ergenlikte sivilce..

Merhabalar,
15 yaşındayım Cildim akneli ve yağlı (kistik değil minik pütürcük olarak çoğu zaman da kızarık) 2 kere akne tedavisi gördüm ancak sonra tekrar çıktı Şuan yüzümde hala var ve yanaklarımda kırmızı izler var maalesef geçiremediğim Kendime cilt bakım rutini oluşturdum baya bi süre kullandım temizleme jeli serum tonik nemlendirici göz kremi ( göz altlarımda da morluk var baya) sonra yaşıma uygun olmadığına karar verip buraya başvurdum cilt bakım rutini ve ürün olarak yardımcı olur musunuz? şimdiden teşekkürler
Esra D. - 15 Yaşında - Sakarya
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Sivilce; cinsiyet ayrımı yapmaksızın hem erkekte hem de kadında, özellikle 12 ile 18 yaş aralığında sıklıkla ortaya çıkan ama çeşitli nedenlere bağlı olarak ileri yaşlarda da devam edebilen bir cilt sorunudur. Bu sorun, derinin yağ oranının yüksek olduğu bölgelerde daha sık görülür. Çoğunlukla kırmızı bir sivilce, siyah nokta ve bazen de kist şeklinde kendini gösterir

Sivilce Nedir? Sivilce Nasıl Oluşur?

Ciltte yağ bezlerinin önemli bir bölümü kıl köklerinin içinde bulunur. Bu bezler de cilde kanallar vasıtasıyla açılır. Bu kanalların herhangi bir nedene bağlı olarak tıkanması ölü hücrelerin atılmasını engelleyerek sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Deriden ölü hücrelerin atılamaması aynı zamanda bakteri oluşumuna da neden olur. Bakterilerin artması sivilcelerin artması sonucunu doğurur.

İlk olarak ergenlikte tanışılan sivilceler ileri yaşlarda da, cilde uygun olmayan cildin nefes almasını önleyen kozmetik ürünler, vücuttaki hormonal sorunlar, stres, endişe gibi faktörlere bağlı olarak devam edebilmektedir.

Sivilce oluşumu mevsimlere göre ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bahar ayları hormon seviyesindeki artış, kan dolaşımının hızlanmasına bağlı olarak sivilceleri artırabilir. Yaz aylarında, deniz tuzu ve güneş ışınları genellikle sivilceleri kurutucu bir işleve sahip olsa da, ciltte yağ miktarının çoğalması sivilce artışına sebep olabilir.

Gerek ergenlik döneminde görülen gerek yetişkin dönemlerde ortaya çıkan sivilcelerde cilt temizliği önemlidir. 
Her gün, sabah ve akşam cilt temizlenmeli, haftada 1-2 kez de cilt yapısına uygun maske ve peeling uygulanmalıdır. Cildin yağ, nem ve PH dengesinin korunması için cilt temizleme işleminin ardından, tonik, serum ve nemlendiriciden oluşan bakım rutininin tamamlanması gerekir. Rutini bozmayın! Düzenli bakım şart!

Temizlik esnasında sivilceleri sıkmak ise siyah noktada olduğu gibi kalıcı izlere neden olabilir. Bu neden siyah nokta sıkma işlemi, sadece uzman kişiler tarafından steril ortamlarda yapılmalıdır.

Önerilerim altta..

Sevgiler..

Önerilen Ürünler

1
169,90 ₺
Cilt yenileyici, pürüzsüzlük katan tonik
224,90 ₺
BHA etkisi ile aydınlık, sorunsuz bir cilt
154,90 ₺
Yatıştırıcı, nemlendirici, koruyucu güneş kremi
82,51 ₺ 110,00 ₺
Peeling ve Maske bir arada
Kampanyalı
82,51 ₺ 110,00 ₺
Cildi kurutmadan temizleyen, matlaştırıcı temizleme jeli