kapalı komedon ve kistik akne..

Merhabalar, 25 yaşındayım son iki yıla kadar ergenliğim de dahil vücudumun hiçbir yerinde sivilce sorunu yaşamamıştım Karma bir cildim vardı sadece Ama son iki yıldır yüzümde kapalı komedonlar deri altında pütür pütür ve ben sürekli bunları çıkarmak için oynuyorum tırnakladıkça yüzümde yara izleri oluşurdu hep geçerdi ama şimdi izler geçmemeye başlıyor yaş yerine geldikçe Yanak burnum kaş ortam ve çenemde gözeneklerim genişledi Burnumda siyah noktam eksik olmuyor Çenemde fotoğrafta gördüğünüz gibi kistik deri üstüne çıkmayan can yakan yumuşadığında sıktığım zaman da içinden kan çıkan bir sivilce türü var Bunun yanında sırtımda ve göğüs aramda pütürlük ve kırmızı sivilceler türedi Ancak tamamen kendi cahilliğimden son bir senedir kendi aklıma yatan krem ilaçları alıp kullandım hem de düzenli olarak değil dengesiz ve bilinçsiz bir şekilde ( acnelyse, eritenin, differin, madecasol, imex gibi ciddi ilaçları!) tabi bunlar son bir senedir cildimi iyice mahvetti Şu an cildimin son durumu bacaklarımda kuruluk var, sırtım ve göğsüm bahsettiğim gibi yüzüm ise yanlış uygulamalardan dolayı karma mı yağlı mı kuru mu akneli mi sivilceli mi bilemiyorum Karar verip üç hafta önce dermatolağa gittim düzenli ilaç kullanmak için Üç hafta oldu yüzüme clindoxyl, sırtıma differin ve göğsüme acnefloks verdi 3 haftadır bunları düzenli kullanıyorum Göğsüm geçti diyecek derecede düzeldi Yüzüme nasıl bakayım temizleyim nemlendireyim size danışmak istedim, teşekkürler
Hasret T. - 26 Yaşında - Denizli
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Hasret Hanım Merhaba,

En başta söylemem gereken...Lütfen doktora danışıp kan tahlili yaptırmadan hiç bir hastalık için, hiç bir ilacı kullanmayın.
Çok vahim sonuçlar doğabilir çünkü.
Ayrıca bu bir cilt sorunu ama her şeyden önce bir rahatsızlık.
Neyse ki sonunda gitmişsiniz.

Dermatologa göründükten sonra destek olarak kozmetiklerle bunu kontrol altına alabilirsiniz. 

Akne dediğimiz iri ve köklü kistik sivilceler sadece ergenlik çağına ait bir sorun değildir.

Kistik sivilceler diğerlerine nazaran dikkat edilmesi gereken bir türdür. Özellikle elle sıkma işlemi kesinlikle denenmemelidir. 

İltihaplı çıbanların oluşmasının aynı normal sivilceler gibi bir sürü sebebi olabilir zaten sivilce problemini birkaç sebebe dayandırmak doğru bir davranış değildir sivilceler bir sürü faktörün birleşmesiyle oluşur. 
Vücudu rahatsız eden şeyler birleşerek vücudun tepki vermesine yol açarlar. Vücut ise tepkiyi bazen sivilce/akne çıkartarak  verir.

Güzellik Profilinizde Cilt bakımı rutini olarak, sadece temizleme şıkkını işaretlemişsiniz ki korumak için hiç birşey yapmadığınız anlamına geliyor.
Bu bile mikroplara davetiye demek...

Gördüğüm kadarı ile cildiniz nemsiz/karma cilt.

Yapmanız gerekenler...

1)Sabah ve akşam temizlemeyi ve toniklemeyi asla ihmal etmeyin. 
2)Gece/Gündüzleri cildinizi nemlendiricisiz bırakmayın.
3)Güneş koruma kreminizi mineral filtre ve petrol türevi olmayan yağlardan seçin.
4)Haftalık Peeling/Masske bakımı ile, gözenekleri tıkayan ve siyah nokta oluşumuna sebep olan ölü derileri arındırın.

Not: Sivilce/Akne tedavileri için 3/6 ay kadar bir zaman dilimi gerekir. Sonuç bazen 8 aya kadar çıkabilir. Lütfen sabırlı olun.

VE LÜTFEN SIKMAYIN.
Derinin altında bakterleri yaymaktan başka hiç bir işe yaramaz.
Sadece siyah noktaları temizletebilirsiniz. O da ehli ellerde ve hijyenik şartlarda...

En çok da stres faktörü yağ salgısını tetikler.

Hanımların duygusal tepkilerinin yüksek olduğunu düşünerek baktığımızda, erişkin aknesine sebebin bir şok yahut stres sonrası bile olabileceğini söyleyebilirim. 
Çünkü stres ve depresyon durumlarında vücudumuzun savaşmak için salgılamaya başladığı erkeklik hormonu kılların daha fazla uzamasını tetikleyen meşhur yağ salgısını da arttırır. Sonuç akne!

Vücudunuzdaki hormonal dengeyle ilgili değişim yaratacak her türlü etken aknenin sebebi olabiliyor. Sonuçta hormonlarla ilgili bir değişim yağ salgısını derhal tetikler! Eğer genetik olarak aileden gelen akneli cilt mirasınız da varsa bakterilere yenik düşmeniz olası.

Hormonal dalgalanma olduğunda gözenekte sebum üretimi çoğalır. Sebum cildinizi doğal olarak nemlendirmek için vücudunuzun ürettiği yağdır, gözenekten yüzeye çıkar. 
Gözenekte ölü hücreler ve bakteriler yağla beraber biriktiğinde akne gelişir. 
Siyah nokta da bu sebeple oluşur.

Önemli bir konu da...Makyaj yapıyorsanız temiz içerikli markalardan biri olan Sampure Minerals markasını öneririm.

Diğer önerilerimi alta ekliyorum.

Sevgiler..

Önerilen Ürünler

Kampanyalı
17
92,50 ₺ 103,00 ₺
Arındırıcı ve canlandırıcı cilt bakım peelingi
Kampanyalı
15
92,50 ₺ 103,00 ₺
Karma, yağlı ve akneli ciltler için
Kampanyalı
14
92,50 ₺ 103,00 ₺
Anti bakteriyel formülasyona sahip düzenleyici ve netleştirici tonik
Kampanyalı
4
102,49 ₺ 114,00 ₺
Akneli ciltler için arındırıcı bakım
Kampanyalı
24,90 ₺ 27,51 ₺
Akneli ciltler için arındırıcı cilt bakım maskesi
22
65,01 ₺
Helal sertifikalı güneş koruyucu krem