akne ve izleri..

Merhaba 22 yaşındayım Beyaz tenli karma kistik ve püstül olmak üzere sivilceli gözenekli bir cildim var Sivilceler leke bırakıyor Dermatologa göründüm Clinoper vermişti alerji yaptı Hormon testinde bişe çıkmadı 3-4 aydır işkenmiş ve şekerli hiçbir gıda tüketmedim Hem sivilceler hem lekeler için ne yapmaliyim Teşekkür ederim
Feyza Nur B. - 22 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Akne hem sabah hem akşam sürdürülmesi gereken bir savaş! Fazla yağ salgısı sebebiyle bakterilerin üremesine müsait ortam, gece toksinlerin atılması sırasında da aktive oluyor.

Hücreler gece yenileniyor. Ölü hücreler kıl kökü içerisinde yağla beraber gözeneği tıkıyor! Siz uyurken faaliyet devam ediyor yani!

Her gece uyumadan önce doğruürünlerle yapacağınız cilt temizliği ve alacağınız birkaç küçük önlem sabaha yeni sivilcelerle uyanmanızı engeller.

**Temizleme jeli ve toniğiyle cildi fazla sebumve hücre atıklarındanarındırın. Gözeneğin tıkanmasını engellemenin ilk adımıdır.
**Yüz temizleme fırçası ile çok daha iyi arındırma yapacağınızı unutmayınız
**Yağ salgılarını dengeleyecek serum/kreminizi sürün. Fazla salgıyı kontrol altına almanın ikinci adımıdır.
**Yastık kılıfınızı sık değiştirin. Bakterilere uygun kirli ortamı hazırlamamış olursunuz.
**Yastık kılıfları ve havlularınızı deterjanla değil toz sabunla yıkayın. 
Zaten yangıya baş etmeye çalışan cildinizi bir de kimyasallarla temas ettirmemiş olursunuz
**Temizleme sonrası eğer yeni çıkmaya hazırlanan sivilceler görürseniz, -dengeleyici kremden önce- sivilcenin üzerine \'lokal\' olarak, akne söndüren jellerden uygulayın.
Sabaha kadar bakteri faaliyetini engelleyecek ve kısa zamanda, iz bırakmadan sönmesine yardım edecektir.

İlk önce \'akne izinizin\' hangi sınıfa girdiğine bakalım.

Benek tarzında akne izleri: Beyaz tenlilerde kırmızı, esmerlerde kahverengi renkte \'nokta izler\' şeklinde olur. Bunları haftalık bakımda düzenli kullanılacak olan peeling+maske ikilisi ve yenilenme destekli serum kullanarak çözebilirsiniz. Yüzey soyucu asitli kremler de çok yardımcı olur. Salyangoz salgılı, AHA'lı, C vitaminli serum ve kremler yenilenmeyi hızlandıracaktır.
Ama yazın değil kışın uygulanır.

Derin lekelerde: Dermatolog kimyasal peeling ile (Glikolik asit) yüzeysel tabakayı soyar. Üç hafta arayla birkaç seans yapılır. Cilt yüzeyi kabuklanabilir, soyulur. Güneş kremi kullanmak gerekir. Yoksa lekelenirsiniz. Yaz aylarında kesinlikle yapılmamalıdır.

Skar tarzında akne izleri: Akneden kalan izler çukur veya kabarıklık olarak belirginse kimyasal peelingten \'daha derin\' soyma ve yenilenme gerekiyor demektir.

Bu da daha uzun bir süreye ve sabra ihtiyacınız var demektir. Kozmetiklerle bunu yapamazsınız. Eğer çukurlar çok geniş bir alanda değilse, doktorunuz cildin kalınlığına ve direncine göre yüksek konsantrasyonu kimyasal peeling deneyebilir.

Derin izlerde: Dermaroller, dermabrazyon ve lazer ile derinin bağ dokusunun yeniden oluşmasını sağlamak gerekir. Bunlar kişiye göre değişkenlik gösteren işlemlerdir. Belki doktorunuz çukurun derinliğine göre dolgu da yapabilir...

Her hâlükârda, ister lazer, dermaroller, ister kimyasal peeling, ister AHA'lı soyan kremler ile akne izlerini giderin; mutlaka sonrasında UV korunması şarttır.

Hatta normal zamanda da şarttır. Yoksa lekeler gittikçe koyulaşır.

Sevgiler..


Önerilen Ürünler

30
42,50 ₺
Karma, yağlı ve sivilceli ciltler için temizleme süngeri
8
179,50 ₺ 359,00 ₺
Gözenek sıkılaştırıcı ve nemlendirici
Kampanyalı
179,90 ₺
Kuşburnu ve bentonit kilin aydınlatıcı etkisi
Kampanyalı
159,90 ₺
Akneye eğilimli ciltler için yüz serumu ile daha pürüzsüz ve nemli bir cilt
Kampanyalı
Kampanyalı
89,90 ₺
%100 doğal zeytinyağı ile çay ağacı yağı ve bentonit kili bir arada
Kampanyalı
159,90 ₺
Sebum dengeleyici & gözenek sıkılaştırıcı etkisi olan kil maskesi
Kampanyalı