sedef hastalığı ve cilt bakımı..

Merhaba

cildim yağlı ve hassas Kızarıklıklarım yangılarım mevsim geçişlerinde çok fazla oluyor Alın bölgem pütürlü aknetrent sonrası bu şekilde kaldı Burun bölgemde siyah nokta sorunum var Gözeneklerimin biraz daha sıkı olması gerektiğini düşünüyorum Bioderma sensibio h2o kullanıyorum temizliğimde ve memnunum Maske olarak ölü deniz çamuru kullandım memnun kaldım ama yeterli gelmedi Bu ara alnımda ve dudak cevremde minik sivilceler oluştu Tonik
nemlendirici
maske
önerirseniz sevinirim Teşekkürler
Nur N. - 28 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Kızarıklık ve yangı, çok büyük ihtimal ile sedef hastalığınızdan kaynaklanıyordur.
Normal ciltlerin bile etkilendiği mevsim geçişlerinde bu sıkıntıları yaşamanız  aslında olağan bir durum.

Kronik birçok hastalıkta olduğu gibi sedef de belirli aralıklarla tekrarlar. Bazen alevlenme dönemine girer, bazen yatışır. Bu tekrarlamaların ne kadar sık olacağı kişiye göre değişiyor. 
Bazen yıllarca hiç nüks etmemesi de mümkün.

Sedef hastalığı da kozmetikte, çatlaklar konusu gibi karşımızda çıkıyor. Yatıştırabiliriz, pullanma ve kabuklanmanın minimumda tutulmasını sağlayabiliriz ama kozmetiklerle sedef iyileştirilmez.

Doktor kontrolünde verilen, ilaç sınıfına giren merhemler, kozmetik içeriklerinden her zaman daha güçlüdür. Yani kozmetiği sedefli alanı temizleme, yumuşatma ve yatıştırma için kullanabilirsiniz. Ama tedavi amaçlı değildir. Tedavide "ecza" devreye girer.

Argan yağı ve Aloe Vera

Sedefli bölgelerin yumuşak kalması ve kabuklanmanın en azda tutulması için bu iki bitkisel içerikten yararlanabilirsiniz. 
Ürünün saf olmasına ve organik sertifkalı olmasına özen gösterin.

Lokal uygulamalarda "argan" veya "aloe vera" içeren kozmetik değil, saf argan ve saf aloe vera dan bahsediyorum.

Argan yağı, plakları yumuşatıp sedefe iyi geldiği için hem yüzünüzdeki hem "saç derisindeki" (kıllı) yerlere banyo sonrası kullanmanız ve sabah akşam uygulamanız iyi gelecektir. Argan yağı tokoferol (E vitamini), fenoller, karotenler, squalene, ve yağ asitleri içerir (% 80'i doymamış yağ asididir).

Saf aloe vera da oldukça rahatlatıcıdır. Bölgeyi sakinleştirir ve acı veren plakların, kat yerlerinin yumuşak kalmasına yardım eder.

Yüzünüzü arganlı veya aloe veralı organik jellerle yıkayıp durulayıp, tonikledikten sonra argan yağından 1-2 damla egzamalı yerlere veya tüm yüze uygulayın. Ardından nemlendiricinizi sürün.

Aynı şekilde saç diplerindeki sedefli yerlere sabah ve akşam aloe vera suyunu sürüp (tırnaklarınızla kafa derisini kazımadan) parmak uçlarıyla masaj yapın. Üzerine argan yağından birkaç damla sürüp yedirin. 
Kabuklar yumuşayacaktır. Görüntü daha düzgün ve sizi rahatsız etmeyecek duruma gelir.

Sedefte elbette kalıtımsal faktörler çok önemli ama yaşam şekliniz, beslenmeniz, stres durumunuz, kullanılan ilaçlar gibi (bazı ağrı kesiciler, hormon ilaçları gibi) faktörlerin de etkin olduğunu bildiriyorlar. Ama stres en baş faktör olarak gösteriliyor.

Önerilerimi seçenekli olarak alta ekliyorum.

Sevgiler..


Önerilen Ürünler

1
98,00 ₺
Hem ozon hem de argan gücü
Kampanyalı
64,50 ₺ 72,00 ₺
Yumuşak yapılı cilt temizleme sütü
Kampanyalı
5
54,91 ₺ 72,00 ₺
Canlandırıcı ve arındırıcı yüz toniği
89,00 ₺
Aşırı hassas ciltlere yoğun bakım ve koruma
129,91 ₺
Cildinizde ve saçınızda saf argan yağı ile mucizeyi yaşayın
39,00 ₺
Mineraller ile dolu termal su
Kampanyalı