aşırı siyah nokta ve sivilce..

Merhaba Cildimde yanaklarım da özellikle çok fazla siyah nokta ve sivilce problemi yaşıyorum günlük temizlememi de yapıyorum aslında ama oluşumunu düzelmesini bir türlü sağlayamadım ne yapacağımı nasıl yapacağımı şaşırmış durumdayım artık açıkçası bir türlü cildim için soğru olanı bulamadım makyaj olarak göz altı kapatıcısı kullanıyorum sadece fondöten pudra vs Ayda yılda bir kullanırım Yanaklarıma böyle şeyler sürmemeye dikkat ediyorum ama gene de engel olamıyorum bu sorunlara lütfennnnn bana bir çözüm önerisinde bulununnnnn
Ayşegül P. - 25 Yaşında - Ordu
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Nerede Çıkan Sivilce Hangi Sağlık Sorununun Habercisi Olabilir?
Sivilceler yüzde oluşabileceği gibi, boyun, omuz, karın, sırt bölgesinde, kollarda, göğüste ve kalçalarda da ortaya çıkabilir.

Yüz Bölgesi: Yüzde çıkan sivilcelerin, çıktığı yere göre değişik anlamları olabilir. Araştırmalara göre; alın bölgesindeki sivilceler genellikle aşırı yağlı, işlenmiş gıda tüketiminin azaltılması gerektiğine işaret eder.

Göze yakın bölgelerde oluşan sivilceler, cildin ve vücudunun suya ihtiyaca olduğunun habercisi olabilir.

Burundaki sivilce oluşumu daha çok tansiyon ve kolesterol seviyesi ile ilişkilendirilir. Sigara, alkol ve fazla miktardaki kafein tüketimi de burun üzerinde sivilce oluşumunu tetikler.

Boyundaki sivilcelerin yüksek oranda şeker tüketimi veya hormonlarla ilgisi olabilir.

Sırt Bölgesi: Sırt, sivilce oluşumunun en sık görüldüğü bölgelerdendir. Genellikle alerji, terleme gibi etkenler sivilceye zemin hazırlar. Yüksek kalorili besinler, dar giysiler de sırt bölgesinde sivilceye neden olabilmektedir.

Kalça Bölgesi: Kalça bölgesindeki sivilce sorunları hijyene ve dengesiz beslenmeye işaret edebilir.

Kollar ve Bacaklar: Kolların iç kısımlarındaki akneler dolaşım yetersizliği kaynaklı, üst bacaktaki sivilceler de genellikle tahriş ve alerji kaynaklıdır.

Beslenme ile Sivilce Arasındaki İlişki Nasıldır?
Besinlerin sivilceyle ilişkisi tartışmalı olmakla birlikte; A, E, B6 vitaminlerinin çinko, krom ve selenyumun vücuda alım oranının artırılmasının sivilce tedavisine faydalı olduğu düşünülmektedir. Cips, kurabiye, margarin, kızartma, poğaça gibi doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerin sivilceyi artırdığı bilmeyen kaldı mı? :(

Kötü beslenmenin sivilce oluşumuna doğrudan etki etmediği ancak var olan sivilceleri artırdığı gözlenir. Bu nedenle, özellikle beyaz un ile yapılmış, şekerli, kızartılmış, katkı maddeli gıdalardan uzak durulması ciltteki yağlanmayı ve buna paralel olarak da sivilce ataklarını azaltır.

Sivilce Oluşumunu Önlemek için Nasıl Bir Bakım Yapılmalıdır?
Sivilce oluşumu mevsimlere göre ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bahar ayları hormon seviyesindeki artış, kan dolaşımının hızlanmasına bağlı olarak sivilceleri artırabilir. Yaz aylarında, deniz tuzu ve güneş ışınları genellikle sivilceleri kurutucu bir işleve sahip olsa da, ciltte yağ miktarının çoğalması sivilce artışına sebep olabilir.

Gerek ergenlik döneminde görülen gerek yetişkin dönemlerde ortaya çıkan sivilcelerde cilt temizliği önemlidir. Her gün, sabah ve akşam cilt temizlenmeli, haftada 1-2 kez de cilt yapısına uygun maske ve peeling uygulanmalıdır. Cildin yağ, nem ve PH dengesinin korunması için cilt temizleme işleminin ardından, tonik, serum ve nemlendiriciden oluşan bakım rutininin tamamlanması gerekir. Rutini bozmayın! Düzenli bakım şart!

Temizlik esnasında sivilceleri sıkmak ise siyah noktada olduğu gibi kalıcı izlere neden olabilir. Bu neden siyah nokta sıkma işlemi, sadece uzman kişiler tarafından steril ortamlarda yapılmalıdır.

Günde yüzlerce kez elimize aldığımız, yanağınıza dayadığımız cep telefonlarının yüzey ısısı mikropların tutunmasına ve üremesine çok müsait. Ellerimizdeki mikroorganizmalar bu yüzeyde ürüyor. Telefonu her kulağa götürdüğümüzde yüzümüze, telefon yüzeyindeki milyonlarca mikrobu da taşımış oluyoruz. Hele, omuzla baş arasına telefonu sıkıştırıp konuşurken.

Mikrobiyolog Charles Gerba, cep telefonlarının klozetlerden daha pis olduğunu söyledikten ve uzmanlar cep telefonlarının %95'inin yüzeyinde mikro organizmalar bulunduğunu açıkladıktan sonra ani sivilcelenmenin sebeplerine -pis allık fırçası ve diş kökünde iltihap gibi- telefonları da ekledik!

Önlem için:

Cep telefonlarınızı her gün alkol bazlı mendillerle temizleyin.

Ellerinizi sık yıkayın.

Başkalarının telefonunuzu kullanmasına müsaade etmeyin.

Kulaklıkla konuşmayı tercih edin.

Çay ağacı, lavanta, limon, salisilik asit gibi bakteri karşıtı (antiseptik) içerikli ürünlerle cildi temizleyin.

Lokal kurutucu jellerden ve bantlardan sabah akşam sivilce üzerine uygulayarak büyümesini engelleyin, çabuk ve iz bırakmadan sönmesine yardım edecektir. Çıkma aşamasında veya çıktıktan sonra bu ürünlerle sivilceyi kontrol altına alabilirsiniz. Söner.

Saçlarınızın yanaklara değmediği bir saç modelini benimseyin.

Aktif sivilceler olunca peeling yapılmayacağını unutmayın.

Ozonlu jeller bir haftalığına gece kreminiz olsun. Sabaha kadar sivilcelerin sönmesine yardım edecektir.

Haftada iki kez bakteri karşıtı killi maske uygulayın.

Sevgiler..

 


Önerilen Ürünler

Kampanyalı
1
82,51 ₺ 165,00 ₺
Karma Yağlı ve akneli ciltler için
15,89 ₺
Yağlı ve yağlanmaya meyilli ciltler için
9,90 ₺
Sivilce ve akne karşıtı yaprak maske
1
79,90 ₺
Saç ve cilt için
29,90 ₺
Cilde derinlemesine bakım sağlar
2
64,99 ₺
Doğal ve saf çay ağacı yağı
59,90 ₺
Lavanta suyunun muhteşem bahar esintisi