Çok yağlı ve lekeli cilt

Merhaba ben 22 yaşında bir erkeğim Geçmişte yoğun bir akne sorunu yaşadığım için çok fazla kurutucu krem ve losyon kullandım (benzamycin, acnemix, imex) Bunlar fayda etmeyince son olarak roaccutane kullandım 6 ay kadar Sivilcelerimi geçirdi ama izleri kaldı yanaklarım da kırmızı kırmızı İlacı bırakınca zaten yağlı olan cildim daha fazla yağlanmaya başladı Yüzümün her tarafı yağlanıyor ve tek tük sivilce çıkmaya devam ediyor Ayrıca hafif hafif de soyuluyor yüzüm Benim sorum bu kadar dermatolojik tedavi sonucu hassaslaşmış ve çok yağlanan lekeli cildime ne kullanmamı önerirsiniz?
Fatih S. - 21 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Cildin üzerinde onun doğal kremini oluşturan bir örtüden vardır. Ter ve yağ bezlerinin salgıları bu tabakayı oluşturur. Bu tabaka sizi alerji risklerinden ve çevre kirliliğinden korumak için vardır. Bazı hormonal değişiklikler, medeniyetin getirdiği kirler, stres ve aşırı baharatlı, yağlı yiyecekleri fazlaca tüketmek de bu salgıları tetikler. Yaşadığınız bölgenin ikliminin sıcak olmasının da yağ salgısının dengesini etkilediğini unutmayın. Yağın cilt yüzeyine açıldığı yer gözeneklerdir. Bunların dış etkilerle kirlerden tıkanması, yağ salgısının çıkamayacağı bir tıpa oluşturur ve bu da sivilce dediğimiz tıkanıklığa sebep olur. Yağ ifrazatının yavaşlatılması için ciltteki su miktarını da arttırmak gerekir.

Yağlı ciltte yüzey parlaktır, gözenekler geniştir, siyah noktacıklar belirgindir. 
Yağlı ve akneli cilt özel hijyen bakımı ister. Yapacağınız en önemli iş, gözenekleri kapatmaya çalışmak yerine, fazla yağ ifrazatını durdurmaktır. Yağlı ciltlerde zaten hep su miktarı azdır. Suyu az olduğu için cilt yüzeyinde doğal tabaka ile koruma faktörü oluşturmakta zorlanır. Bu nedenle dış etkenlere karşı da korumasız kalır. Yağlı ciltlerin gitgide hassaslaşmasının sebebi de budur.

Yağlı ve hassaslaşmış cilt, yağ salgısının sürekli kazınmasıyla, çok kuvvetli kozmetiklerin kullanımıyla kızarmaya yatkınlaşmış, sakinleştirici ürünler kullanması gereken, ciddi nem ihtiyacı da olan cilttir. Sık sivilceler ve genişlemiş gözeneklerle kırmızı bir yapısı vardır. Cildi alkol oranı yüksek tonikler ve kurutucu jellerle temizlemekten vazgeçmeli, PH oranı nötr olan nazik temizleyicilere yönelmelisiniz. 

Roaccutane, Acnelyse, Zoretanin, Tetradox, Acnegen, İsotrexin gibi sivilce tedavisi sonrası mutlaka kullanmanız gerekenler:

Hassas ciltler için üretilmiş bir temizleyiciyle sabah ve akşam  temizlemek. 

Alkolsüz bir tonikle toniklemek.

Güneş ışınlarının lekelenme ve hassasiyeti artırmasına karşı mutlaka "SPF içeren" bir nemlendirici.

Gece siz uykudayken yenilenen hücrelerin sağlıklı bir cilt oluşturması için destek bir gece ürünü.

Haftada bir kez  peeling ile ölü eski tabakayı atmak ve ardından yenileyici, nemlendirici bir maske uygulaması.

 Sivilce tedavileri sırasında deri hızlı kuruyup soyulduğundan, sonrasında derinin yağ/su dengesi bozulabiliyor. Roacuttane gibi sivilce tedavileri sonrası cilt çok inceldiği, hassasiyeti arttığı ve bağışıklık sistemi zayıfladığı için "kimyasallarla" temasını mümkün olduğunca kısıtlamanız, organik içerikli kozmetikler kullanmanız cildinizin sağlığına, hızlı iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

Günlük Bakım Kremi - Yağlı Ciltler 30 spf içerir.

Sevgiler..

 

Önerilen Ürünler

35
94,00 ₺
Tüm aile için hassas ve zengin yüz temizleyicisi
Kampanyalı
2
109,91 ₺
Daha parlak, pürüzsüz ve canlı bir cilt görünümü
Kampanyalı
109,91 ₺
Aydınlatıcı ve canlandırıcı kil maskesi
59,90 ₺
Yoğun nemlendirici gece kremi
49,90 ₺
Yağlı ciltlere özel parlama karşıtı krem
70,00 ₺
Melisa suyu sizi rahatlatırken tahriş olmuş cildinizi besler