iri gözenek,siyah nokta,akne,akne izi..

Merhaba 21 yaşındayım cildimde akne ve kahverengi,kırmızı akne izleri mevcut Aynı zamanda iri gözenekli siyah noktalı bir cildim var Siyah noktaları sıktığımda büyük aknelere dönüştüğünü ve sıkmasam bile iz bırakarak çok uzun süre zarflarında geçtiğini farkettim Polikistik over hastasıyım bunun için ilaç kullanıyorum ama aknelerime bir faydasını görmedim Sabah akşam yıkayıp,tonik,serum ve nemlendirici sürüyorum Ama galiba içerik açısından yetersiz Ürün tavsiyesinde bulunursanız çok sevinirim
Zehra Betül ?. - 22 Yaşında - Ankara
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Sivilce; cinsiyet ayrımı yapmaksızın hem erkekte hem de kadında, özellikle 12 ile 18 yaş aralığında sıklıkla ortaya çıkan ama çeşitli nedenlere bağlı olarak ileri yaşlarda da devam edebilen bir cilt sorunudur. Bu sorun, derinin yağ oranının yüksek olduğu bölgelerde daha sık görülür. Çoğunlukla kırmızı bir sivilce, siyah nokta ve bazen de kist şeklinde kendini gösterir.

Sivilce Nedir? Sivilce Nasıl Oluşur?

Ciltte yağ bezlerinin önemli bir bölümü kıl köklerinin içinde bulunur. Bu bezler de cilde kanallar vasıtasıyla açılır. Bu kanalların herhangi bir nedene bağlı olarak tıkanması ölü hücrelerin atılmasını engelleyerek sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Deriden ölü hücrelerin atılamaması aynı zamanda bakteri oluşumuna da neden olur. Bakterilerin artması sivilcelerin artması sonucunu doğurur.

İlk olarak ergenlikte tanışılan sivilceler ileri yaşlarda da, cilde uygun olmayan cildin nefes almasını önleyen kozmetik ürünler, vücuttaki hormonal sorunlar, stres, endişe gibi faktörlere bağlı olarak devam edebilmektedir.

Sivilceler yüzde oluşabileceği gibi, boyun, omuz, karın, sırt bölgesinde, kollarda, göğüste ve kalçalarda da ortaya çıkabilir.

Yüz Bölgesi: Yüzde çıkan sivilcelerin, çıktığı yere göre değişik anlamları olabilir. Araştırmalara göre; alın bölgesindeki sivilceler genellikle aşırı yağlı, işlenmiş gıda tüketiminin azaltılması gerektiğine işaret eder.

Göze yakın bölgelerde oluşan sivilceler, cildin ve vücudunun suya ihtiyaca olduğunun habercisi olabilir.

Burundaki sivilce oluşumu daha çok tansiyon ve kolesterol seviyesi ile ilişkilendirilir. Sigara, alkol ve fazla miktardaki kafein tüketimi de burun üzerinde sivilce oluşumunu tetikler.

Boyundaki sivilcelerin yüksek oranda şeker tüketimi veya hormonlarla ilgisi olabilir.

Sırt Bölgesi: Sırt, sivilce oluşumunun en sık görüldüğü bölgelerdendir. Genellikle alerji, terleme gibi etkenler sivilceye zemin hazırlar. Yüksek kalorili besinler, dar giysiler de sırt bölgesinde sivilceye neden olabilmektedir.

Kalça Bölgesi: Kalça bölgesindeki sivilce sorunları hijyene ve dengesiz beslenmeye işaret edebilir.

Kollar ve Bacaklar: Kolların iç kısımlarındaki akneler dolaşım yetersizliği kaynaklı, üst bacaktaki sivilceler de genellikle tahriş ve alerji kaynaklıdır.

Beslenme ile Sivilce Arasındaki İlişki Nasıldır?

Besinlerin sivilceyle ilişkisi tartışmalı olmakla birlikte; A, E, B6 vitaminlerinin çinko, krom ve selenyumun vücuda alım oranının artırılmasının sivilce tedavisine faydalı olduğu düşünülmektedir. Cips, kurabiye, margarin, kızartma, poğaça gibi doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerin sivilceyi artırdığı bilmeyen kaldı mı? :(

Kötü beslenmenin sivilce oluşumuna doğrudan etki etmediği ancak var olan sivilceleri artırdığı gözlenir. Bu nedenle, özellikle beyaz un ile yapılmış, şekerli, kızartılmış, katkı maddeli gıdalardan uzak durulması ciltteki yağlanmayı ve buna paralel olarak da sivilce ataklarını azaltır.

Sivilce Oluşumunu Önlemek için Nasıl Bir Bakım Yapılmalıdır?

Sivilce oluşumu mevsimlere göre ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bahar ayları hormon seviyesindeki artış, kan dolaşımının hızlanmasına bağlı olarak sivilceleri artırabilir. Yaz aylarında, deniz tuzu ve güneş ışınları genellikle sivilceleri kurutucu bir işleve sahip olsa da, ciltte yağ miktarının çoğalması sivilce artışına sebep olabilir.

Gerek ergenlik döneminde görülen gerek yetişkin dönemlerde ortaya çıkan sivilcelerde cilt temizliği önemlidir. Her gün, sabah ve akşam cilt temizlenmeli, haftada 1-2 kez de cilt yapısına uygun maske ve peeling uygulanmalıdır. Cildin yağ, nem ve PH dengesinin korunması için cilt temizleme işleminin ardından, tonik, serum ve nemlendiriciden oluşan bakım rutininin tamamlanması gerekir. Rutini bozmayın! Düzenli bakım şart!

Temizlik esnasında sivilceleri sıkmak ise siyah noktada olduğu gibi kalıcı izlere neden olabilir. Bu neden siyah nokta sıkma işlemi, sadece uzman kişiler tarafından steril ortamlarda yapılmalıdır.

Polikistik over (hormonal)  sebeple ani yağ artışlarını da göz önüne alırsak; cildinize "kimyasal sert içerikleri" olmayan temizleyici ve kremlerle bakım yapmanız daha doğru bir seçim olacaktır. Çünkü kimyasallar ve güneş ışınları da yağ salgısını tetikler....

   Yastık kılıfınızı sık değiştirin. Bakterilere uygun kirli ortamı hazırlamamış olursunuz.

·         Yastık kılıfları ve havlularınızı deterjanla değil toz sabunla yıkayın. Zaten yangıya baş etmeye çalışan cildinizi bir de kimyasallarla temas ettirmemiş olursunuz

Temizleme sonrası eğer yeni çıkmaya hazırlanan sivilceler görürseniz, -dengeleyici kremden önce- sivilcenin üzerine \'lokal\' olarak, akne söndüren jellerden uygulayın.

Sabaha kadar bakteri faaliyetini engelleyecek ve kısa zamanda, iz bırakmadan sönmesine yardım edecektir.

Sevgiler...

Önerilen Ürünler

Kampanyalı
15
119,00 ₺ 135,00 ₺
Karma, yağlı ve akneli ciltler için
Kampanyalı
14
119,00 ₺ 135,00 ₺
Anti bakteriyel formülasyona sahip düzenleyici ve netleştirici tonik
Kampanyalı
1
79,50 ₺ 89,50 ₺
Akne oluşumuna karşı hızlı etki
Kampanyalı
32,50 ₺ 36,00 ₺
Akneli ciltler için arındırıcı cilt bakım maskesi
135,00 ₺
Rosacea'lı, karma, yağlı ve geniş gözenekli cilt tipleri için