yağlı, kızarık, hassas cilt..

Merhabalar Uzun zamandır oturtmaya çalıştığım ama bir türlü doğru ürünleri bulamamaktan yakındığım bir cilt bakım rutinim var Çok hassas, kızarık, sivilceye yatkın, yağlı nemsiz bir cildim var Kimyasal ürünler kullanmak istemediğim için sivilceler, lekeler ve nemsizlik için alternatif bakım yağları arıyorum fakat hangi yağlar cilt tipime uygun olur bilemedim Bir de artık kimyasal kullanmak istemediğim için, yüz yıkama jelimi bırakma kararı aldım (la roche) cildimin arınması için su ile yıkama sonrası doğal bir tonik ile(mesela gül suyu) yüzümü silmem cildimi arındırır mı? yardımlarınızı bekliyor olacağım
Şevval G. - 20 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Şevval Hanım Merhaba,

Yaşınız kaç olursa olsun, eğer cildiniz hem \'yağlı\' hem \'kızarık ve hassas\' ise temizlerken sert kimyasallı jeller kullanıyor ve doğru korumuyorsunuzdur!

Yaşam şekliniz, genetik yapınız, hormonal durumunuz ve kullandığınız yanlış ürünler cildinizi \'yağlı\' yapar... \'Doğru bakımla\' bu yağı gayet iyi kontrol altında tutarsınız.

Yağlı ciltlerin en sıkıldığı konu gün içinde cildin parlaması, gözeneklerin açık olması ve makyajın uzun süre kalmamasıdır. Fazla yağı yok etmek için sürekli cildini sert ürünlerle yıkar, yağlandırıyor diye nemlendirici kullanmaz...

İşte bunları yaptığı sürece de cilt daha da yağlanır ve gözenekleri daha da açık hale gelir.

Neden mi?

·         Çünkü yağ, agresif yöntemlerle yok edildikçe salgı bezleri tahrik olur, deri savunmasız kaldığını düşünerek iki misli yağ salgılamaya çalışır. Bu salgıyı dışarı çıkartabilmek için de gözenek açılmak zorunda kalır. Bunu sürdürdükçe de yağlanmayla baş edemezsiniz.

·         Yağlı ciltlerin de nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltler için üretilmiş su bazlı bir nemlendirici ile yağ/su dengesini kurarsınız. Suyu dengelenen cildin yağı da ayarlanmış olur.

·         Güneş ışınları yağ salgısını tetikler. Mart-Ekim ayları arası SPF içeren, yasız bir koruma kullanırsanız yaz aylarında yağ salgısının artmasını ve gözeneklerin genişlemesini de kontrol altına almış olursunuz.

Yağlı cildin kızarmasının sebebi işte bu üç temel bakımı yapmamaktır. Dış etkenlerin hırpalayıcı etkisine açık, koruma tabakası yeterli olmayan, su kaybeden cilt hassaslaşır, kızarır ve gözenekler açık hale gelir.

Ne yapmalı?

·         Sert, \'deterjan\' denilen içerikleri olan (SLS (Sodıum Lauryl Sulfate) ve SLES (Sodium Laureth Sulfate) temizleme jellerinden vazgeçiniz. Yumuşak köpüklerle temizleyen bitkisel köpürtücülü temizleme yapınız. Yağlı ciltler için üretilmiş misel suları da kullanabilirsiniz.

·         Jelle temizlenip durulanan cildi mutlaka bir tonikle sakinleştirip pH'ını dengeleyiniz detaylı bilgi için "Tonik Ne İşe Yarar?" yazısında tıklayın.

·         Su içinde yağ formülü olan, yağsız bir nemlendirici ile suyunu kaybetmesini engelleyiniz.

·         Kızarıklığı onarmak, cildi sakinleştirmek için yatıştırıcı serumlardan destek alabilirsiniz.

·         UVA. UVB ışınlarının etkilerine karşı SPF koruma kullanınız.

·         Banyo çıkışı yağ dengeleyici maskeler uygulayın.

·         Akşamları cildinizi temizleyerek gece boyunca yağ salgısını kontrol altında tutacak kreminizi uygulayınız.

Edy's Organics Oriental Arındırıcı Yüz Temizleme Jeli
Edy's Organics Oriental Dengeleyici Tonik

Edy's Organics Oriental Dengeleyici Yüz Kremi
Organique Kil Maskesi Beyaz Kaolin

Sevgiler...
 

Önerilen Ürünler

Kampanyalı
7
82,51 ₺ 165,00 ₺
Hassas ve kızarık ciltler için
135,58 ₺
Rosacea'lı, yağlı ve geniş gözenekli cilt tipleri için
1
77,76 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
1
10,14 ₺ 101,36 ₺
Ciltteki sebumu dengeler, siyah noktaları derinlemesine temizler