ergenlik sivilceleri..

Merhaba kızım 11 yaşında ve yeni ergenlik sürecine giriyor sanırım burnunda siyah noktalar ve yüzünde sivilceler çıkmaya başladı hangi ürünleri kullanmalıyım ona cildini yormayacak ama aynı zamanda da temizleyecek tonik jel krem gibi ürünlerin hangisini kullanabilirim birde yüzüne uygulayabileceğimiz maske ne tavsiye edersiniz
Gamze K. - 37 Yaşında - İzmir
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Ergenlik dönemi kızlarda 11-16, erkeklerde ise 14-18 yaşları arasında yaşanır.
Genellikle gençlerin yüzde 85'inde bu tür sivilceler çıkar.

Sivilce oluşumuyla ilişkili olan faktörlerden birisi de ergenlik döneminde,  androjenler olarak adlandırılan hormonlarının artmasıdır. Androjenler yağ bezlerinin büyümesine ve saç foliküllerinde daha fazla sebum üretimine neden olur.

Özellikle ergenlik döneminde cildin alt katmanında yer alan yağ bezlerinin miktarının ve genişliğinin artması sonucu deri üstüne normalden daha fazla yağ salgılanması siyah noktaya neden olur.

Ergenlik döneminde artış gösteren siyah noktanın kontrolü sağlanmazsa, bu dönemde cilt yeteri kadar temizlenmezse siyah nokta yaygınlaşabilir ve kistik sivilcelere dahi sebep olabilir. 
Ayrıca ergenlik döneminde temizlik alışkanlıklarının dışında yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir; çünkü kötü beslenme alışkanlıkları ve stres de siyah noktayı arttırabilir.

Fazla miktarda ve doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmak, güneşin ultraviyole ışınlarından korunmak için cildin olduğundan daha fazla miktarda melanin üretmesine neden olur ve ne yazık ki siyah nokta oluşumuna yol açar.

Doğal faktörlerin, hormon değişimlerinin, beslenme alışkanlıklarının yanısıra hangi yaşta olursanız olun cildin temizliğine gereken özeni göstermemek ya da cilt ile uyumlu olmayan ürünler tercih etmek de yaşantınız boyunca siyah nokta ve sivilceler başta olmak üzere pek çok cilt sorununa neden olabilir.

Hem görsel olarak hoşumuza gitmeyen hem de çeşitli cilt sorununu da beraberinde getiren siyah noktaları, evde steril olmayan koşullarda sıkarak temizlemeye çalışmak cilt  dokusunda dönüşü olmayan deformasyonlara yol açabilir. 
Sonradan iltihaplı sivilceye ve akneye dönüşmesine sebep olurunuz.

Eğer sıkılarak cildin temizlenmesi gerekiyorsa mutlaka uzman kişiler tarafından klinik ortamında gerçekleştirilmesi gerekir.

Siyah noktaları deri uzmanı özel bir aletle temizler. 
Ardından maske uygular.
Yüksek frekanslı ışın vererek sağlıklı bir şekilde onarılmasını sağlar. 

Cilt Bakım Rutininde Yapılması Gerekenler

**Cildi Her Gün Sabah-Akşam Temizlemek...
**Akabinde Toniklemek...
**Sivilce karşıtı bir ürün kullanmak...
**Sivilce oluşumuna karşın lokal ürün..

Sevgiler..

Önerilen Ürünler

249,99 ₺
Rosacea'lı, karma, yağlı ve geniş gözenekli cilt tipleri için
1
150,00 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
1
180,00 ₺
Ciltteki sebumu dengeler, siyah noktaları derinlemesine temizler