Cilt bakım rutini

Merhaba hamilelik dönemi sonrası cilt bakım rutinimi epey aksattım ve bu sırada cilt tipim epy değişti Yeni ürün seçiminde zorlanıyoum Nemli bir bölgede yaşamama rağmen cildim epey nemsiz kuru gibi Eskiden daha yağlı ve hafif sivilce problemim vardı Siyah nokta problemi ise epey azaldı Şu an daha çok nemsizlikten muzdaeibim organik yaşam sürmeme rağmen dudak bölgemse dermatit oluyor Yaşım 28 Yoğun bir hayatım var Sürdürülebilir olması için basit bir rutine ihtiyaç duyuyorum Önerilerinizi bekliyorum
Betül Z. - 30 Yaşında - Konya
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Susuz cilt, elinizi yüzeyde gezdirdiğinizde incecik çizgilerin ve parşömen kağıdı gibi kuru cansız bir yüzeyin hissedildiği cilttir. Yağlı bir cilt de susuz olabilir, kuru bir cilt de susuz olabilir.

Deri ya iç sebeplerden yahut dış sebeplerden su tutma kapasitesini yitirmiş demektir.

Elbette genetik faktörler çok önemlidir. Ailenizde cildi "yaşına göre çok iyi durumda" olanlar varsa sizin de cildiniz diğerlerine göre iç ve dış hırpalanmalara karşı daha dayanıklıdır.

Ama yaşam şekliniz, hormonal etkenler, uyku düzeniniz, beslenme şekliniz, UVA ve UVB ışınlarıyla korunmasız karşı karşıya yaşamanız, rüzgar, soğuk ve aşırı sıcaklardan deriyi korumamanız, bazı ilaçların sürekli kullanımı, narkoz alma gibi durumlar da cildin su tutma kapasitesini azaltır.

Suyu eksilen deri, eskiyen hücrelerin yerine yenilerini üretecek gücünü gitgide kaybeder.

Dış etkenlerden daha çabuk hırpalanır ve sonuçta cansız, mat, minik çizgilerle kaplı, diriliğini kaybetmiş yorgun bir yüzeye sahip olur. Alt tabakada da durum farklı değildir.

Derinizi diri ve tok tutan alt tabakadaki "bağ dokusu"dur. Bunun da altında yağ tabakası vardır.

Yaşımız ilerledikçe ve dış etkenler sebebiyle yağ tabakası zayıflar, kalınlığı azalır, cilde verdiği destek söner. Tüm dokuların içerisindeki, jel kıvamındaki "hyalüronik asit" adı verilen su daha çabuk kaybedilir ve su azaldıkça, deri pörsür, esneyemez duruma gelir.

Cildinizin diri, kırışıksız ve sağlıklı kalması su tutma kapasitesiyle belirlenir. Diğer tüm organlarımız gibi deri de "su kaybettikçe" savunması azalır, çabuk hastalanır kızarır ,kırışır, kurur, ve lekelenir.

Sevgiler..

 Önerilen Ürünler

Kampanyalı
6
160,00 ₺ 320,00 ₺
Pürüzsüz ve tertemiz bir cilt için
Kampanyalı
5
160,00 ₺ 320,00 ₺
Hassas ve kızarık ciltler için yatıştırıcı ve nemlendirici tonik
23
84,90 ₺
Helal sertifikalı güneş koruyucu krem
Kampanyalı
1
129,00 ₺ 129,00 ₺
Kırışıklık karşıtı sabah kremi
Kampanyalı
1
129,00 ₺ 129,00 ₺
Elastik bir cilt için akşam kremi