aktif sivilceler, sivilce izleri, siyah nokta..

Merhaba, 24 yaşındayım Cildim karma, t bölgesi yağlı, diğer yerler normal Siyah noktalarım cildimin her yerinde oluyor Neredeyse cildimin her yerinde sivilce ve izi var :(

adet döneminde 2-3 sivilcem cıksa da normal dönemlerde de cıkıyor Doktor sadece jel ve tonik verdi fakat kızarıklık yaptı ve iyi gelmedi Ergenlik döneminde sivilcem hiç cıkmadı, son 3 senedir yoğun olarak cıkıyor Olgun bir sivilce ise dikkatlice patlatıyorum, öncesinde ve sonrasında kolonya ile temizliyorum Bunun dışında yüzüme dokunmuyorum Siyah noktalarımı sıkmıyorum Rutinim ise şöyle, sabah-aksam olarak saf lavanta sabunu ile yıkıyorum, saf gülsuyu ile hafifçe siliyorum, buradan alıp son 1 aydır kullandığım ıva natura akne karşıtı kremi cildime sürüyorum, logona nane ve salisilik asitli akne önleyici lokal olarak uyguluyorum Haftada 1 kez banyo sonrası sadece kilden oluşan bir kil maskesi, 1 kez de buradan aldığım 1 aydır kullanmakta olduğum logona organik nane ve salisilik asitli arındırıcı maske uyguluyorum Güneş kremi kullanmıyorum(ama elimde havuç çekirdeği ve susam yağlı, cinkolu, spf25 var) Sizce doğru mu yaptıklarım? etkisini zamanla belki görürüm ya da görmem Sizce yanaklarıma ayrıca normal ciltlere uygun bir nemlendirici kullanmam gerekiyor mu? lokal sivilce kurutucusunu siyah nokta üstüne sürmeli miyim Bana önerebileceğiniz %100 doğal, organik,bitkisel içerikli lokal sivilce kurutucu,yüz yıkama jeli, maske,nemlendirici,güneş kremi muadili olabilecek ürünler nelerdir?tesekkurler
Nimet ?. - 25 Yaşında - Bursa
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Adet kanamasının başladığı gün vücudumuzdaki dişilik hormonu en düşük seviyededir. 28-29 Günlük döngü tamamlandığında, biyolojik olarak hipofiz bezine sinyal gidip FSH salınır, yumurtalıklarda östrojen üretimi uyarılmış olur.

Premenstrual (adet öncesi) sendrom dediğimiz bu değişim duygusal olarak da kişiyi değişime sevk eder, ciltte de geçici bozukluklara sebep olabilir. Yağ salgılarının artışının sadece kimyasallarla değil stres ve duygusal travmalarla da değiştiğini biliyoruz....

Sivilcenin oluşmaya başladığını hissettiğiniz an "sivilce söndürücü" ürünlerden kullanabilirsiniz . Gün içinde 3-4 kez sivilce üzerine uygulanan kalem gibi pratik bu ürünler çıkmaya yeltenen sivilceyi, genelde 24 saat içinde söndürür.

Temizliğine çok dikkat edin. Sabah ve akşam cilt tipinize uygun bir temizleyici ve tonikle temizler, uygun nemlendiricinizi aksatmadan uygularsanız; regl döneminde yağ salgılarındaki ani artış, gözenek içinde sivilceye dönüşmeyecektir.

Bu dönemde cildinizde değişimi hissettiğiniz an yatıştırıcı ve yağ salgılarını emici maskelerden uygulayın.

Regl döneminde yapılmaması gerekenler:

-Yeni bir ürün denemek için uygun bir dönem değildir. Kozmetik deneyip satın almayın.
-Saçınızı boyatmayın. Bir hafta sonra yapılacak boya daha iyi tutacaktır.
-Dar giysiler giymeyin. Rahat, bol kıyafetler ve topuksuz ayakkabı tercih edin.Önemli toplantıları bu günlere almayın. Konsantrasyon zayıf olacaktır.
-Cilt hassasiyeti arttığı için güneşlenmeyin.
-Sutyen satın almayın. Göğüslerinin şiştir yanlış beden seçersiniz.
-Çekirdek, turşu, cips gibi tuzu yüksek besinler tüketmeyin, şişmeyin.

Siyah nokta konusuna gelince...Derinin alt katmanında salgılanan fazla yağın, cilt yüzeyinde bulunan ölü deri ve kirle birleşmesi sonucu meydana gelen bir cilt sorunudur.

Açık komedon olarak da bilinen siyah nokta, cilt yüzeyinde yağ miktarı arttıkça açık gözeneklerin tıkanması sonucunda oluşur ve zamanla belirginleşir, rahatsız eder.

Genellikle burun, çene, alın ve yanak kısımlarında meydana gelen siyah nokta, belli zaman aralıklarında temizlenmezlerse oluştukları kısımda giderek çoğalıp yaygınlık gösterebilirler.

Hem görsel olarak hoşumuza gitmeyen hem de çeşitli cilt sorununu da beraberinde getiren siyah noktaları, evde steril olmayan koşullarda sıkarak temizlemeye çalışmak cilt  dokusunda dönüşü olmayan deformasyonlara yol açabilir. Eğer sıkılarak cildin temizlenmesi gerekiyorsa mutlaka uzman kişiler tarafından klinik ortamında gerçekleştirilmesi gerekir.

Genellikle duştan sonra ya da duş sırasında daha etkili olabilecek (sıcak sebebiyle gözenekler açılır ve arındırmak daha kolay olur)  peelingleri, maskeleri ve siyah nokta temizleme bantlarını düzenli kullandığınız takdirde siyah noktalarınızın tekrar olıuşmasını önleyebilirsiniz.

Bir diğer önemli husus da, yüzünüzde makyaj olmasa bile gün içindeki kiri temizlemeden uyumamalısınız. Buna ek olarak; gözenekleri derinlemesine temizleyen ve cilt yapınız ile uyumlu cilt bakım ürünleri kullanarak siyah nokta oluşumunu önleyebilirsiniz. Aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmamak için uygun güneş koruyucuları ile kış ayları da dahil olmak üzere cildinizi korumak, siyah noktalarla savaşta destekçiniz olacaktır.

NOT: 
1)Gül suyu yerine başka tonik önerdim..
2)Elinizdeki Lokal Akne Önleyici ürünü sivilcenin oluşmaya başladığını hissettiğiniz an tarif edildiği gibi uygulamaya başlayın.

Sevgiler...

 
Önerilen Ürünler

58
189,00 ₺
Suya dayanıklı, makyaj altına uygulanabilir doğal koruma
1
105,00 ₺ 174,99 ₺
Yağlı ciltler için matlaştırıcı güneş kremi
3
83,00 ₺
Sivilceli, akneli ve lekeli ciltler için derinlemesine temizlik
6
83,00 ₺
Sivilce karşıtı, arındırıcı tonik
77,00 ₺
Sivilceli ciltler için pelling etkili maske
29,90 ₺
Cilde derinlemesine bakım sağlar
28,90 ₺
Cilt yüzeyini pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur