genç kız oluyorum..

Merhabalar ben 14 yaşındayım yağlı hassas büyük gözenekli sivilce lekeleri güneş lekeleri sivilce ve siyah nokta sorunları yaşadığım bir cildim var yüzümde güneşten oluşmuş fazlaca ben var çok fazla ürün kullanmadan temel birkaç ürünle tamamlayabileceğim cildimi yıpratmayacak alerjik reaksiyon göstermeyecek dermotolojik olarak test edilmiş doğal içerikli ürünler ve cilt bakımı için önerilerinizi öğrenmek istiyorum internetten alışveriş yapamıyorum bu yüzden diyarbakır'da kolay temin edebileceğim çok yüksek fiyatlı olmayan ürünler tavsiye edebilir misiniz genel olarak neredeyse hiç makyaj yapmam ama cilt bakımını önemsiyorum daha sağlıklı ve güzel görünen bi cildim olsun istiyorum biraz fazla kiloluyum kilo vermeye çalışıyorum ve boyumun uzamasını istiyorum yaklaşık 3 4 yıldır adet görüyorum bu konuyla ilgili bi tavsiyeniz var mı ayrıca kilo vermemin cildime bi olumlu etkisi olur mu sivilcelerimi sıkma gibi bi alışkanlığım var çıkmış veya çıkacak sivilcelerimi hızlıca kurutacak (eczaneden de temin edebilirim) bi ürünle birlikte temel cilt bakımı için gerekli sorunlarıma çözüm olacak ürünler arıyorum bütün sorularıma uzun uzadıya anlattım ama benim için önemli bi konu ve en uygun ürünü tavsiye etmeniz için büyün detayları vermeye çalıştım bu yaşta bu kadar çok sorunum ve sorum olması garip gelebilir ama internette araştırmalar yaparken burayı buldum ve çok beğendim bana daha doğru bilgi verebileceğinizi düşünüyorum umarım bana yardımcı olabilirsiniz
Derin K. - 20 Yaşında - Diyarbakır
Işık Uyanıkoğlu LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Çocukluktan ergenliğe geçiş -sıcak ülkelerde daha erken gerçekleşse de- ülkemizde genelde 11-12 yaş civarı oluyor. Vücudunuzda bazı değişimler başlar. Koltukaltları ve genital bölgede tüylenme, göğüslerde gelişim gibi. Bunların hepsi hormonların değişimiyle gerçekleşir, utanılacak bir durum değildir, anneniz ve anneanneniz gibi sizin de \'genç bir hanım adayı\' olmaya başladığınızı anlatır.

Hormonal değişimler başladığında cildinizde yağlanma oluşması normaldir. Sabahları uyandığınızda burun üzeri, alın ve çenede yağlanma hissedebilirsiniz. Cilt bakımına başlamanın zamanı gelmiştir.

Bakım deyince öyle uzun uzadıya bir işlemden bahsetmiyoruz.

Yapman gereken çok basittir:

Sabah ve akşam yumuşak bir \'temizleme jeliyle\' yüzü köpürterek yıka

Cildine uygun bir toniği pamuğa döküp yüzünü sil

Cilt tipine uygun nemlendiricini sür.

Cildinin yağlanmasını dengelemek ve \'siyah nokta oluşmadan\' sağlıklı yapısını korumak için bu üç etaplı bakımını aksatmadan uygula.

Mart ayıyla beraber güneşin cildi yıpratıcı etkisinden korunmak için içerisinde SPF (güneş koruması ) bulunan bir kremle yüzünü koru. UV ışınları lekelenme yapabilir, yağlanmayı artırabilir sakınmak gerekir.

Eğer tek tük de olsa sivilce çıkıyorsa, üzerine lokal olarak söndürücü ürünlerden uygulayabilirsin.

12-13 yaşından itibaren ergenlikte cildin aşırı yağlanmaya başlaması normal. Çünkü hormonal bir değişim içindesiniz ve bu da deri salgılarını etkiliyor. Hormonal değişim 26-27 yaşında bir düzene girecek. Doğru bakım yaparsanız ergenlik dönemindeki bu yağlanma ve sivilcelenme sorununu en az hasarla atatırsınız. Sistemli şekilde her sabah ve akşam temizlemek ilk işinizdir. Ama \'iyi\' bir temizleyici ile temizlemek! Çünkü yağı çok kazıyan kimyasallarla yıkarsanız yağ salgısı tahrik olur ve ertesi güne daha fazla yağlanma yapar.

Yağlanmadan rahatsız oluyorsunuz, sabah uyandığınızda bir gecede yüzünüzde peydahlanan bir sivilceye hayretle aynada bakıyorsunuz ve onu yok etmek için sivilceyi sıkıyorsunuz!

İşte büyük savaş başladı! Siz sivilcelerle oynadıkça bir yandaki gözeneğe de sıçramasına sebep oluyorsunuz. Bu savaşın galibi olmanız için cilt bakımınızı disiplinle sürdürmelisiniz. Bir gün sürüp bir gün sürmemek gözenek içinde üreyen bakterilerle savaşta maalesef başarılı olmuyor.

Sivilce, siyah nokta, yağlanma

Bu üç sorunun \'üçü de\' yağlanmanın artışından oluşuyor. Temizler ve yağ salgısı kremle kontrol altına alırsanız sivilcelerin oluşacağı ortamı yok ediyorsunuz. Kirlerin gözenek içinde yağla birleşmesi siyah noktaları oluşturur. Düzenli temizlik ve haftada 2 kez yağ emici maskelerle bunu da kontrol altına alırsınız.

Eğer sivilceler dipleri köklü kırmızı ve derin bir hal almışsa sorunu bir dermatologla çözmeniz gerekir. Akne bakterilerin sebep olduğu bir sorundur.

Ergenlikte cilt bakımının sırasıyla 4 aşaması:

Sabah ve akşam, makyaj yapsanız da yapmasanız da mutlaka yağlı ve sivilceli ciltler için üretilmiş bir temizleyici ile yüzünüzü köpürtüp, durulayın. Köpürtmek için yağlı ciltler için üretilmiş  bitki süngerlerinden kullanırsanız mini bir peeling yaparak sivilceye sebep olan \'gözenek ağzının tıkanmasını\' önleyecektir.

Ardından antiseptik özellikleri olan yağ salgısını dengeleyen bir tonikle silin. 

Aktif sivilcelerin olduğu yerlere lokal bir \'sivilce kurutucu\' sürün. Bu tip ürünler çıkmaya başlayan sivilceyi söndürür. Çıkmış olanları kısa sürede kurutur.

Yağ salgılarını gün içinde kontrol altına alacak olan nemlendiricinizi sürün.

Haftada iki kez, tercihan banyo çıkışı cildiniz buharla iyice yumuşamışken, önce bitki süngeri ile cildinize masaj yapın. Ardından yağ emen, killi dengeleyici bir maske uygulayın.

Maskeyi duruladıktan sonra mutlaka tonikleyin, ardından nemlendiricinizi sürün.

Ayrıca sormuş olduğunuz kilo ile ilgili olarak da elbette fazla kilolardan  kurtulursanız bu cildinize olumlu olarak yansır ve yağ salgısının da azalmasına katkı sağlar.

Bulunduğunuz bölgede ürünlerinizi temin edebilmeniz konusunda ise size maalesef yardımcı olamayacağım.
Ürün önerilerimi ve diğer bilgi yazılarımızı da sayfa altına ekliyorum.

Sevgilerle 

Önerilen Ürünler

11
120,50 ₺ 135,00 ₺
Gözeneklere derinlemesine temizlik
14
155,00 ₺ 175,01 ₺
Anti bakteriyel formülasyona sahip düzenleyici ve netleştirici tonik
1
48,99 ₺
Gözenek sıkılaştırıcı ve akne karşıtı
1
169,90 ₺
Akne ve yağlanma karşıtı
1
105,00 ₺ 119,99 ₺
Akne oluşumuna karşı hızlı etki