serum kullanımı..

Merhaba lilakutu :)
ben 20 yaşındayım, karma yağlı ama yağı rahatsız edecek boyutta olmayan bir cilt tipine sahibim Cilt bakım rutinime serumları katmak konusundaki fikirlerinizi merak ediyorum, hyaluronik asite sıcak bakıyorum ama haftada 1-2 kere olacak şekilde belli bir ara varerek de c vitamini serumu kullanmam doğru olur mu, denedim bir kere gece ve sabahki hissini sevdim ama yaşım gereği tehlikeli mi olur Bir diğer sorum da jağıt maske kullanmamda bir sakınca var mıdır ayda bir defa bazen 2 defa tercih etsem yeterli olur mu yoksa daha fazla mı olmalıdır nem yüklemesi için mesela Şimdiden yanıtınız için teşekkürlerrr :)
İrem ?. - 23 Yaşında - Burdur
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Konu cilt bakımı olduğunda, herhangi bir kısıtlama olduğunu söyleyemeyiz. 
Eğer bir ürüne cildinin ihtiyacı olduğunu düşünülüyorsa, yaş bundan tamamen bağımsız kalabilir. 
Önemli olan tek şey, cilt tipine uygun doğru ürünü kullanmaktır.

Serum için illa ileriki yaşlarda kullanılmalıdır diyemeyiz. Çünkü 20'li yaşlarda da cilt alarm veriyor olabilir. Nasıl mı? Cildiniz yaşıtlarınızdan daha çabuk yaşlanma belirtileri veriyorsa, lekelenmeye yatkınsanız, yağ salgılarınız çok fazla ise, çabuk kuruyan ve problemli bir cildiniz varsa \'ihtiyacınıza yönelik' bir serum kullanabilirsiniz.

Örneğin \'ilk kırışıkları\' başlayan herkese ilk önce hyalüronik asit desteği yapan krem ve serumlar önerilir. Amaç dokular arası boşlukların dolması ve diriliğin tekrar sağlanmasıdır.
Basitçe söylemek gerekirse, hiyalüronik asit güçlü yaşlanmayı önleyici özelliklere sahiptir ve aynı zamanda tüm ciltler için en önemli nemlendirici bileşenlerden biridir.

Cildin yapısındaki soruna göre serumlar çeşitlidir. Kuruluk, nemsizlik, kırışıklar, lekeler, esneklik kaybı, sivilcelenme gibi her sorun için farklı serum vardır.

Kullanılacak bölgeye genelde sabah ve akşam (12 saatte bir) krem altına kullanılır. Üzerine krem uygulanır. Çünkü serumlar yüzeyde koruma tabakası bırakmaz. Yine de firmanın kullanım talimatlarına uyunuz. Çünkü bazı serumların sadece akşamları kullanılmaları ve beraberinde mutlaka SPF koruma gerektiği uyarısı yer alabilir.

Serumu düzenli kullanmaya başladıktan sonra 1,5-2 ay içinde sonuçlarını gözlemlemeye başlarsınız. Çünkü hücreler serumla takviye almaya başladıktan yaklaşık 45 gün sonra yenilenme sürecini tamamlamış olurlar. 
Cildinizde bakımın etkileri de yavaş yavaş fark edilmeye başlar.

C vitamini yüzeydeki yaraların iyileşmesini destekler, hücre yenilenmesine yardım eder, serbest radikallere karşı cildi korur ve bağ dokusunu güçlendirir. C vitamini hem lekelerin azalmasına yardımcı olan hem de kırışıkların oluşmaması için kolajen üretimini hızlandıran mükemmel bir anti-aging'dir. 

Sonuç olarak ihtiyaç duyuyorsanız ''yaşınız gereği tehlikeli'' diye bir 
şey söz konusu değildir.

Kağıt maskelerin içerikleri oldukça yoğundur. Tüm özden iyice faydalanmak için eline bulaşan özü önce yüzüne sürüp ardından maskeyi uygulayabilirsiniz. Bir başka alternatif olarak ise maskeyi uyguladıktan sonra maskede kalan özü dekolte kısmına, boynuna, el ve kollarına da sürebilirsiniz. Bu şekilde pek çok bölge bir arada nemlenir.

İdeal süre 15 ya da 20 dakikadır. 30 dakikadan fazla bekletmemek gerekir. 
Kağıt maskeyi çıkarmak için maskenin kurumasını beklenmez.
Kuru maskeyi cildinizde tutmamalısınız.
Çünkü kağıt maske kuruduğunda cildin nemini emmeye başlar.
Bu nedenle hala öz varken maskeyi çıkarmalısınız.
Uyku maskesi olarak asla kağıt maskeleri seçmemelisiniz.

İdeali haftada 2 kez olsa da siz istediğiniz sıklıkta uygulayabilir, cildinizin nem ihtiyacına uygun bir kullanım rutini oluşturabilirsiniz. 

Genel olarak 20'li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ?

''Belli zamanlarda hormonal sebepler ile tek tük çıkan sivilceleriniz olabilir. 
Sivilce var diye hemen yağlı cilt ürünü seçmeyin. 
Lokal kurutucu jellerden uygulayarak iz bırakmadan ve çabuk sönmesini sağlayabilirsiniz.''

**Makyaj yapsanız da yapmasanız da  temizleme/tonikleme..
**Cilt yapısına uygun nemlendirici..
**Mart-Ekim ayları arasında mutlaka bir güneş koruyucu..
**Haftalık bakım.. (haftada 2 kez banyo çıkışı peeling ve maske)

Peeling (yüz kesesi) yüzeydeki kalın ve yağlı tabakayı nazikçe atar, alttan yenilenmiş gelecek sağlıklı deriye yer açar. 
Cilt yüzeyini temizlediğinden gözenek tıkanmasını ve siyah nokta oluşumunu engeller. 
Sivilce izlerinin çabuk giderilmesine yardım eder. 

Bu arada, 20 yaşında asıl göz çevresi bakımına başlayabilirsiniz. 
Derinin inceliğinden dolayı en erken göz çevresi yıpranır çünkü.

Sevgiler..

Önerilen Ürünler

1
155,00 ₺
Sebum dengelemeye ve cilde kusursuz bir görünüm kazandırmaya yardımcı
Kampanyalı
170,00 ₺
Göz altı ve çevresindeki koyu halkalar, morluklar ve şişkinlikler için

Benzer Sorular ve Cevapları