Aşırı hassas karma cilt

Aşırı hassas karma bir cildim var ve bakımı beni çok zorluyor 2 sene önce akne tedavisi görüp bazı sebeplerden dolayı yarıda bırakmıştım Ancak halaa dönemsel olarak büyük aknem çıkmakta ve genellikle ufak pıtırcıklar halinde alnımda birkaç tane bulunuyor Burnumda geçmeyen siyah noktaların bakımı da beni en çok zorlayan durumlardan birisi Çünkü siyah noktalar için dermatolog tavsiyesiyle kullandığım (sadece burun üstüne) ürünler bile cildimde reaksiyona neden oldular ve bırakmak zorunda kaldım Karma cildim t bölgem yağlıyken burnumdan yanaklarıma doğru olan bölgemde geniş gözeneklerim var ve cildim aşırı hassas olduğu için tonik kullanamıyorum Hassas ciltler için olan peelingleri kullanmayı bırakın duş esnasında ellerimle hafif hareketlerle yüzümdeki ölü hücreleri gidermeye çalışsam bile duş sonrasında anında bir kızarıklık oluyor Bu nedenle peeling de kullanamıyorum Düzenli olarak kullandığım ürünler bioderma sensibio light krem ve bioderma sensibio serisinin temizleme jeli Ancak cilt bakımımı yetersiz buluyorum ve artık cilt kusurlarımı gidermek istiyorum T bölgemin yağlı olması ve burun bölgemdeki siyah noktalardan, aşırı hassas yanaklarımın kızarmasından ve büyük gözeneklerine çözüm arıyorum Ayrıca güneş koruyucu krem önerisi de çok iyi olacak Şimdiden teşekkür ederim :)
Tuğçe P. - 23 Yaşında - Sivas
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Hassas ciltler çok ince ve narin yapılarından dolayı çabuk kızaran, hırpalanması kolay, her şeye tepki veren, sıklıkla alerjik ciltlerdir. Kılcal damarları yüzeye çok yakın görünür. Temizlenmesinde yumuşak sütler, nemlendirilmesinde bağışıklılığı destekleyci kremler kullanılması şarttır.

1. Sadece "hassas ciltler" için üretilmiş ürünler kullanın

Kimyasal kokular, koruyucular ve kuvvetli sentetik renklendiriciler kullanılmış kozmetiklerden kesinlikle kaçının. Makyaj malzemenizi ve cilt bakım ürünlerinizi, kimyasallardan arınmış, petrol türevleri, alkol gibi cildi tahriş etmeyen içerikleri garantilenmiş "organik "markalardan seçin.

2. Güneşten ve rüzgarlı havalardan kaçının

Güneş ve rüzgar hassas cilt üzerinde yanık oluşturur ve çatlamasına sebebiyet verir. Direkt güneşe çıkmayın. Çıkacağınız zaman mutlaka SPF içeren koruyucu kremlerinizi sürün ve şapkanızı takmayı unutmayın.

3. Ne yediğinize dikkat edin

Bazı besinler ciltte yanma yapabilir ve alerjiye sebebiyet verebilir. İnek sütü ve ürünleri, yumurta, kabuklu deniz ürünleri, yerfıstığı, marine edilmiş etler, asitli yiyecekler, aşırı baharatlanmış yağlı/şekerli yemekler yaygın alerjenlerden bazılarıdır. Teknoloji geliştikçe besinlere eklenen katkı maddeleri de çeşitleniyor. Bunlar da çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Katkı maddeleri arasında önemli yer alan sülfitler çok sayıda yiyecekte (turşu, patates cipsi), alkollü içecekte ve ilaçta bulunuyor. 

4. Stresi azaltın ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin

Artık araştırmalarda çok net bir sonuca ulaşıldı. Zayıf bağışıklık sisteminin oluşmasında yüksek stresin çok net etkisi var! Gerekiyorsa temel vitamin ve minerallerden destek alın. Yeterli uyuyun, uykusuzluk metabolizmayı zayıflatır. Spor yapmanız bünyeye çok yardımcı olur. 

Kışın sakınmanız ve yapmanız gerekenler:

Sıcak ortamdan sokağın soğuk havasına korumasız çıkmak yahut buz gibi sokaktan ısıtılmış bir ortama gitmek kılcal damarları artırır, rosaceayı tetikler. 
Nemlendiricisiz sokağa çıkmayın.

Haftada iki kez sakinleştirici ve onarıcı maskeler kullanın.

Kremlerinizi seçerken shea yağı, argan, hyaluronik asit, hodan yağı, aloe vera, jojoba gibi yumuşatan ve besleyen içerikler olmasına özen gösterin.

3-4 damla argan yağını avucunuzda gece kreminize karıştırarak kullanın. Onarma ve yumuşatma gücünden yararlanın.

Ozonlu yağlar, kış aylarında hassas ciltlerin kurtarıcılarındandır. Aralık ayında yapacağınız bir kür kılcal damarların iyileşmesine destek olacaktır.

Ciltte yanma ve gerilme olduğunda acil onarım kremlerinden yardım alın. Yeni kızarıklıkların yerleşmesine izin vermeyin.

Çok sıcak suyla yıkanmayın. Banyo çıkışı mutlaka sakinleştirici maskenizi uygulayıp, duruladıktan sonra serumunuzu sürün.

Sevgiler...


Önerilen Ürünler

Kampanyalı
4
105,01 ₺ 210,00 ₺
Hassas ve kızarık ciltler için derinlemesine temizlik
Kampanyalı
22,50 ₺ 45,01 ₺
Nemlendirici ve rahatlatıcı yüz maskesi
Kampanyalı
4
142,51 ₺ 285,01 ₺
Hassas ciltler için nemlendirici ve dengeleyici krem

Benzer Sorular ve Cevapları