akne, komedon..

Merhabalar ben 20 yaşındayım Yaklaşık 8-9 senedir akne problemim var 2015-2016 yıllarında ve 2019-2020 yılında zoretanin tedavisi gördüm Daha bitireli 3 ay kadar oldu fakat bende yine komedon oluşmaya başladı Güneş kremim solante acnes başka bir şey kullanmıyorum Tedaviden önce 'la roche temizleme jeli kullanıyordum Cildini bebek gibi yapmak için kullanacağım cilt bakım ürünleri var mı? komedonlar çok canımı sıkıyor sivilceye dönüşüyor sonra Tekrar zoretanin kullanmak istemiyorum ne yapmalıyım? ayrıca cildim çok hassas ürünlere tepki verebiliyor ben sağlıklı dermatolog önerisi ürünler kremler kullanmak istiyorum komedon yapmaması önemli Son 1 aydır saç diplerimde de sivilcemsi şeyler çıktı kaşıntı yapıyor pandemiden dolayı doktora gidemiyorum bu konuda da bilgi verilirse çok mutlu olurum sevgiler
Gökce D. - 21 Yaşında - Giresun
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Komedon oluşmasını engellemek için ölü cilt hücrelerini düzenli temizlemek (eksfoliye eden ürünler) çok fayda sağlar. Karma ve yağlı ciltlerde temizliği bitki süngerleri veya temizleme fırçaları ile yapmak doğru seçim olacaktır.

Haftalık bakımı aksatmadan, haftada 2 gün, önce peeling ile ölü tabakayı atıp, ardından maske ile gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek sorunu yavaş yavaş hafifletecektir.
Salisilik asit/glikolik asit/retinoik asit gibi ölü tabakayı söken içerikler, AHA'lı (meyve asitli) veya A vitaminli kremler -üst tabakanın ekfoliye edilmesine yardımcı olacağından- tercih edilmelidir. Jel veya maske olarak değişik formlarda bulunan bu soyucuları kullanırken gündüzleri SPF içeren bir koruyucu kullanılmalıdır.

Yağ salgısının fazla salgılanmasına sebep olan faktör her ne ise bir endokrinologa görünerek saptanması sorunun \'içeriden\' de yok edilmesine yardımcı olacağından iyileşme çok çabuk olacaktır.
Kozmetiklerinizi yağsız, su bazlı seçmek gerekir.

Eczaneden alabileceğiniz ilaçları eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Benzoil peroksid veya resorsinol gibi içeriklerle ölü tabakayı söken kimyasallar içeren ilaçların kullanımı sırasında uymanız gereken belli bir süre ve önemli kurallar vardır. Adı üzerinde bunlar \'ilaçtır\'. Uzman gerektirir. Komedonlar yok olurken cildinizi lekeli hale getirebilirsiniz.
Yoğun komedon oluşumunda dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Üst deride biriken ölü hücrelerin oluşturduğu örtü gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delinir ve komedonlar tek tek, ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak çıkartılır. Temizlik sonrası antiseptik bir solüsyonla deri temizlenir ve maske uygulanır. Sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanmanız yenilerinin oluşumunu engelleyecektir. Sırtta ve yüzde olan komdeonlar için aynı yöntem uygulanır.

Israrla sürekli oluşan komedonlar için medikal estetik çözümlere başvurabilirsiniz. Kalınlaşan ölü tabakayı mekanik veya kimyasal olarak soyan yöntemler denenir. Gözeneğin tıkanması engellendiğinden komedon artık oluşmaz. Kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, lazer gibi işlemlerden hangisi cilt tipinize uygunsa doktorunuz seçecektir.

Günlük Bakım Kremi - Yağlı Ciltler aynı zamanda 30 SPF içerir, 

Sevgiler..

Önerilen Ürünler

30
42,50 ₺
Karma, yağlı ve sivilceli ciltler için temizleme süngeri
49,90 ₺
Yağlı ciltlere özel parlama karşıtı krem
1
63,72 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
Kampanyalı
82,51 ₺ 110,00 ₺
Cildi kurutmadan temizleyen, matlaştırıcı temizleme jeli