sivilcelenme..pütürlenme..tüylenme..

Merhabalar,
öncelikle çene bölgemde pms dönemimde tek tük sivilce çıkar kendiliğinden geçerdi Yaklaşık 8-9 aydır yoğun bir şekilde çenemde deri altında sertlik oluşuyor ve sivilce çıkıyor Biri sönüp sonra tekrar bir tane daha çıkıyor sönüp giden sivilcelerimin de lekeleri çenemde kaldı Diğer problemim
yanaklarımda (özellikle kışın ve soğuk havalarda) pütürler oluşuyor, kızarıyor ve elmacık kemiklerimin üstlerinde de beyaz yağ bezeleri var Burun kenarlarımın yanında kalan yanaklarımda da ufak ufak tüylü gözenekler mevcut Görselleri ekleyeceğim Ve cildime uygun cilt bakım rutini oluşturmak istiyorum (yıkama jeli,nemlendirici, maske,tonik gerekiyorsa asitler) şu anda tonik ve maske kullanmıyorum kullandığım ürünler;
cera ve yüz temizleme jeli
simple ve neutrogena nemlendirici
çenemdeki sivilce lekeleri için de la roche posay effeclar duo krem
Ayça K. - 1 Yaşında - Amasya
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Adet kanamasının başladığı gün vücudumuzdaki dişilik hormonau en düşük seviyededir. 28-29 Günlük döngü tamamlandığında, biyolojik olarak hipofiz bezine sinyal gidip FSH salınır, yumurtalıklarda östrojen üretimi uyarılmış olur.

Premenstrual (adet öncesi) sendrom dediğimiz bu değişim duygusal olarak da kişiyi değişime sevk eder, ciltte de geçici bozukluklara sebep olabilir. Yağ salgılarının artışının sadece kimyasallarla değil stres ve duygusal travmalarla da değiştiğini biliyoruz....

Sivilcenin oluşmaya başladığını hissettiğiniz an "sivilce söndürücü" ürünlerden kullanabilirsiniz . Gün içinde 3-4 kez sivilce üzerine uygulanan kalem gibi pratik bu ürünler çıkmaya yeltenen sivilceyi, genelde 24 saat içinde söndürür.

Bu dönemde cildinizde değişimi hissettiğiniz an yatıştırıcı ve yağ salgılarını emici maskelerden uygulayın.

Yanaklardaki pütürlenmeye gelince deri altına çıkıntı gibi durur, sivilce değildir, sıksanız çıkmaz. Bu pütür kıl köklerinin \'tıkanarak\' gözenekte ölü hücrelerle birlikte birikmesidir.

Peki, \'neden kıl kökü tıkanır\' derseniz, fazla yağ üretmekten tıkanır! 

Kıl kesesi içindeki ölü hücrelerle bu fazla yağ birleşerek tıkaç oluşturur. 

İltihaplanmamışlardır. 

Eğer bu tıkanıklık sonucu gözenek içinde bakteriler de oluşursa \'sivilceye\' dönüşür.

Pütür (komedon) oluşmasını engellemek için ölü cilt hücrelerini düzenli temizlemek (eksfoliye eden ürünler) çok fayda sağlar.

Haftalık bakımı aksatmadan, haftada 2 gün, önce peeling ile ölü tabakayı atıp, ardından maske ile gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek sorunu yavaş yavaş hafifletecektir.

Tüylü gözeneklerin  baş etkenlerinden birisi hormonal sıkıntılardır. Hormonal değişimler hem ergenlik hem de farklı dönemlerde kadınları doğrudan etkileyeceği için, yüz bölgesinde bu tarz tüylerin çıkma olasılıkları da çok fazla olmaktadır.

. Aşırı strese maruz kalan kadınların hormonsal değişimleri olur. Bu da haliyle bu tarz sıkıntıları da ciltte ve yüzde ortaya çıkarabilir. Ki hormonal olarak ortaya çıkan en büyük sorunların başında da istenmeyen tüylerin artışı gelmektedir.

Bazı ilaçlar da tüylenme yapabilir.

Not:  Tonik, temizlemenin ayrılmaz bir parçasıdır!

Tonik; temizleyiciden kalan kalıntı varsa ki genelde bu kalıntılar gözeneklerde birikir- derinlere ulaşıp onları arındırır. Gözenekleri temizlenen cilt sıkılaşmaya müsaittir dolayısıyla cildinizin çevresel kirlilikten daha az etkilenmesini sağlar.

Cildin en çok ihtiyacı olan \'yağ-nem\' dengesini korumada mükemmel bir aracıdır. Yağ-nem dengesi korunmayan ciltler, parlama ya da sivilce gibi sorunlar yaşayabilir.

Cildinize değen musluk suyunda bulunan klor ve diğer kimyasallar, cildin ph'ını ve yağ-nem dengesini bozmada etkilidir. Tonik, suda bulunan klor ve diğer kimyasalların negatif etkisini yok eder.  

Sevgiler..

Önerilen Ürünler

64,99 ₺ 72,50 ₺
Canlandırıcı arındırıcı
349,91 ₺
Hassas ve akneye yatkın, sivilceli ciltler için özel bakım
Kampanyalı
225,00 ₺ 450,00 ₺
Cildi arındırmaya ve yenilemeye fayda sağlayan set