skar tarzında akne izleri..

Yağlı akneye meyilli bir cildim var Lr delux fondöten kullanıyordum ama piyasadan kalktı malesef Dogal duran maske görüntüsü vermeyen çizgilenmeyen akmayan bir fondöten arıyorum Kapatıcı veya orta kapatıcılıkta Cilt tonum açık genelde porselen tonları kullanıyorum Ayrıca sivilcelerden kalan cilt cukurlukları var Cildim hassas peeling yaptırmaya cesaret edemiyorum Ne kullanabilirim teşekkür ederim
Zeliha ?. - 45 Yaşında - Kütahya
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Zeliha Hanım Merhaba,

Akne tedavisi sonrası sivilcelerden kurtulursunuz ama aknenin şiddeti oranında, -hele hele sıktıysanız- ciltte izleri kalır. İzlerden kurtulmak için yüzeyin eskimiş tabakasının hızla yenilenmesine ihtiyaç var. İzler ne kadar derinse süreç o kadar uzun oluyor.

İlk önce şikâyet ettiğiniz izin nasıl bir iz olduğunu bilmemiz gerekir. Çünkü bazı izleri kozmetiklerle gidermek mümkünken bazı izlerin giderilmesi için \'ilaç\' sınıfına giren malzemeyle ve uzman eşliğine ihtiyaç vardır.

İlk önce \'akne izinizin\' hangi sınıfa girdiğine bakalım.

Benek tarzında akne izleri: Beyaz tenlilerde kırmızı, esmerlerde kahverengi renkte \'nokta izler\' şeklinde olur. Bunları haftalık bakımda düzenli kullanılacak olan peeling+maske ikilisi ve yenilenme destekli serum kullanarak çözebilirsiniz. 
Yüzey soyucu asitli kremler de çok yardımcı olur. 
Salyangoz salgılı, AHA'lı, C vitaminli serum ve kremler yenilenmeyi hızlandıracaktır.

Derin lekelerde: Dermatolog kimyasal peeling ile (Glikolik asit) yüzeysel tabakayı soyar. Üç hafta arayla birkaç seans yapılır. Cilt yüzeyi kabuklanabilir, soyulur. Güneş kremi kullanmak gerekir. Yoksa lekelenirsiniz. Yaz aylarında kesinlikle yapılmamalıdır.

Skar tarzında akne izleri: Akneden kalan izler çukur veya kabarıklık olarak belirginse kimyasal peelingten \'daha derin\' soyma ve yenilenme gerekiyor demektir.

Bu da daha uzun bir süreye ve sabra ihtiyacınız var demektir. Kozmetiklerle bunu yapamazsınız. Eğer çukurlar çok geniş bir alanda değilse, doktorunuz cildin kalınlığına ve direncine göre yüksek konsantrasyonu kimyasal peeling deneyebilir.

Derin izlerde: Dermaroller, dermabrazyon ve lazer ile derinin bağ dokusunun yeniden oluşmasını sağlamak gerekir. Bunlar kişiye göre değişkenlik gösteren işlemlerdir. Belki doktorunuz çukurun derinliğine göre dolgu da yapabilir...

Her hâlükârda, ister lazer, dermaroller, ister kimyasal peeling, ister AHA'lı soyan kremler ile akne izlerini giderin; mutlaka sonrasında UV korunması şarttır.

Cilde bakmak çok basit üç kuraldan ibarettir.

Sabah ve akşam mutlaka temizlemek, nemlendirmek ve korumak.

Tabii ki yaş ilerledikçe kremlerin altında yenileyici serumlar kullanarak cildin kendini diri tutmasına destekler gerekiyor ama temel bakımınız 3 adımdan ibaret...

Temizlemek...

Gün boyunca cildinizin yüzeyine günün kiri tozu, halınızın tüyleri, egzoz gazındaki partiküllerden tutun da saç spreyine kadar birçok kimyasal madde yapışır.

Bunları akşamları "cilt tipinize uygun" bir süt,jel yada köpük ile temizlemek gerek. Hırpalamadan!

Sabahları uyandığımızda cildimizin üzerinde bir yağlılık hissiyle uyanırız. Bu da gece boyu çalışan hücrelerin atıklarıdır. Dolayısıyla hem sabah hem akşam cildi temizlemek gerekir.

12-13 yaşından itibaren hormonal aktivite başladığında yağ salgıları da harekete geçer. Bu yaştan itibaren derinin sivilcelenmeden gelişimini sağlıklı tamamlaması için bir temizleyici ve bir "dengeleyici nemlendiriciye" ihtiyaç olur.

Nemlendirmek...

Suyu tam olduğu sürece deri "diri" durur. Nemi kaybettikçe kırışır ve solgun lekelenmeye açık bir hal alır. Beslenme şekliniz, gün içinde tükettiğiniz su kadar "güneşten" "rüzgardan" ve "soğuktan" ne kadar korunduğunuz da çok önemlidir.

Cildin yüzeyindeki koruma tabakasını destekleyen, ikinci bir nemli kumaş gibi deriyi örten kremlere "nemlendirici" denilir. Nemlendiriciler derinin neminin uçup gitmesini engeller.

Cilt tipinize uygun seçilmelidir. Dengeleyici, yatıştırıcı, yağlanmayı önleyici gibi çeşitleri var.

Korumak...

Kremler cildinizi korur ve ihtiyacına göre dengeler veya besler. UV Işınlarının cilt üzerindeki -kanıtlanmış- tahribatından korunmak için SPF içeren kremlerinizi Nisan-Eylül arası kullanmayı ihmal etmeyin. Yüksek ısılı yerler (hamam, sauna) soğuk (kar, rüzgar) deriyi yaşlandıran ve hırpalayan dış etkenlerdir, kırışıkların temelini atar, sakının!

Cildinizi kremlerle korumaya alın. Beslenme yetersizliği, kuruluk, matlık, pullanma, hassasiyet gibi özel sorunlarınız da varsa geceleri besleyici bir krem kullanın.

Gündüz cilt bakımınız, temizlenmenin ardından SPF güneş koruması içeren bir nemlendiriciden ibarettir.

Geceleri cilt bakımınızda ise uyumadan temizleme işlemini tekrarlarsınız. Gece kullanacağınız krem besleyici, dengeleyici, yatıştırıcı veya yenileyici olacaktır ve geceleri sürdüğünüz kremin güneş koruması içermesi gerekmiyor elbette.

Akne hem sabah hem akşam sürdürülmesi gereken bir savaş! Fazla yağ salgısı sebebiyle bakterilerin üremesine müsait ortam, gece toksinlerin atılması sırasında da aktive oluyor.

Hücreler gece yenileniyor. Ölü hücreler kıl kökü içerisinde yağla beraber gözeneği tıkıyor! Siz uyurken faaliyet devam ediyor yani!

Her gece uyumadan önce doğru ürünlerle yapacağınız cilt temizliği ve alacağınız birkaç küçük önlem sabaha yeni sivilcelerle uyanmanızı engeller.

   Yastık kılıfınızı sık değiştirin. Bakterilere uygun kirli ortamı hazırlamamış olursunuz.

·         Yastık kılıfları ve havlularınızı deterjanla değil toz sabunla yıkayın. Zaten yangıya baş etmeye çalışan cildinizi bir de kimyasallarla temas ettirmemiş olursunuz

Temizleme sonrası eğer yeni çıkmaya hazırlanan sivilceler görürseniz, -dengeleyici kremden önce- sivilcenin üzerine \'lokal\' olarak, akne söndüren jellerden uygulayın.

Sabaha kadar bakteri faaliyetini engelleyecek ve kısa zamanda, iz bırakmadan sönmesine yardım edecektir.

Günde yüzlerce kez elimize aldığımız, yanağınıza dayadığımız cep telefonlarının yüzey ısısı mikropların tutunmasına ve üremesine çok müsait. Ellerimizdeki mikroorganizmalar bu yüzeyde ürüyor. Telefonu her kulağa götürdüğümüzde yüzümüze, telefon yüzeyindeki milyonlarca mikrobu da taşımış oluyoruz. Hele, omuzla baş arasına telefonu sıkıştırıp konuşurken.

Bakım reçetesini sırası ile alta ekliyorum.

Edy's Organics Marine Yenileyici Yüz Temizleme Jeli
Edy's Organics Kekik Suyu

Iva Natura Organik Sertifikalı 3 Efekt Göz Çevresi Kremi

LaNaturel Günlük Bakım Kremi - Yağlı Ciltler ( 30 faktör güneş koruma içerir.)
Refan Vitamin C Night Face Cream

Bade Natural Kuşburnu Çekirdeği Tozu ve Bentonit Leke Karşıtı Kil Maskesi

Sevgiler...

 

 


Önerilen Ürünler

9
149,80 ₺
Yorgun ve solgun görünen göz çevresi için
75,63 ₺
Anti aging etkili C vitaminli gece kremi
3
78,00 ₺
Kimyasal filtre içermeyen güneş koruyucu
49,90 ₺
Yağlı ciltlere özel parlama karşıtı krem
Kampanyalı
125,93 ₺ 179,90 ₺
Kuşburnu ve bentonit kilin aydınlatıcı etkisi
95,00 ₺
Doğadan gelen eşsiz kokusuyla ciltteki kiri ve makyajı derinlemesine temizler
40,00 ₺
Yağlı, karma, akneye eğilimli ve lekeli ciltler için arındırıcı tonik