yarım bırakılan akne tedavisi..

Merhabalar ben 18 yaşındayım yaklaşık 10 ay akne tedavisi gördüm ancak dozajı tamamlayamadan bırakmak zorunda kaldım Bu yüzden ilacı bıraktıktan sonra cildimde ki sorunlar devam ediyor Şu an akne yalnızca özel dönemlerimde çıkıyor ancak burnumdaki siyah noktalar sürekli bir azalıp bir artıyor ve onları tümüyle silemiyorum Yüzümde çoğunlu t noktamda olmak üzere hafifle orta arası bir yağlanma var İlaç sonrasında yüzüm inceldiği için göz altı, dudak altı, burun ve burun kenarları gibi bölgelerde damarlar görünmeye başladı Bu arada temizleme rutinim şu şekilde: akşamları dermotolojik bir ürünle yüzümü temizliyorum (bir sünger yardımıyla) ardından ince bir tabaka nemlendirici sürüyorum, sabahları ise yüzüm çabucak güneşten lekelendiği için bir miktar güneş kremi kullanıyorum Yine ilacın bir yan etkisi olarak özellikle alnımda ve dudak kenarlarımda mimik çizgileri belirginleşti ve olabildiğince düzgün uyumama rağmen göz altlarımda kat kat çizgiler oluştu Gözeneklerim ne yazık ki görünür durumda ve onları sıkılaştırıp kapatacak ve dolmasını önleyecek bir şeye ihtiyacım var Bunun yanı sıra yüzümde tüylenme var Önerilerinizi bekliyorum, şimdidien teşekkürler
Deniz S. - 21 Yaşında - Antalya
Işık Uyanıkoğlu LilaKutu Güzellik Uzmanı

Merhaba,

12-13 yaşından itibaren ergenlikte cildin aşırı yağlanmaya başlaması normal. Çünkü hormonal bir değişim içindesiniz ve bu da deri salgılarını etkiliyor. 
Hormonal değişim 26-27 yaşında bir düzene girecek. 
Doğru bakım yaparsanız ergenlik dönemindeki bu yağlanma ve sivilcelenme sorununu en az hasarla atlatırsınız. 
Sistemli şekilde her sabah ve akşam temizlemek ilk işinizdir. Ama \'iyi\' bir temizleyici ile temizlemek! Çünkü yağı çok kazıyan kimyasallarla yıkarsanız yağ salgısı tahrik olur ve ertesi güne daha fazla yağlanma yapar.

Sivilce, siyah nokta, yağlanma

Bu üç sorunun \'üçü de\' yağlanmanın artışından oluşuyor. Temizler ve yağ salgısı kremle kontrol altına alırsanız sivilcelerin oluşacağı ortamı yok ediyorsunuz. Kirlerin gözenek içinde yağla birleşmesi siyah noktaları oluşturur. Düzenli temizlik ve haftada 2 kez yağ emici maskelerle bunu da kontrol altına alırsınız.

Eğer sivilceler dipleri köklü kırmızı ve derin bir hal almışsa sorunu bir dermatologla çözmeniz gerekir. Akne bakterilerin sebep olduğu bir sorundur.

Aktif sivilcelerin olduğu yerlere lokal bir \'sivilce kurutucu\' sürün. Bu tip ürünler çıkmaya başlayan sivilceyi söndürür. Çıkmış olanları kısa sürede kurutur.

Sorunuzda  "sabahları ise yüzüm çabucak güneşten lekelendiği için bir miktar güneş kremi kullanıyorum." diye belirtmişsiniz. Ancak güneşli günlerin artmaya başladığı bu günlerde göz çevresi hariç güneşe çıkmadan önce kreminizi yeterli miktarda sürmeniz gerekir.

Güneşin salgıları tahrik edici etkisinden dolayı da gözeneklerin genişlemesini engellemek için de SPF içeren krem kullanımı oldukça önem taşır. 
Güneş ile temasta kaldıkça da 3 saatte bir yenilemeyi ihmal etmemelisiniz.

Haftada iki kez, tercihen banyo çıkışı cildiniz buharla iyice yumuşamışken, önce konjac süngerle cildinize masaj yapın. Ardından yağ emen, killi dengeleyici bir maske uygulayın.
Maskeyi duruladıktan sonra mutlaka  ardından nemlendiricinizi sürün.

Tüylenme sorununu da belirttiğiniz için bir kan tahlili yaptırıp hormon dengesine baktırmanızı öneririm. Doktor sizi yönlendirecektir.

Günlük bakımınızda yapmanız gerekenler ise; 
Sabah-Akşam cildinizi misel su ile temizleyin. Misel sular, su kadar duru ve taze, makyaj temizleme yağı kadar etkili, üstelik en hassas ciltte bile gayet titiz makyajı kiri tozu temizliyor, yatıştırıyor, taze bir yüzey bırakıyor. Durulama gerektirmiyor, tonik gerektirmiyor.
Sivilce üzerine lokal kurutucu sürüp, ardından göz ve dudak çevresi kreminizi ve nemlendiricinizi uygulayın.

Ürün önerilerimi de alt kısma ekledim.

Sevgilerle

Önerilen Ürünler

95
72,00 ₺
Tüm cilt tipleri için yağ ve nem dengeleyici yüz kremi
72
42,50 ₺
Karma ve yağlı ciltler için bitki süngeri
1
69,50 ₺ 76,50 ₺
Akne oluşumuna karşı hızlı etki
1
119,00 ₺
Kırışıklık karşıtı ve nemlendirici
2
49,01 ₺
Karma ve yağlı ciltler için organik içerikli temizlik