Warning: Expression #15 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'lilakutu_prod.f.adi' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by in /home/forge/lilakutu.com/lib/ezSQLnew/mysql/ez_sql_mysql.php on line 256

seboreik dermatite..

Merhaba Genç olmama rağmen bakımıma önem veriyorum çünkü bakımsız salıcak bi cildim var Seboreik dermatite sahibim üstelik Bu karantina dönemine kadar pek fazla sorunum yoktu Normalde t bölgesi yağlı bi cildim var Ancak cildim birdenbire değişti T bölgesi aşırı yağlanmaya ve yağlı olduğu kadar da nemsiz olmaya başladı Mimik yaptığımda bile acı hissediyorum Nemlendirici sürmeyi aksatmadığımı da söyleyeyim Duştan çıktığımda o kadar gergin oluyo ki gülemiyorum bile Sadece bunlar değil Cildim 2 yıldır sürdüğüm temizleme jelini sürdüğümde bile deli gibi kızarıyo ve yanıyor Cildimin rengi soldu anlımda gerginlikten kırmızı lekeler oluşmaya başladı Eskiden cildim tertemizdi yağlı olmasına rağmen bebek suratı gibiydi Bi kaç gündür sırf kızarıp yanmasın diye uzun süredir aksatmadığım cilt bakımımı yapamıyorum Yıkamayınca çok kızarmıyor ama bu sefer de her yerim siyah nokta oldu Havlu bile süremiyorum Lütfen yol gösterin ne yapmam gerekiyor ?
Ali A. - 17 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Cilt tipiniz ne olursa olsun, ister yağlı ister kuru, ister genç ister yorgun; bazen metabolizmanın iç çalışmasındaki bir sorundan, bazen de dış etkilerden dolayı aniden hassaslaşabilir.

Dermatitli, egzamalı olmanız kozmetik kullanmanızı engellemez. Önemli olan, içeriğinde derinizin bağışıklık sistemine \'yabancı\' gelmeyen ve \'savaş ilan etmeyeceği\' maddeler olan kozmetikleri seçmeniz! Yani içeriği temiz, bedeninizin savunma mekanizmasının daha önceden tanış olduğu kozmetikler...

Atopik cilt demek kuru, sızlayan, su değmesinden bile rahatsız olan, gerilen pullanan, kızarıp kaşınan cilt demek... Kuru ciltlerin doğal koruyucu tabakası çok zayıf olduğundan dış etkenlere daha duyarlıdır ve alerjenler ortaya çıktığında, derinin alt tabakasına geçip bağışıklık sistemini harekete geçirir. Verilen tüm reaksiyonlar bunun sonucudur.

Cilt, dış dünyayla temasta olan dış dünyayla "iletişimi" sağlayan organımız. İçerideki bir sıkıntıyı dışarıya yansıtması cilt yüzeyinden okunabilir. Yahut dışardaki bir etkene itirazını yine hassasiyetle gösterir. Bu, onun "ben bunu istemiyorum" deme şeklidir .

Derinin neye hassasiyet oluşturduğunu bilmeniz, cildin yatışması ve bakımı için gerekli kozmetiği seçmenize yardımcı olacaktır. Ama öncesinde, hassasiyet nelerden oluşabilir bir bakalım:

İç etkiler:

Vücudun tüm organlarının çalışması birbirine yardımcı olacak şekilde düzenlenmiştir. Bunlardan birinin rahatsızlanması diğer organlara farklı yükler bindirir. Sıkıntıların çoğu da deri yüzeyinde hassasiyet olarak hissedilebilir.

Mesela:

Sürekli kabızlık

Besin zehirlenmesi

Coğrafa değiştirilmesi

İlaçlarda doz aşımı

Stres ve sıkıntı

Aşırı hazımsızlık mide ekşimesi

Narkoz alımı

gibi durumlarda deri yüzeyinde kızarıklıklar ve hassasiyet başlayabilir.

Dış etkiler:

Cilt üzerinde yapılan sert bir işlem sonrası, hava şartlarının değişimi ve hırpalayıcı olması, yanlış kozmetik kullanımı da hassasiyet sorunu çıkarabilir.

Alkolle temas

Şiddetli soğuk ve rüzgarla temas

Güneşle SPF korumasız temas

Sert granüllü peeling

Kimyasalları yoğun krem kullanımı

Cilt tipine uymayan kozmetik kullanımı

Akne tedavisi için kullanılan soyucu /yakıcı kremler

Hassasiyet oluştuğu an ne yapılmalı?

Sabun, kullanılan ilaç ve kozmetiklerin ciltle temasını kesin.

Güneş ve soğukla temas etmeyin.

Solaryuma girmeyin.

Sıcak banyo ve kese yapmayın

Peeling yapmayın.

Çamaşır suyu ve deterjan içerikli temizlik maddeleriyle temas etmeyin.

Anında yatıştırıcı papatya ve ıhlamur çaylarından ılık kompres yapabilir; organik alkolsüz yatıştırıcı tonik, saf aloe vera, shea butter kulanabilirsiniz.

Organik yatıştırıcı maskelerden yararlanabilirsiniz.

12 saat içinde kızarıklık geçmezse lütfen bir dermatologa görününüz.

Asla yapılmaması gerekenler:

Sabunla temizlenmek. Sert kimyasallar içermeyen temizleyiciler veya süt/alkolsüz tonikle cildi temizleyin.

Nemlendiricisiz güne başlamak.

Sentetik iplikli kumaşlardan veya yünlü giysiler giymek. Pamukludan şaşmayın.

Hava kirliliği veya yüksek ısısı olan odalarda bulunmak

Güneş korumasız dolaşmak. Yaz aylarında yüksek koruma, diğer aylarda 20 SPF civarı koruma yeterli olacaktır.

Cildi sabah ve akşam temizlememe.! Gün içinde derinin yüzeyine yapışan binlerce bakteri, sentetik toz ve kiri temizlemeden krem sürmemeniz gerek.

Bakım ürünleri seçerken \'atopik\' cilt için üretilmiş serilerden seçilmeli.

Banyo ve duş ılık suyla yapılmalı, kazıyıcı içermeyen yumuşak temizleme jelleriyle yıkanılmalı. Sert lifli süngerler asla kullanılmamalı.

Yıkanma sonrasında organik içerikli yağlarnı kullanılması deriyi sakinleştirir.

Öneriler altta...

Günlük Bakım Kremi - Kuru ve Hassas Ciltler : 30 faktör güneş koruma içerir.
Immuno Serum : Günlük bakımın altına..
Aloe Vera Konsantre Krem : Gece..
Ozonlanmış Saf Argan Yağı: Banyo sonrası..
Aloe Vera Suyu : Temizleme sonrası ve gün içinde ihtiyaç hissettikçe..

Sevgiler..