leke, kırışıklık, elastikiyet kaybı..

Merhaba; ben 37 yaşındayım cildimde eskiden kalma cil lekesi ve yanaklarımda komedonlar var yüzümde daha çok alnımda kırışıklık ve gevşeme var göz kapaklarımda sarkmalar var ve renk değişikliği var hangi ürünleri kullanmalıyım yada nasıl uygulama yaptırmayalıyım Boynumda ve göğüs dekoltemde de kırısıklıklar çıktı vücudumda çıkan herhangi bir yarada da iyileşme geç oluyor ve lekesi kalıyor şimdiden teşekkür ederim ilginize
Cemile ?. - 37 Yaşında - Afyonkarahisar
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

''vücudumda çıkan herhangi bir yarada da iyileşme geç oluyor ve lekesi kalıyor'' demişsiniz. Bu konuda bir şeker ölçümü yaptırmanızı öneririm.

Çillere gelince...

Doğuştan kızıl ve sarı saçlı, açık tenli ve renkli gözlülerde daha çok çillenme olur. Bu bir genetik kalıptır.

Bazı radyasyon tedavilerinden sonra da deride çillenme görülebiliyor. Çilleri yok etmek için krem sürüyor ve solaryuma da gidiyorsanız size üzücü bir haberim var: Boşa kürek çekiyorsunuz! Çünkü solaryum (güneş odası) da bir çillenme kaynağıdır.

Güneş gördüğüne kolay bronzlaşamayan, kızaran açık renkli derilerde daha çabuk çil oluşur.

Çillenmede genetik yatkınlık en önemli faktördür. Yani halanızda, anneannenizde, babanızda, teyzenizde olan çiller DNA'nızda sizin de potansiyel çilli olmanızı belirler.

Birinci tip çil, basit çillerdir. Özellikle güneşin etkisiyle ve genetik yatkınlıkla ortaya çıkan küçücük, kahverengi noktacıklardır. Çocuklarda ve erişkinlerde gördüğümüz milimetrik boyutta olan, en çok güneşe maruz kalan yerlerde çıkan, bu küçük çillere \'efelit\' denilir. 2 Yaş civarı çıkar, 20'li yaşlara doğru kendiliğinden yok olur. Sonrasında da iyi bir korumayla (30 spf) gayet iyi önleri alınabilir.

İkinci tip çil, \'Solar lentigo\' denilen, ileri yaşlarda deride çıkan, daha koyu renkte, düzensiz yapısı olan çillerdir. Bunlar kendinden yok olmaz ve tedavi gerektiren lekelerdir. Güneşe maruz kalmaktan çıkar ve koyulaşıp sabitlenirler. Burun üzerinde, yanaklar, el üstleri, omuz başlarında, alın ve sırtta yoğundurlar. Güneş yanığı çilleri de diyebileceğimiz bu tip çiller genellikle 30-50 yaş arası ortaya çıkar, yaş arttıkça koyulaşır ve genişler.

Üst tabakada olan lekeler ve çiller evet, yok edilebilir. Hormonal lekeler gibi derinin alt tabakasında olmadıkları için tedaviye daha kolay yanıt verirler.

Yaz ve kış güneşten korunacaksınız! (minimum 30 spf) Başka çaresi yok. Üç saatte bir yenilemezseniz de etkisi tam olmayacaktır. Güneşle temas ettikçe her zaman görünür olacak ve koyulaşacaklardır. Çili istemiyorsanız bunlara uyacaksınız.

En az 3 ay düzenli kullanım! Bir hafta sür, ara sıra sürme durumu olmayacak yani! Bir ay kullanıp \'bu işe yaramadı\' dememelisiniz.

Gece kullanımı olan, \'Hidrokinon\' içeren ürünler epey etkilidir ama kontrolsüz kullanıldığında, güneşe karşı hassasiyet yaratabiliyor ve çok üzün süre kullanıldığında deride değişik beyazlanmış yerler yahut iyice koyulaşmış bölgeler de yaratabiliyor. Altı aydan fazla kullanımı sakıncalı ve ancak doktor kontrolünde kullanılmalı. 
Kendi başınıza alıp sürmeyin! (Avrupa'da kullanımı yasaklanmıştır)

Kremlerdeki Retinol ve retinoik asit, AHA (glikoik asit), Kojik asit gibi \'üst tabakayı soyarak\' etki eden maddeler çillerin rengini açar. Üst tabaka soyuldukça renk açılır. Kremlerdeki Arbutin, meyankökü gibi özler de alt tabakada pigment oluşumunu baskılar ve çilleri oluşturan pigmentlerin bir araya toplaşmasını önler.

Dermatolog denetiminde çillerden kurtulmak isterseniz:

Kimyasal soyma, bitkisel yüzeysel peeling veyahut lazer yöntemiyle renklerini oldukça soldurabilirsiniz. Ama unutmamanız gerek bir şey var: Lekenin büyüklüğü veya çilin derinliği, bulunduğu yere göre de değişik sonuçlar elde edeceksiniz.

Genelde bu 6 seans sürer ve iki hafta arayla yapılır. Çil temel anayasası 1.ci maddeniz \'spf ile sürekli korunma\' şartını asla unutmayın. Kimyasal işlemler süresince de sonra da sürekli güneş koruması kullanmak zorundasınız. Yoksa yine çıkar!

Peeling sonrası \'tepkisel pigmentasyon\' denilen yeniden lekelenme sorununu da gece kremleri kullanarak önleyebileceğinizi doktorunuz söyleyecektir.

Piyasada çilleri yok etmek için üretilmiş birçok krem var. Kremin içindeki etken maddenin ne olduğunu bilmeden, bazı maddelerin hassas ciltleri de tahriş edebileceğini, felaketler de yaratabileceğini göz önünde bulundurarak, lütfen her kavanoza KURTARICI gözüyle bakmaktan vazgeçin.

Güneşten korunmamak

Kötü ve dengesiz beslenme, aşırı sert ve hızlı diyetler

Uykusuzluk, stres, duygusal travmalarla metabolizmanın aksaması

Ağır ilaçların kullanımı, hastalıklar

Hormonların değişimi (Tiroid) yumurtalıkla ilgili sorunlar (menopoz)

Sigara ve alkol kullanımı

Soğuk hava, klimalı ortam, sıcak ortamlar gibi dış etkenler

Su kaybını ve kırışıkların oluşumunu  hızlandırır.

Yoğun kırışıkları olan ciltlerde serum + nemlendiriciyi kombin kullanmak onarımı hem daha kalıcı kılar hem daha çabuk sonuç verir.

Sevgiler...

Önerilen Ürünler

6
249,00 ₺
Kimyasal filitre içermeyen kokusuz güneş koruyucu vücut losyonu
75,63 ₺
Anti aging etkili C vitaminli gece kremi
2
149,90 ₺
Kırışıklık ve leke azaltıcı nemlendirici serum
1
99,90 ₺
Daha parlak, pürüzsüz ve canlı bir cilt görünümü
99,90 ₺
Aydınlatıcı ve canlandırıcı kil maskesi
102,00 ₺
Ferahlatıcı ve arındırıcı tonik
130,00 ₺
Kuru ciltler için renk eşitleyici bakım
131,00 ₺
Nemli, elastik, lekesiz cilt için