hamilelikte organik cilt bakımı..

Merhaba,
çalışan bir gebeyim ve daha ilk aylardayım, ne yazık ki makyaj az da olsa yapmam gerekiyor,doğal organik içerikli ürünler ,markalar hakkında önerileriniz nelerdir,genelde en çok karşılaşılan markalar fiyat olarak baya yüksek,hem daha ekonomik hem de farklı marka önerileriniz var mıdır,en çok nelere dikkat etmeliyiz içeriklerde,
sevgiler
Gizem G. - 34 Yaşında - Bursa
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Bedeninizde, sadece sizin soluğunuz havayla ve tükettiğiniz gıdalarla can bulan bir canlı taşıyorsunuz. Heyecanlarınız, üzüntüleriniz stresiniz, kan dolaşımınızı ve iç salgılarınızı etkiliyor. Aynı kan dolaşımını bebeğinizle paylaşıyorsunuz. O halde her zamankinden daha dikkatli kozmetikler seçmelisiniz. Çünkü kozmetiklerdeki kimyasallar da ilaçlar gibi kan dolaşımına katılır. Karaciğerinizde sentezlenir ve zararlı olanlar atılamaz ise dokularda depolanır.
İlk aklınızda tutmanız gereken şey "sadece organik sertifikası" olan kozmetikleri kullanmanız gerektiğidir.

Cilt tipiniz değişecek, endişelenmeyin!

Hormonal bir değişim geçiriyorsunuz ve cildiniz de bundan dolaylı olarak etkileniyor.

Hamileliğin ilk 4-5 ayında cildinizin yağlanması normal. Sonra düzene girecektir. Tek tük çıkan sivilceler olabilir. Sabah ve akşam, mutlaka -sabun içermeyen bir temizleyiciyle- yüzünüzü kirden tozdan arındırın. Bunu düzenli yaptığınız sürece gözenekleriniz genişlemeyecek, siyah noktalarınız da olmayacak, cildiniz kalın ve pürüzlü görünmeyecektir. Temizliği mutlaka tonikle tamamlayın.

Yaz veya kış fark etmez! En az 20 spf mineral/organik filtreli bir nemlendirici kullanın. Hamilelik lekelerine karşı korunursunuz.

Akşamları temiz cilde yağ salgılarını dengeleyen organik bir krem kullanın. Gece boyunca tam gaz çalışan hücreler ve büyüyen bebek için gerekli iç salgılar, sabahları yağlı bir ciltle uyanmanıza sebep olur.

Haftalık bakımı aksatmayın. Yüzünüzde aktif sivilce yoksa, haftada iki gün mutlaka bir peeling yapın. Ölü ve yağlı tabakayı ciltten atın. Dengeleyici ve nemlendirici bir kil veya çamur maskesi yapın. Cildinizin susuz kaldığını düşünüyorsanız, gerilme ve kuruma varsa nem maskesi uygulayın.

Lekelenmeye müsait ya da hamile kaldığınızda lekeli olan bir cildiniz varsa, bu süreçte leke açma ürünlerinden çok "lekenin koyulaşmasını engelleyecek" ürünler kullanın.

Hamilelikte ani hormonal değişimler yağ salgısını artırır. Gözeneklerin açılma sebebi budur. Açık gözenek içinde toz kir birikir. Biriken kirler siyah noktaları oluşturur. Siyah nokta sorunu düzenli temzlikle ve maskeyle hallolur. Konjac süngerler, suyla temizleme mendilleri hamileler için ideal peeling aksesuarlarıdır.

60 Kadından 4'ü hamilelikte akneden şikâyetçi. Hormonal değişiminiz, (progesteron ve östrojen hormonlarının yükselmesi) sivilcelerin oluşmasına sebep oluyor. Yağ salgısı üreten yağ bezlerinin fazla faaliyeti, içinde kıl kökü olan gözeneği tıkıyor. Buyurun sivilceye! Arada aşerip atıştırdığınız cipsler, çekirdekler veya çikolatalarla pek alakası yok yani. Doğumdan sonra, hormonal denge geri gelmeye başladığında akne de yavaş yavaş yok olacaktır. Akne hamilelik boyunca, 9 ay sürecek diye bir kaide yok. Akneler birkaç hafta veya bir iki ay sürüp yok olabilir. Medikal literatürde bununla ilgili kurallar ve cevaplar yok maalesef.

Dikkat: Hamilelikte akneyle baş etmeye çalışırken rastgele ürün kullanarak risk almayın. Dermatolojik akne tedavilerinin çoğu hamile kadınlara önerilmez. Risklidir. Özellikle (sentetik A vitamini) retinoidler ve cycline ailesinden antibiyotikler bebeklerde ağır malformasyonlara sebep olabilir.

Kısacası, hamileyken yüzünüzde akne çıkarsa ilaç çekmecesini karıştırmak, kafanıza göre bir şeyler aramak yerine direkt dermatologdan yardım almanızı öneririm.

Temizleme ve nemlendiriciler seçerken içeriklerinde meyve asitleri (AHA) bulunan ürünlerden kullanabilirsiniz. Hijyene dikkat etmekle ve düzenli bakımla kontrol altında tutabilirsiniz.
Sivilce varken peeling yapılmaz. Dağıtırsınız. Yerine bitki süngerleri kullanın.
Organik akne kozmetikleri, çay ağacı, lavanta, meyve asitleri vb disiplinle kullanımda sorula gayet iyi baş edecektir.
Sivilceleri sıkıp koparmayın. Bakterilerin çoğalmasına yardımcı olmaktan başka işe yaramayacaktır. Ve sıkarken bıraktığınız izler zor geçecektir.
Komedojenik olmayan, deriyi hırpalamayacak ve alkolsüz kozmetikler seçin.
Yüzeyde kalın kapatan makyaj malzemesinden kaçının. Yağlanmayı çoğaltır.
Güneşlenmek kısa bir süreliğine akneyi söndürmüş gibi yapsa da birkaç hafta sonra fazlasıyla geri gelecektir. Bu sebeple yağlı / akneli ciltler için üretilmiş olan BB kremler sizin için ideal gündüz kozmetiğidir.

NOT:

Yağlı cildiniz için önerilerim altta.. Bazı ürünleri fiyat açısından seçenekli olarak ekliyorum.. Seçimi size bıraktım.

İçeriklerdeki koruyucu görevi gören Alcohol'ler esensiyel yağlardan doğal olarak elde edilmiştir. 

LaNaturel Günlük Bakım Kremi 30 faktör güneş koruma içerir.

Sevgiler..
 

 

Önerilen Ürünler

1
169,90 ₺
Akne ve yağlanma karşıtı
5
114,00 ₺
Yağlı ve karma cildi tazeler, temizler, dengeler ve sıkılaştırır
49,90 ₺
Karma ve Yağlı cilde günlük doğal bakım
23
84,90 ₺
Helal sertifikalı güneş koruyucu krem
49,90 ₺
Yağlı ciltlere özel parlama karşıtı krem
249,99 ₺
Rosacea'lı, karma, yağlı ve geniş gözenekli cilt tipleri için
1
150,00 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
70,00 ₺
Ciltteki beyaz ve siyah noktaları gidermeye yardımcı organik mersin suyu
115,00 ₺
Büyülü kokusuyla sakinleştici ve tazeleyici bir etki sağlar
3
93,60 ₺ 117,00 ₺
İpeksi bir cilt için temizleyici
1
59,19 ₺ 74,00 ₺
Gözenek sıkılaştırıcı, sağlıklı görünüm sunan tonik
359,90 ₺ 0,00 ₺
Akne karşıtı, karma-yağlı ciltlere özel tonik
Kampanyalı
41,72 ₺ 49,90 ₺
Yüz temizleme süngeri
1
79,00 ₺ 88,00 ₺
Yağ ve nem dengeleyici nemlendirici
55,00 ₺ 64,99 ₺
Canlandırıcı arındırıcı
Kampanyalı
99,90 ₺ 130,00 ₺
Sağlıklı renklendiren nemlendirici