yağlı ve dalgalı saç..

13 yaşındaki ergen oğlumun saçları çok yağlanıyor ve dalgalı olduğu için devamlı karışıyor Ayrıca yüzünde de sivilceler ve burnunda siyah noktalar başladı Bir de her gün banyo yapmasına rağmen ter kokusu giderici bir ürün kullanması gerekiyor Bu sorunlarının hepsi için yaşına uygun ve sağlıklı tavsiyeler verebilir misiniz?
Tuba C. - 38 Yaşında - İzmir
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

12-13 yaşından itibaren ergenlikte cildin aşırı yağlanmaya başlaması normal. Çünkü hormonal bir değişim içindesiniz ve bu da deri salgılarını etkiliyor. Hormonal değişim 26-27 yaşında bir düzene girecek. Doğru bakım yaparsanız ergenlik dönemindeki bu yağlanma ve sivilcelenme sorununu en az hasarla atatırsınız. Sistemli şekilde her sabah ve akşam temizlemek ilk işinizdir. Ama \'iyi\' bir temizleyici ile temizlemek! Çünkü yağı çok kazıyan kimyasallarla yıkarsanız yağ salgısı tahrik olur ve ertesi güne daha fazla yağlanma yapar.

Yağlanmadan rahatsız oluyorsunuz, sabah uyandığınızda bir gecede yüzünüzde peydahlanan bir sivilceye hayretle aynada bakıyorsunuz ve onu yok etmek için sivilceyi sıkıyorsunuz!

İşte büyük savaş başladı! Siz sivilcelerle oynadıkça bir yandaki gözeneğe de sıçramasına sebep oluyorsunuz. Bu savaşın galibi olmanız için cilt bakımınızı disiplinle sürdürmelisiniz. Bir gün sürüp bir gün sürmemek gözenek içinde üreyen bakterilerle savaşta maalesef başarılı olmuyor.

Sivilce, siyah nokta, yağlanma...

Bu üç sorunun \'üçü de\' yağlanmanın artışından oluşur.
Temizler ve yağ salgısı kremle kontrol altına alırsanız sivilcelerin oluşacağı ortamı yok ediyorsunuz. Kirlerin gözenek içinde yağla birleşmesi siyah noktaları oluşturur. Düzenli temizlik ve haftada 2 kez yağ emici maskelerle bunu da kontrol altına alırsınız.

Eğer sivilceler dipleri köklü kırmızı ve derin bir hal almışsa sorunu bir dermatologla çözmeniz gerekir. Akne bakterilerin sebep olduğu bir sorundur.

Ergenlikte cilt bakımının sırasıyla 4 aşaması:

Sabah ve akşam, mutlaka yağlı ve sivilceli ciltler için üretilmiş bir temizleyici ile yüzünüzü köpürtüp, durulayın. 
Köpürtmek için yağlı ciltler için üretilmiş konjac bitki süngerlerinden kullanırsanız mini bir peeling yaparak sivilceye sebep olan \'gözenek ağzının tıkanmasını\' önleyecektir.

Ardından antiseptik özellikleri olan yağ salgısını dengeleyen bir tonikle silin. Yahut fısfıslı şişeyse gözünüze kaçırmadan yüzünüze fısfıslayın. Bırakın yüzeyde kurusun. Bakteri üremesini engellemeye yardımcı olacak ve gözenekleri sıkılaştıracaktır.

Aktif sivilcelerin olduğu yerlere lokal bir \'sivilce kurutucu\' sürün. Bu tip ürünler çıkmaya başlayan sivilceyi söndürür. Çıkmış olanları kısa sürede kurutur.

Haftada iki kez, tercihan banyo çıkışı cildiniz buharla iyice yumuşamışken, önce konjac süngerle cildinize masaj yapın. Ardından yağ emen, killi dengeleyici bir maske uygulayın.

Maskeyi duruladıktan sonra mutlaka tonikleyin.

Saç derisine gelince...Hormonların hız kazandığı dönemlerde, hamilelikte, hormonal rahatsızlıklarda ve ergenlik döneminde hormonlar hızlı çalıştığından saçlı deride aşırı yağlanma olur. 
Aşırı baharatlı, dengesiz beslenmeniz ve stres durumunuz da yağ salgılarının artmasına sebep olabilir.

Yağlı saç derisi, saçın tutunmasına, sağlıklı uzamasına da yardım edeceğinden disiplinli ve doğru ürünlerle bakım yaptığınızda, saçınızın kalitesi de yoğunluğu da artacaktır.

Eğer saçlarınızın sağlıklı bir yapısı varken birden aşırı yağlanmaya başladıysa lütfen bir kan tahlili yaptırın. 
Belki bir sorunun ön habercisidir.

Saçları yağlı olanlar her gün yıkama ihtiyacı duyarlar. 
Ama burada biyolojik bir zorunluluk devreye girer...
Ne kadar çok yıkarsanız; yağ kazıyıcı\' görevi olan şampuanla ve saç derisine yaptığınız masajla sebum üretimini artırırsınız.

Doğru olan, gün aşırı yağlı saçlar için üretilmiş bir şampuanla çok ovuşturmadan yıkamaktır. 
Eğer her gün duş alıyorsanız her seferinde saçı şampuanlamak zorunda değilsiniz. 
Islatın çıkın.

Haftada 1-2 saç derisindeki yağı arındırıcı saç maskeleri uygulayarak ve ağır kimyasal yıkama yapmayan organik içerikle köpüren ürünler kullanarak yağlı saç sorununu gayet iyi çözebilirsiniz. 
Unutmamanız gereken: Saç üç günde bu hale gelmedi. Elbette ilk uygulamada ferahlamayı gözlemleyeceksiniz ama düzenli kullanımla, bir ay gibi bir sürede ancak salgıyı kontrol altına alabilirsiniz.

Yağlı saçlar neler kullanmalı?

Kil, ardıç, limon, katran, yeşil çay, ısırgan otu, biberiye, adaçayı, lavanta içeren ürünlerle yağlı saçların salgı sorunu baskılanır. 
Yağ salgısı normale döndükçe saç derisi nefes almaya, saçlar daha sağlıklı duruş kazanmaya başlar.

Bakımda nelere dikkat edeceksiniz?

Şampuan sert kazıyıcı içerikli olmamalı

Aşırı masaj yok. Yavaşça köpürtüp parmaklarla kafa derisini değil \'saçları\' köpürterek yıkayın

Haftada bir iki kez saç derisini rahatlatan killi saç maskelerinden uygulayın.

Sakın sıcak fönle saçı kurutmayın. Yağ salgılarını tetikler.

Sevgiler...

Önerilen Ürünler

16
44,99 ₺
Yağlı saçlar için özel olarak formüle edilmiş el yapımı şampuan
Kampanyalı
14
92,50 ₺ 103,00 ₺
Anti bakteriyel formülasyona sahip düzenleyici ve netleştirici tonik
28
42,50 ₺
Karma, yağlı ve sivilceli ciltler için temizleme süngeri
Kampanyalı
1
62,50 ₺ 69,50 ₺
Akne oluşumuna karşı hızlı etki
1
25,00 ₺
Ter kokusuna karşı doğal çözüm
15,89 ₺
Yağlı ve yağlanmaya meyilli ciltler için