burun ameliyatı sonrası yağlanma..

Merhabalar Burun ameliyatı olalım tam 15 Gün oldu Cilt üzerimde haliyle yağlanma ve siyah noktalanma var Bugün de iki kaş ortam ve alın bölgemde küçük küçük kızarık uçları beyaz sivilce sorunum başladı Doktorum narin olmam şartıyla cilt bakımıma izin verdi Nolur yağlanma, siyah nokta ve sivilcende için bana yardımcı olur musunuz? sivilcelerimin ve siyah noktamın artması beni tedirgin ediyor Önüne geçersek eğer baş edilebilir diye düşünüyorum Narin ve güzel temizleme bakımı önerebilir misiniz? şimdiden teşekkürler
Melisa M. - 20 Yaşında - Gaziantep
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Burun ameliyatı sonrası cerrahi travma denilen, derinin doğal yapısına müdahale sonrası, cildinizin kalınlığına ve yaşınıza da bağlı olarak aşırı yağlanma görülmesi normal bir durumdur ancak; doğru ürünlerle yapılacak cilt bakımı sayesinde aşırı yağlanma durumunu düzene girecektir.

Yapmanız gereken şey "yağlanmayı tahrik etmeyecek" ürünlerle yüz temizleme jelleri ile nazikçe köpürterek cildinizi yıkamak, ardından toniklemek ve yağ salgısını dengeleyici bir krem kullanmaktır. bununla birlikte güneş korumasını hiç aksatmadan yaz- kış kullanmalısınız yoksa cildinizin lekenlenmesine neden olursunuz.

Güzellik Profilinizde akne tedavisi gördüğünüzü yazmışsınız. Akne-sivilce tedavileri sırasında deri hızlı kuruyup soyulduğundan, sonrasında derinin yağ/su dengesi bozulabiliyor. Roacuttane gibi sivilce tedavileri sonrası cilt çok inceldiği, hassasiyeti arttığı ve bağışıklık sistemi zayıfladığı için "kimyasallarla" temasını mümkün olduğunca kısıtlamanız, organik içerikli kozmetikler kullanmanız cildinizin sağlığına, hızlı iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

*** Sivilce tedavisi sonrası mutlaka kullanmanız gerekenler:

1- Hassas ciltler için üretilmiş bir temizleyiciyle sabah ve akşam makyaj yapsanız da yapmasanız da temizlemek. 
Alkolsüz bir tonikle toniklemek.

2- Derinin alt tabakasında nemi depolayacak bir serum.

3- Güneş ışınlarının lekelenme ve hassasiyeti artırmasına karşı mutlaka "SPF içeren" bir nemlendirici.

4- Gece siz uykudayken yenilenen hücrelerin sağlıklı bir cilt oluşturması için destek bir gece kremi.

5- Haftada bir kez granülsüz bir peelingle ölü eski tabakayı atmak ve ardından yenileyici,nemlendirici bir maske uygulaması.

Sivilce, siyah nokta, yağlanma...

Bu üç sorunun \'üçü de\' yağlanmanın artışından oluşuyor. Temizler ve yağ salgısı kremle kontrol altına alırsanız, sivilcelerin oluşacağı ortamı yok edersiniz. Kirlerin gözenek içinde yağla birleşmesi siyah noktaları oluşturur. Düzenli temizlik ve haftada 2 kez yağ emici maskelerle bunu da kontrol altına alırsınız.

Eğer sivilceler dipleri köklü kırmızı ve derin bir hal almışsa sorunu bir dermatologla çözmeniz gerekir. Akne bakterilerin sebep olduğu bir sorundur.

Aktif sivilcelerin olduğu yerlere lokal bir \'sivilce kurutucu\' sürün. Bu tip ürünler çıkmaya başlayan sivilceyi söndürür. Çıkmış olanları kısa sürede kurutur. Haftada iki kez de aktif sivilcelerin üzerine getirmeden bitki süngeriniz ile cildinizi peeling ile arındırıp, ardından maskenizi uygulayın.

İri gözenek ya da gözeneklerin gittikçe belirgin hale geliyor olması yaygın cilt sorunlarından biri. Genellikle yağlı ve karma ciltlerde daha sık görülen ve kolay oluşabilen iri gözenek sorunu, kuru ve normal ciltlerde çeşitli faktörlere bağlı olarak nadiren görülür. Cilt yüzeyinde bulunan gözenekler, vücut tarafından salgılanan sıvıların dışarı atılmasını sağlar. Yağ ve ter gözeneklerden çıkarken, cilt bu gözenekler sayesinde nemli kalır.

Normalden daha geniş ve estetik açıdan sorun yaratan büyük gözeneklerin nedenlerini; genetik özellikler, günlük cilt bakımının ihmali, yaşlanma, UV ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği ve sigara kullanımı şeklinde sayabiliriz.

Siyah nokta, derinin alt katmanında salgılanan fazla yağın, cilt yüzeyinde bulunan ölü deri ve kirle birleşmesi sonucu meydana gelen bir cilt sorunudur. Çünkü genişlemiş bu minik çukurlara yağ bezlerinden gelen yağ, hava ile temas edince okside olur ve siyah noktalara dönüşür.

Özellikle ergenlik döneminde cildin alt katmanında yer alan yağ bezlerinin miktarının ve genişliğinin artması sonucu deri üstüne normalden daha fazla yağ salgılanması siyah noktaya neden olur. Genellikle burun, çene, alın ve yanak kısımlarında meydana gelen siyah nokta, belli zaman aralıklarında temizlenmezse oluştukları kısımda giderek çoğalıp yaygınlık gösterebilirler.

Ergenlik döneminde artış gösteren siyah noktanın kontrolü sağlanmazsa, bu dönemde cilt yeteri kadar temizlenmezse siyah nokta yaygınlaşabilir ve kistik sivilcelere dahi sebep olabilir. 
Ayrıca ergenlik döneminde temizlik alışkanlıklarının dışında yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir. Çünkü kötü beslenme alışkanlıkları ve stres de Sivilce/Akne oluşumunu arttırabilir.

Sadece "hassas ciltler" için üretilmiş ürünler kullanın.

Kimyasal kokular, koruyucular ve kuvvetli sentetik renklendiriciler kullanılmış kozmetiklerden kesinlikle kaçının. Makyaj malzemenizi ve cilt bakım ürünlerinizi, kimyasallardan arınmış, petrol türevleri, alkol gibi cildi tahriş etmeyen içerikleri garantilenmiş "organik "markalardan seçin.

Ciltte yanma ve gerilme olduğunda acil onarım kremlerinden yardım alın. Yeni kızarıklıkların yerleşmesine izin vermeyin.

Gülsuyu sıkılaşmaya, veya yağ salgısını düzenlemeye ihtiyacı olan ciltler için uygundur. Doğal bir antiseptik olduğundan akneleriniz, parlama ve fazla yağ salgısını dengelemeye yardımcı olur. Gülsuyunun PH derecesi 6,5-7.0 civarıdır.  Akne, lekelenme, siyah nokta ve parlama sorununuzdan dolayı sizin cildiniz için uygundur ancak içeriğinde kimyasal olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Ardından mutlaka nemlendiricinizi uygulayın. Yoksa kuruyan deri lekelenmelere açık halde olur.

Konjac Sponge ürünleri sizin için doğru olandır. Çok sıcak suyla yıkanmayın. Ilık su ile yıkanmaya ve çok sıcak ortamda kalmamaya özen gösterin. Banyo çıkışı mutlaka sakinleştirici maskenizi uygulayıp, duruladıktan sonra serumunuzu sürün.

Hormonal değişim 26-27 yaşında bir düzene girecek. 
Doğru bakım yaparsanız ergenlik dönemindeki bu yağlanma ve sivilcelenme sorununu en az hasarla atlatırsınız. 

Cildinize uygun olan ürün önerilerimi seçenekli olarak sayfanın altına ekledim.

Sevgiler..

Önerilen Ürünler

1
115,00 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
82,51 ₺ 110,00 ₺
Peeling ve Maske bir arada
Kampanyalı
82,51 ₺ 110,00 ₺
Cildi kurutmadan temizleyen, matlaştırıcı temizleme jeli
55,00 ₺
Özellikle siyah noktalı, akne eğilimli ve yağlı ciltler için