilt tipinize uygun olan ürünlerini aşağıda inceleyebilir, size uygun farklı içerik ve fiyat alternatifinde olan ürünlere, ürünlerin yanında bulunan oklara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1

Temizleyin

  • Her Gün
  • Gece Gündüz

Cilt Temizliği Neden Önemlidir?
Cildi sabah ve akşam düzenli temizlemek; cildi, yüzeyde biriken toz, kir, makyaj artıkları, sebum(yağ) ve ölü derilerden arındırmayı, cildin oksijen alışverişini artırmayı, cildin yıpranmasına ve deforme olmasına engel olur. Cildin beslenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur ve cildi dış etkenlere karşı korur. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için mutlaka sabah-akşam temizlemelisiniz.

Neden Sabah-Akşam Temizlenmeli?
Sabah yapılan cilt temizliği; gece boyunca biriken sebum ve atıklardan, akşam yapılan cilt temizliği ise makyaj artıklarından ve gün boyu cilt üstünde birikmiş olan kir ve tozlardan arındırmak için yapılır.

Karma Ciltler Hangi Temizleyiciyi Kullanmalı?
Jel ya da köpük yapıda temizleyiciyle de sütle de kirlerden arındırabilirsiniz. Süt ile temizleme yaparsanız, yüzü suyla durulayın ve mutlaka yağlı hissettiğiniz bölgeleri tonikle silin.

2

Tonikleyin

  • Her Gün
  • Gece Gündüz

Tonik Kullanmak Neden Önemlidir?
Tonik "temizleme" işleminin tamamlayıcısıdır. Cilt temizleyiciler; ciltteki yağı, kiri ve makyajı çözdükten sonra cildimiz tamamen temizlenmiş olmaz. Bazı kir ve keratin pulları gibi erimeyen maddeler cilt yüzeyinde kalmış olabilir ve bunlar da ancak tonik ile temizlenebilir. Cildinizi çok iyi temizlediğinizi düşündüğünüzde pamuk yardımı ile tonik uygulayın sonra pamuğa bir bakın. Tonik kullanmanın önemini daha iyi hissedeceksiniz.

Ciltte biriken ölü deri, temizleyici artıkları, makyaj, kir artıkları gözenekleri tıkayarak gözeneklerin genişlemesine neden olurlar. Tonik, bunları da temizlediği için gözeneklerin genişlemesini de engeller.

Tonik temizliği tamamlama adımı yanında; cildi yatıştırır, pürüzsüzleştirir, güçlendirir, yumuşatır. Cilt yüzeyinin, serumu ve kremi daha kolay emmesini sağlar. Cilt PH'ını yeniden oluşturur. Cildi yatıştırmak için ihtiyaç duyulan zamanda kullanılabilinir.

Karma Ciltler Hangi Toniği Kullanmalı?
Yağ ve nem dengeleyici, alkolsüz tonikleri tercih edebilirsiniz.

3

Yapılandırın

  • Her Gün
  • Gece Gündüz

Serum Kullanmak Neden Önemlidir?
Serumlar, tüm vitamin, mineral ve aktif içerikleri bolca içerir. İnce yapıda ve konsantre kozmetiklerdir. Bu yüzden nemlendirici kremden daha derine nüfuz eder. Cildin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye ve toksinleri atmaya yardımcı olur. Serbest radikallerle savaşır, cilt dokusunu yeniler ve güçlendirir. Cildin nem kaybetmesini önler.

Karma Ciltler Hangi Serumu Kullanmalı?
Mevsim geçişlerinde ampul kürleri yapabilir, kırışıklara önlem almak adına ve su-yağ dengesinin yeniden kurulması için vitamin içerikli serumlar kullanabilirsiniz.

4

Nemlendirin

  • Her Gün
  • Gece Gündüz

Nemlendirici Kullanmak Neden Önemlidir?
Cilt tipiniz kuru da olsa yağlı da olsa cilt sağlığınızı korumak adına mutlaka nemlendirici krem kullanmalısınız. Size ve ihtiyacınıza uygun nemlendirici kullanmak cilt sağlığınızı korumanıza, oluşabilecek sorunlara karşı önlem almanızı sağlayacak.

Karma Ciltler Hangi Nemlendiriciyi Kullanmalı?
Nemlendiricinizi akışkan (fluid) yapıda seçmeniz emilimini kolaylaştıracaktır. Mineral içerikli kremler iki farklı cilt bölgesinin yapısını dengelediğinden, gece kremi seçerken su bazlı ve yağsız, karma ciltler için formüle edilmiş olanları kullanmalısınız.

5

Koruyun

  • Her Gün
  • Gündüz

Güneş Koruyucu Kullanmak Neden Önemlidir?
Güneş ışınlarının cilt üzerindeki negatif etkileri, doğrudan sıcaklıklarla ya da mevsimlerle ilgili değil. Güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz mevsiminin yanı sıra kışın da güneşten koruyucu kullanmak oldukça önem taşıyor. Kış güneşi de olsa hatta direkt güneş ışığı gelmese bile ışınlardan korunmak gerekiyor. UVA ve UVB ışınlarından yaz-kış korunmak cilt yüzeyinde oluşabilecek leke, kırışıklık gibi sorunlara önlem almaya yardımcı olurken, güneşin sağlığımızı derinden etkileyebilecek negatif etkilerine karşı da koruyor.

Bu nedenle güneş koruyucu kremlerin yaz-kış, güneş ışını görebilecek yüz ve ellerde mutlaka kullanılması gerekiyor.

İçeriğinde SPF yani güneş koruması bulunan bir nemlendirici edinebilir ya da kullandığınız nemlendiricinin üzerine size uygun bir güneş koruyucu uygulayabilirsiniz.