atopik cilt..

- kaş ve kirpiklerde yoğun dökülme ve seyreklik, saç diplerinde çabuk yağlanma fakat saç uçlarında yoğun kuruluk susuzluk nemsizlik ve saçlarda çok fazla dökülme /yoğun hasssasiyet ve alerjiye sahip, kızarıklıktan özellikle yanak ve iki kaşın ortasında aşırı kızarıklık, renk tonu bozukluğu, gün içerisinde televizyon ve telefon gibi teknolojik ürün ışınlarına karşı da aşırı duyarlılık(fazla maruz kalındığında yoğun kızarıklık,yanma), yanak ve alın(kaşların orta bölümü aşırı kızarıklık/ özellikle t bölgesi aşırı sebum parlama ve yoğun siyah nokta/ tüm ciltte yoğun ve iri gözenekler / ayrıca hassas ciltler için olduğunu iddia eden bir çok ürün denememe rağmen cildimde kızarıklık,gözenekler, siyah nokta ve yanmaya sebep olması - baharat/alkol/ asitli maddeler/güneşe aşırı duyarlı cilt/ yün içeren ürünler/ gün içerisinde televizyon ve telefon ışınlarına karşı da aşırı duyarlılık(fazla maruz kalındığında kızarıklık,yanma ve renk tonu farklılığı oluşumu)/ Rüzgar aşırı soğuğa karşı hassasiyet,kızarıklık oluşumu, / hassas ciltler için olduğunu iddia eden bir çok ürün denememe rağmen cildimde kızarıklık,gözenek ve yanmaya sebep olması
Esma E. - 34 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Esma Hanım Merhaba,

"Cilt tipiniz nedir" sorusunda çoğu hanım T bölgesinde parlama olduğu için \'karma\' cevabını verir. Oysa T bölgesi herkeste daha yağlıcadır, burada gözenekler daha fark edilir büyüklüktedir çünkü yüzün en kalın derisi bu \'T\' şeklindeki hattadadır. Cilt daha kalın olduğu için daha çok yağ ve ter bezi bulunur haliyle daha çok salgısı olması normaldir.

Parlamayı yapan, gün içinde hayati fonksiyonlarını sürdüren cildin, yağ ve ter salgılayarak koruyucu tabakasını diri tutma çabasıdır.

Cilt tipi ne olur ise olsun, hormonal sebeplerden, stresin attığı durumlarda, klima, ısı, güneş gibi dış etkenlerden dolayı gün içinde parlama daha çok göze batabilir. Sürekli kullanılan bazı ilaçlar cilt kuru bile olsa bu bölgede yağlanmanın sebebi olabilir. 

Parlamayı minimumda tutmak için:

Cilt tipine uygun olmayan ve/veya deterjan dediğimiz kazıyıcı ve yağ bezlerini tahrik eden temizleyicilerle cildi temizlemekten sakının. Yumuşak içerikli (sabun içermeyen) temizleyici ile temizleyip cilt tipine uygun toniklemek şarttır. Cildinize uygun olmayan kozmetikler yağlanmayı ve parlamayı artırır.
Yağ dengeleyici nemlendiricinizi kullanmadan \'direkt\' pudra sürmemeli. Pudra yağı emdiği için cilt yenisini salgılamak için harekete geçecektir. 
Nemlendiricisiz pudra, parlamaya zemin hazırlar.  

Yağ emici kağıt mendiller candır, makyaj üzerinden bile parlamayı alır, 2-3 saat rahat edersiniz.
Parlamayı matlaştırmak için kullanılan pudraların burun üzerinde tabaka oluşturmaması için \'yağlanmayı önleyici\' özellikli mineal pudralar seçilmesi makyajın eskimesini, kalınlaşmasını engeller.
Haftalık bakımda gözenek küçültücü maske ve serumlardan T böylesine uygulamak zamanla gözenekleri rahatlatacağından parlamayı da minimuma indirir.
Nem ve yağ dengesini gün boyunca dengelemeye yardımcı içerikleri olduğu için sabah sürülen bir BB krem sizi 4-5 saat boyunca parlamadan alıkoyacaktır.
Gün içinde rötuş için taş pudra imdada yetişir. Çantadan eksik etmemeli. 
Adet zamanı yağ salgısında artış olduğundan hiç parlamayan T bölgesi birden gözünüze yağlı görünebilir. Sadece bu özel haftada kullanmak üzere yağlı cilt maskelerinden T bölgesine uygulamak sizi gün içinde rahatlatacakır.

Adet kanamasının başladığı gün vücudumuzdaki dişilik hormonu en düşük seviyededir. 28-29 Günlük döngü tamamlandığında, biyolojik olarak hipofiz bezine sinyal gidip FSH salınır, yumurtalıklarda östrojen üretimi uyarılmış olur.

Premenstrual (adet öncesi) sendrom dediğimiz bu değişim duygusal olarak da kişiyi değişime sevk eder, ciltte de geçici bozukluklara sebep olabilir. Yağ salgılarının artışının sadece kimyasallarla değil stres ve duygusal travmalarla da değiştiğini biliyoruz....

Sivilcenin oluşmaya başladığını hissettiğiniz an "sivilce söndürücü" ürünlerden kullanabilirsiniz . Gün içinde 3-4 kez sivilce üzerine uygulanan kalem gibi pratik bu ürünler çıkmaya yeltenen sivilceyi, genelde 24 saat içinde söndürür.

Bu dönemde cildinizde değişimi hissettiğiniz an yatıştırıcı ve yağ salgılarını emici maskelerden uygulayın.

Sert kimyasallar içermeyen temizleyiciler veya süt/alkolsüz tonikle cildi temizleyin.

Nemlendiricisiz güne başlamayın.

Güneş korumasız dolaşmayın.
Yaz aylarında yüksek koruma, diğer aylarda 20 SPF civarı koruma yeterli olacaktır.

Cildi sabah ve akşam temizlememe.! Makyaj yapmasanız dahi gün içinde derinin yüzeyine yapışan binlerce bakteri, sentetik toz ve kiri temizlemeden krem sürmemeniz gerek.


Saçlara gelince...

Birçok kadın için kıvırcık saçla baş etmeye çalışmak gerçek bir meydan muharebesi, kimine göre bukleli, kabarık ama çok sevimli! Kıvırcık saçın bakımı düz saçlara kıyasla çok daha fazla özen gerektirir. Çünkü taranması zordur. Dolaşır, şekle girmez. Kontrol altında tutmak için birkaç ürünü doğru kullanmayı bilmek gerekir. Haliyle üşenenler için pratik \'2-3 işi aynı anda gören\' saç ürünleri hem zamandan kazanmanıza yardım eder, hem şımarık sevimli bukleleri yumuşak tutmanıza...

Bukleleri seviyorsanız bu yazıda nasıl bir bakım yapmanız gerektiğini anlatacağım. Saç tellerini ne kadar \'neme doyurursanız\' o kadar asiliği bırakacaktır. Ve kimyasal işlem yaptırırsanız vahamet artacaktır.

Temizlenmesi:
Teller ince. Kuru saçlar için üretilmiş yumuşak şampuanlar seçin. Saçı ağırlaştırmadan nazikçe temizlediğinden kabarmayı ilk adımda kontrol altına almış olursunuz. Yıkarken parmak uçlarıyla (tırnakla değil) hafifçe ovalayıp durulayın. Çitilemeyin! Organik şampuanlarla ciddi sinir krizleri yaşayabilirsiniz. Şampuandan hemen sonra çok yoğun bir saç kremi ve hemen düğüm çözücü spreyi kullanmanız gerekecektir.

Saçlı deri:
Kıvırcık saçlı hanımların saçlı derisi genellikle hassaslaşmıştır. Pullanma, kaşıntı kepek de varsa saçların dökülmesi hızlanır. Saçlı deriyi sakinleştiren ve nem yükleyen maskeleri haftada bir, tonikleri her gün kullanarak dengeyi yeniden kurabilirsiniz. 

Bazı nem maskelerinde \'yüksek nem yükleyen\' ve \'besleyen yağlar\' da bulunur. Eğer Pazar günleri evde sinema keyfi yaparken kafanızda havluyla oturmanın sakıncası yoksa haftada bir saç yağı kullanmanız saçların kalitesini, direncini ve parlaklığını geliştirecektir.
 
Her gün kullanım için;

Saç waxlarını, ağır şekillendiricileri unutun! Jöleler saçınızı kartonlaştırır. Kıvırcık saçlar için özel \'durulanmayan kremler\' size uygundur. Hem şekillendirir hem nemlendirir hem kontrol altına alırken de saçı kalıplaştırmaz. Çok yumuşak kurutmayan köpüklerle saçı şekillendirmeyi de seçebilirsiniz. Ancak içeriğinin besleyici nemlendirici olması ve saçı asla sertleştirmemesi gerek.

Günlük kullanımda, keratinli saç serumları hem bukleleri belirgin ve parlak, hem saçı sakin ve nemli tutacaktır. Gün içinde de tekrar uygulanabilir.

Saçınızı iri tarakla tarayın. Ve öncesinden düğüm çözücü kullanın. Önce uçları, sonra saç boyunu tarayın.

Gergin atkuyrukları kuru saçlarınızın kırılmasını kolaylaştırır. Profesyonel bir kuaförde kıvırcık saçların çok rahat ettiği dengeli katları olan bir model kestirin. Bol toplanan topuzlar yapın.

·  İçerisinde sülfat türevleri olan şampuanlardan kaçının. Doğal köpürtücüler içeren nem veren şampuanlarla saçı temizleyin.

·  Saç telini onaran serumları bir pompa miktarı avucunuza alıp ovuşturun ve saç uçlarından başlayın, sonra saç teli boyunca başınızı öne eğerek tüm baş çevresinde ayrı ayrı perçemler alarak uygulayın. Saç serumlarının yanlış uygulanması sonucu saçlar daha basık, yorgun ve yağlı görünebilir. Banyo çıkışı nemi havluyla aldıktan sonra ıslak saçlara uygulanması , sonra kurutulması daha hacimli duran saçlar yapar.

Kaşlar ve kirpikler, saçlarımız gibi dökülür ve yerlerine yenileri çıkar. Bu döngü yaklaşık 3 aylık bir süreyi kapsar. Yani bir kılın düşmesini takiben, yeni saçın deri altında oluşup gözle görülür hale gelmesi için gerekli süre 90 gün civarındadır.

Eğer saç dökülmesini önleyici veya kaş kirpik güçlendirici kozmetik kullanıyorsanız bir ay sonra pes edip \'bu bir işe yaramıyor\' dememeniz gerek.

Kirpik ve kaş neden dökülür?

Stres, hamilelik gibi geçici dökülmeler ve adı konulmuş bir hastalık sebebiyle dökülmeler var. Kaş veya kirpiklerinizin önce \'dökülme sebebinin\' bulunması gerekir. Buna uygun olarak hap veya kozmetiklerle takviye yapılır.

Makyajla uyursanız

Stres ve depresyon sebebiyle kan tablosu değişirse

Demir, çinko eksikliği veya kansızlığınız varsa

Son kullanma tarihi geçmiş rimel içinde bakteri üremesi

Kalitesiz rimel kullanımı

Ağır zehirlenmeden dolayı

Hamilelikte (geçici olarak)

Kemoterapi sonrası

Beraberinde pullanma ve kızarma da varsa dermatit, egzama, mantar

Narkoz alımı (geçici olarak)

Ani şoklar sonrası (geçici olarak)

Tiroit bezinin çalışmasıyla ilgili bir sorun

Ağır bir rejimle olan mineral vitamin eksikliği

Yumurtalıklarda veya böbreküstü bezlerde hormonlarda sorun

Ehil olmayan kişilerce, kalıcı makyaj yapımı sırasında kötü uygulama ve boya

Kocakarı ilaçları olmaz mı? Jiletle kazıma, sarımsak veya saf bademyağı sürmek... İçeriden -hormonal- kaynaklı dökülmelere dışarıdan takviye nafiledir. Öncelikle bir endokrinolog (iç salgıları uzmanı) doktora görünmeniz gerekir. Sorunun sebebi bulunduktan sonra doktor metabolizmanın normal salgılara dönmesine yardımcı tedavi uygular. Kıl kökleri de buna paralel olarak sağlıklı yapısını kazanır.

Mineral gıda takviyeleri almak, sağlıklı beslenmek ve stresten uzak durmak ilk yapmanız gereken adımlar. Kaş ve kirpik serumları kıl köklerini besleyici içeriklidir. Kirpiğin ve kaşın dökülme döngüsünü geciktirir ve yeni çıkan kılların daha sağlam ve kalın çıkmasına yardım eder. Sistemli kullanımla iki ay içerisinde sonucu görmeye başlarsınız. Maksimum etkiye 4 ay sonunda ulaşırsınız.

Önerilerimi altta sıraladım...

Sevgiler...

 

Önerilen Ürünler

18
129,00 ₺
Cilde doğal detox yapan volkanik kil
149,90 ₺
Akneye eğilimli ciltler için yüz serumu ile daha pürüzsüz ve nemli bir cilt
119,90 ₺
13 farklı yağdan oluşan nemlendirici balm
216,90 ₺
10 saniyede saçlarınızı onarın, canlandırın
159,90 ₺
Pedlerin etken maddeleri ile cildinizi yenileyin
89,90 ₺
Elektriklenme karşıtı nemlendirici bakım şampuanı
99,90 ₺
Neme doymuş saçlar için bakım maskesi
1
77,76 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
1
10,14 ₺ 101,36 ₺
Ciltteki sebumu dengeler, siyah noktaları derinlemesine temizler