hassas karma cildim daha da hassaslaştı..

Merhaba, ben 3-4 sene evvel roaccotune tedavisi gördüm Cildim bu tedaviden önce hassas ve karma idi şimdi daha hassas olduğunu biliyorum fakat ilaçtan sonra cilt tipimin karmadan kuru bir cilt tipine döndüğünü düşündüm çünkü t bölgem hiç yaglanmıyordu Cilt bakimina yeni başladım misel su ve nemlendirici kullanmaya ama gün için de burnum ve alnım yağlı görünüyor acaba cilt tipim ne benim? yüzümü misel suyla temizledikten bir süre sonra yağ gelmiyor Acaba seçtiğim nemlendirici ile mi ilgili şuan garnier miseller suyunu ve loreal paris kuru ve hassas ciltler için olan nemlendiricisini kullanıyorum
Şeyma K. - 23 Yaşında - İstanbul
LilaKutu Güzellik Ekibi LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Roaccutane tedavisi sonrasında cildin yağ bezlerinden gelen yağ (sebum) üretimi yaklaşık %80-90 oranında azalır. 
Sivilce tedavileri sırasında deri hızlı kuruyup soyulduğundan, sonrasında derinin yağ/su dengesi bozulabiliyor. 

Bu yüzden cildiniz nem kaybına uğruyor.
Ve siz bu olguyu cildim kurudu şeklinde algılıyorsunuz.
T bölgesindeki yağlanma da bu teşhisi doğruluyor zaten.
**Saf Termal Su gün içinde istediğiniz sıklıkta uygulayabileceğiniz bir nem deposudur.

Roacuttane gibi sivilce tedavileri sonrası cilt çok inceldiği, hassasiyeti arttığı ve bağışıklık sistemi zayıfladığı için "kimyasallarla" temasını mümkün olduğunca kısıtlamanız gerekir. Bu yüzden kullanmış olduğunuz ürünler yerine organik içerikli kozmetikler kullanmanız cildinizin sağlığına, hızlı iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

İri gözenek ya da gözeneklerin gittikçe belirgin hâle geliyor olması yaygın cilt sorunlarından biridir.

Genellikle yağlı ve karma ciltlerde daha sık görülen ve kolay oluşabilen iri gözenek sorunu, kuru ve normal ciltlerde çeşitli faktörlere bağlı olarak nadiren görülür.

En önemli detay: Gözeneksiz cilt yoktur. Gözenekler insan vücudunda alt katmanların da nefes alabilmesi için bedenimizde yer alan görünmesi oldukça zor minicik deliklerdir. Hava almak için burun deliklerine ne kadar ihtiyacımız varsa, cilt sağlığı için de gözeneklere o kadar ihtiyacımız var.

Ancak gözeneklerin gittikçe büyümesi ve cilt sorunlarından biri haline gelmesinin en önemli nedeni: Temizleme hataları, kendine uygun ürün kullanmamak, bol kimyasallı ürünler ile temasta olmak, çevresel faktörler, yaz-kış güneş kremi kullanmamak...

Güzellik Profili'nizde haftalık bakım rutininizde ''hiçbiri'' yazmışsınız!!!! Haftalık bakım rutininizi aksatmadan haftada bir kez granülsüz bir peelingle ölü eski tabakanın atılması ve ardından yenileyici, nemlendirici bir maske uygulamasının yapılması cildi rahatlatacak ve yenilenen sağlıklı derinin yüzeye gelmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca sivilcelerin iz bırakma sebebi cildin yenilenme hızının düşük olmasındandır. Haftada bir kez yapacağınız peeling, ardından maske ile derinin üstteki lekeli ve ölü tabakasını atacağınız için sivilce izlerinin de gitmesini hızlandırmış olursunuz.

Güzellik Profilinizde göz altınızda morluk ve yağ butonlarınızın olduğunu yazmışsınız. Göz altındaki deri yüze nazaran 5-7 kat daha incedir. Göz altlarındaki "incecik deri" göz çukurunun üzerini örter. Altında boşluk vardır. Yoruldukça ve yaş aldıkça deri çöker, gevşer ve boşluk "koyu bir ton" olarak gözükür.

Morluk, siz yoruldukça koyulaşır. Düzenli göz kremi/serumu kullanmak, haftada iki kez elastikiyet ve nem arttıran göz maskeleri uygulamak morluğun derinleşmesini engeller.

Göz altı derinizin diğer bölgelerden çok daha ince ve yağ açısından fakir olduğunu biliyorsunuz. Eğer burada beyaz yağ butonları oluşmaya başladıysa, derinin ihtiyacı olandan çok fazla yağlı ürün kullanmaktasınız demektir!

Sivilce tedavisi sonrası mutlaka kullanmanız gerekenler:
  • Hassas ciltler için üretilmiş bir temizleyiciyle sabah ve akşam makyaj yapsanız da yapmasanız da temizlemek. 

  • Alkolsüz bir tonikle toniklemek.

  • Derinin alt tabakasında nemi depolayacak bir serum.

  • Güneş ışınlarının lekelenme ve hassasiyeti artırmasına karşı mutlaka "SPF içeren" bir nemlendirici.

  • Gece siz uykudayken yenilenen hücrelerin sağlıklı bir cilt oluşturması için destek bir gece kremi.

  • Haftada bir kez granülsüz bir peelingle ölü eski tabakayı atmak ve ardından yenileyici, nemlendirici bir maske uygulaması.


Şu an yaşadığınız ergenlik dönemindeki hormonal değişimleri de göz önüne alırsak cildiniz ancak 26-27 yaşlarda denge bulacağı için, uygun ürünlerle cildinizi temizlemek, nemlendirmek ve korumak büyük önem taşımaktadır.

Ürünleri seçenekli olarak alta ekliyorum.

Sevgiler...

Önerilen Ürünler

48
42,50 ₺
Tüm cilt tipleri için doğal temizleme süngeri
27,49 ₺
Karma ve kuru ciltlerin için bakım zamanı
Kampanyalı
7
82,51 ₺ 165,00 ₺
Hassas ve kızarık ciltler için
Kampanyalı
5
76,50 ₺ 100,01 ₺
Canlandırıcı ve arındırıcı yüz toniği
99,00 ₺
Nemsiz ve hassas ciltleri nemlendirir, besler, arındırır, rahatlatır ve tazeler
Kampanyalı
40,00 ₺ 50,00 ₺
Nemlendirici gece bakım kremi
22
65,01 ₺
Helal sertifikalı güneş koruyucu krem
21,90 ₺
Arındırıcı ve nemlendirici cilt bakım peelingi
39,00 ₺
Mineraller ile dolu termal su
Kampanyalı
24,00 ₺ 31,49 ₺
Temizler, matlaştırır, nemlendirir