ciltte pütürlenme..

Merhaba ben 3 ay önce roaccutane ilacının tedavisini bitirdim yaklaşık 10 ay günde 20 mg alarak kullandım Fakat şimdi alnımda pütür pütür sivilce gibi bir şeyler çıkıyor nasıl geçirebilirim? günlük olarak yüzümü temizlemeyi sadece yüz temizleme jeli kullanıyorum ve ardından nemlendirici uyguluyorum açıkcası bu sıralar biraz bunu aksattım ondan kaynaklanıyor olabilir mi ?
Tuğçe G. - 23 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Tuğçe Hanım Merhaba,

Deri altındaki çıkıntılar sivilce değildir, sıksanız çıkmaz. Bu pütür kıl köklerinin \'tıkanarak\' gözenekte ölü hücrelerle birlikte birikmesidir.

Peki, \'neden kıl kökü tıkanır\' derseniz, fazla yağ üretmekten tıkanır! Kıl kesesi içindeki ölü hücrelerle bu fazla yağ birleşerek tıkaç oluşturur. İltihaplanmamışlardır. Eğer bu tıkanıklık sonucu gözenek içinde bakteriler de oluşursa \'sivilceye\' dönüşür.

Pütürlerin oluşması durumunda cilt bakımınızı gözden geçirmeniz gerekir.

Cildimizin yumuşak ve sağlıklı kalması için yağ salgısına ihtiyacı vardır. Kendi koruma tabakasını bununla oluşturur. Ancak bazı durumlarda fazla yağ salgılar.

Pütür (komedon) oluşmasını engellemek için ölü cilt hücrelerini düzenli temizlemek (eksfoliye eden ürünler) çok fayda sağlar. 

Karma, normal ve yağlı ciltlerde temizliği bitki süngerleri veya temizleme fırçaları ile yapmak doğru seçim olacaktır.
Haftalık bakımı aksatmadan, haftada 2 gün, önce peeling ile ölü tabakayı atıp, ardından maske ile gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek sorunu yavaş yavaş hafifletecektir.
Salisilik asit/glikolik asit/retinoik asit gibi ölü tabakayı söken içerikler, AHA'lı (meyve asitli) veya A vitaminli kremler -üst tabakanın ekfoliye edilmesine yardımcı olacağından- tercih edilmelidir. 
Jel veya maske olarak değişik formlarda bulunan bu soyucuları kullanırken gündüzleri SPF içeren bir koruyucu kullanılmalıdır.

Yağ salgısının fazla salgılanmasına sebep olan faktör her ne ise bir endokrinologa görünerek saptanması sorunun \'içeriden\' de yok edilmesine yardımcı olacağından iyileşme çok çabuk olacaktır.

Kozmetiklerinizi yağsız, su bazlı seçmek gerekir.

Eczaneden alabileceğiniz ilaçları eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Benzoil peroksid veya resorsinol gibi içeriklerle ölü tabakayı söken kimyasallar içeren ilaçların kullanımı sırasında uymanız gereken belli bir süre ve önemli kurallar vardır. Adı üzerinde bunlar \'ilaçtır\'. Uzman gerektirir. Pütürler yok olurken cildinizi lekeli hale getirebilirsiniz.

Yoğun pütür oluşumunda dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Üst deride biriken ölü hücrelerin oluşturduğu örtü gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delinir ve komedonlar tek tek, ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak çıkartılır. 
Temizlik sonrası antiseptik bir solüsyonla deri temizlenir ve maske uygulanır. Sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanmanız yenilerinin oluşumunu engelleyecektir. 
Sırtta ve yüzde olan komdeonlar için aynı yöntem uygulanır.

Önerilerimi alta ekliyorum.

Sevgiler...

Önerilen Ürünler

Kampanyalı
2
164,50 ₺ 329,00 ₺
Cildi ölü deriyi arındırıcı peeling
4
39,00 ₺
Normal ve karma ciltler için
49,90 ₺ 84,00 ₺
Ölü deri ve parlama karşıtı maske
135,58 ₺
Rosacea'lı, yağlı ve geniş gözenekli cilt tipleri için
1
63,72 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
1
101,36 ₺
Ciltteki sebumu dengeler, siyah noktaları derinlemesine temizler

Benzer Sorular ve Cevapları