burun ameliyatı sonrası yağlanma..

Merhabalar
yaklaşık 8-9 ay önce burun ameliyatı oldum Karma bir cilde sahibim fakat özellikle burun bölgem fazla yağlıdır ancak ameliyattan sonra bu yağlanma daha çok arttı Burnumun üstünde minik yağ bezeleri çıkıyor,siyah noktalarımda artış oldu Son dönemde bu minik yağ bezelerine kaşıntı da eklendi Gül suyuyla tonikleme işlemi yapıyorum ve doktorun önerdiği bir sabunla burun üstünü temizliyorum ancak şimdiye kadar yaptıklarımdan pek fayda görmedim Burun üstü temizliğimi hala tam anlamıyla sağlamış değilim Ameliyat sonrası bantlardan dolayı burnumun üstünde isilik oluştu büyük oranda kırmızılığı geçse de hala kırmızılık devam ediyor Burun üstü temizliğimi fırçayla yapabileceğimi de okudum fakat nasıl bir fırça kullanmam gerekiyor ya da temizlerken fırça kullanmam gerekiyor mu bilmiyorum Fazlasıyla hassas bir cildim var ameliyat sonrası burun üstü bakımımı bu durum da çok zorluyor Burun üstü bakımımı nasıl yapmalıyım ve hangi ürünleri kullanmalıyım Şikayetlerime iyi gelecek ürün önerileriniz nelerdir?
cevap için şimdiden teşekkür ederim
Selin Y. - 22 Yaşında - İzmir
LilaKutu Güzellik Ekibi LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,
Burun ameliyatı sonrası cerrahi travma denilen, derinin doğal yapısına müdahale sonrası, cildinizin kalınlığına ve yaşınıza da bağlı olarak aşırı yağlanma görülmesi normal bir durumdur ancak; doğru ürünlerle yapılacak cilt bakımı sayesinde aşırı yağlanma durumunu düzene girecektir.

Yapmanız gereken şey "yağlanmayı tahrik etmeyecek" ürünlerle yüz temizleme jelleri ile nazikçe köpürterek cildinizi yıkamak, ardından toniklemek ve yağ salgısını dengeleyici bir krem kullanmaktır. bununla birlikte güneş korumasını hiç aksatmadan yaz- kış kullanmalısınız yoksa cildinizin lekenlenmesine neden olursunuz.

Güzellik Profilinizde akne tedavisi gördüğünüzü yazmışsınız. Akne-sivilce tedavileri sırasında deri hızlı kuruyup soyulduğundan, sonrasında derinin yağ/su dengesi bozulabiliyor. Roacuttane gibi sivilce tedavileri sonrası cilt çok inceldiği, hassasiyeti arttığı ve bağışıklık sistemi zayıfladığı için "kimyasallarla" temasını mümkün olduğunca kısıtlamanız, organik içerikli kozmetikler kullanmanız cildinizin sağlığına, hızlı iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

*** Sivilce tedavisi sonrası mutlaka kullanmanız gerekenler:


1- Hassas ciltler için üretilmiş bir temizleyiciyle sabah ve akşam makyaj yapsanız da yapmasanız da temizlemek. Alkolsüz bir tonikle toniklemek.

2- Derinin alt tabakasında nemi depolayacak bir serum.

3- Güneş ışınlarının lekelenme ve hassasiyeti artırmasına karşı mutlaka "SPF içeren" bir nemlendirici.

4- Gece siz uykudayken yenilenen hücrelerin sağlıklı bir cilt oluşturması için destek bir gece kremi.

5- Haftada bir kez granülsüz bir peelingle ölü eski tabakayı atmak ve ardından yenileyici,nemlendirici bir maske uygulaması.

***Ayrıca sabah-akşam cildinizi misel su ile temizleyin. Misel sular, su kadar duru ve taze, makyaj temizleme yağı kadar etkili, üstelik en hassas ciltte bile gayet titiz makyajı kiri tozu temizliyor, yatıştırıyor, taze bir yüzey bırakıyor. Durulama gerektirmiyor, tonik gerektirmiyor.

Sivilce, siyah nokta, yağlanma...

Bu üç sorunun \'üçü de\' yağlanmanın artışından oluşuyor. Temizler ve yağ salgısı kremle kontrol altına alırsanız, sivilcelerin oluşacağı ortamı yok edersiniz. Kirlerin gözenek içinde yağla birleşmesi siyah noktaları oluşturur. Düzenli temizlik ve haftada 2 kez yağ emici maskelerle bunu da kontrol altına alırsınız.

Eğer sivilceler dipleri köklü kırmızı ve derin bir hal almışsa sorunu bir dermatologla çözmeniz gerekir. Akne bakterilerin sebep olduğu bir sorundur.

Aktif sivilcelerin olduğu yerlere lokal bir \'sivilce kurutucu\' sürün. Bu tip ürünler çıkmaya başlayan sivilceyi söndürür. Çıkmış olanları kısa sürede kurutur. Haftada iki kez de aktif sivilcelerin üzerine getirmeden bitki süngeriniz ile cildinizi peeling ile arındırıp, ardından maskenizi uygulayın.

İri gözenek ya da gözeneklerin gittikçe belirgin hale geliyor olması yaygın cilt sorunlarından biri. Genellikle yağlı ve karma ciltlerde daha sık görülen ve kolay oluşabilen iri gözenek sorunu, kuru ve normal ciltlerde çeşitli faktörlere bağlı olarak nadiren görülür. Cilt yüzeyinde bulunan gözenekler, vücut tarafından salgılanan sıvıların dışarı atılmasını sağlar. Yağ ve ter gözeneklerden çıkarken, cilt bu gözenekler sayesinde nemli kalır.

Normalden daha geniş ve estetik açıdan sorun yaratan büyük gözeneklerin nedenlerini; genetik özellikler, günlük cilt bakımının ihmali, yaşlanma, UV ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği ve sigara kullanımı şeklinde sayabiliriz.

Siyah nokta, derinin alt katmanında salgılanan fazla yağın, cilt yüzeyinde bulunan ölü deri ve kirle birleşmesi sonucu meydana gelen bir cilt sorunudur. Çünkü genişlemiş bu minik çukurlara yağ bezlerinden gelen yağ, hava ile temas edince okside olur ve siyah noktalara dönüşür.

Özellikle ergenlik döneminde cildin alt katmanında yer alan yağ bezlerinin miktarının ve genişliğinin artması sonucu deri üstüne normalden daha fazla yağ salgılanması siyah noktaya neden olur. Genellikle burun, çene, alın ve yanak kısımlarında meydana gelen siyah nokta, belli zaman aralıklarında temizlenmezse oluştukları kısımda giderek çoğalıp yaygınlık gösterebilirler.

Ergenlik döneminde artış gösteren siyah noktanın kontrolü sağlanmazsa, bu dönemde cilt yeteri kadar temizlenmezse siyah nokta yaygınlaşabilir ve kistik sivilcelere dahi sebep olabilir. 
Ayrıca ergenlik döneminde temizlik alışkanlıklarının dışında yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir. Çünkü kötü beslenme alışkanlıkları ve stres de Sivilce/Akne oluşumunu arttırabilir.

Sadece "hassas ciltler" için üretilmiş ürünler kullanın.

Kimyasal kokular, koruyucular ve kuvvetli sentetik renklendiriciler kullanılmış kozmetiklerden kesinlikle kaçının. Makyaj malzemenizi ve cilt bakım ürünlerinizi, kimyasallardan arınmış, petrol türevleri, alkol gibi cildi tahriş etmeyen içerikleri garantilenmiş "organik "markalardan seçin.

Ciltte yanma ve gerilme olduğunda acil onarım kremlerinden yardım alın. Yeni kızarıklıkların yerleşmesine izin vermeyin.

Gülsuyu sıkılaşmaya, veya yağ salgısını düzenlemeye ihtiyacı olan ciltler için uygundur. Doğal bir antiseptik olduğundan akneleriniz, parlama ve fazla yağ salgısını dengelemeye yardımcı olur. Gülsuyunun PH derecesi 6,5-7.0 civarıdır.  Akne, lekelenme, siyah nokta ve parlama sorununuzdan dolayı sizin cildiniz için uygundur ancak içeriğinde kimyasal olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Ardından mutlaka nemlendiricinizi uygulayın. Yoksa kuruyan deri lekelenmelere açık halde olur.

''Ameliyat sonrası bantlardan dolayı burnumun üstünde isilik oluştu. Büyük oranda kırmızlığı geçse de hala kırmızılık devam ediyor.'' demişsiniz. Bu durumda fırça kullanmanız bu hassasiyeti arttırabilir ki, cildinizin alerjik ve hassas olduğunu Güzellik Profilinizde ayrıca belitmişsiniz. Bu durumda Konjac Sponge ürünleri sizin için doğru olandır. Çok sıcak suyla yıkanmayın, burnunuzun üzerindeki isilik için de zararlı bir durum olur. Ilık su ile yıkanmaya ve çok sıcak ortamda kalmamaya özen gösterin. Banyo çıkışı mutlaka sakinleştirici maskenizi uygulayıp, duruladıktan sonra serumunuzu sürün.

Hormonal değişim 26-27 yaşında bir düzene girecek. 
Doğru bakım yaparsanız ergenlik dönemindeki bu yağlanma ve sivilcelenme sorununu en az hasarla atlatırsınız. 

Cildinize uygun olan ürün önerilerimi seçenekli olarak sayfanın altına ekledim.

Sevgiler...

Önerilen Ürünler

71
42,50 ₺
Karma ve yağlı ciltler için bitki süngeri
Kampanyalı
1
62,50 ₺ 69,50 ₺
Akne oluşumuna karşı hızlı etki
Kampanyalı
4
72,50 ₺ 80,00 ₺
Derinlemesine temizleyici misel su
1
94,00 ₺
Karma ve yağlı ciltlere kusurlardan kurtulmada doğal salisilik asit desteği
22
65,01 ₺
Helal sertifikalı güneş koruyucu krem
9,90 ₺
Sivilce ve akne karşıtı yaprak maske
1
99,00 ₺
Hassas ciltler için organik gül suyu
29,90 ₺
Cilde derinlemesine bakım sağlar