kızarıklık,lekelenme,iri gözenek..

Merhaba Cildim gözenekli, lekeli, kızarık 41 yaşındayım Yakında kırışıklıklar da başlar Ama şu an için beni rahatsız eden leke, kızarıklık ve gözenek Resim ekliyorum Gece ve gündüz kremi ve göz kremi tavsiyelerinizi bekliyorum Başka kullanmam gereken ürünler var ise onları da Durumum çok iyi değil Çok pahalı ürünler olmasın lütfen Şimdiden çok teşekkür ederim
Fulya A. - 1 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Leke, \'cilt güneşle iletişimde olduğu sürece\' var olacaktır. 
Rengini açsanız dahi yüksek SPF ile korumadığınız, güneşten kaçınmadığınızda tekrar koyulaşacaktır. Yine çıkacaktır. 
Demek ki lekeniz varsa güneşle düşman kesileceksiniz.

Kızarıklık hassasiyet belirtisidir.

Cilt tipiniz ne olursa olsun, ister yağlı ister kuru, ister genç ister yorgun; bazen metabolizmanın iç çalışmasındaki bir sorundan, bazen de dış etkilerden dolayı aniden hassaslaşabilir.

Cilt, dış dünyayla temasta olan dış dünyayla "iletişimi" sağlayan organımız. İçerideki bir sıkıntıyı dışarıya yansıtması cilt yüzeyinden okunablir. Yahut dışardaki bir etkene itirazını yine hassasiyetle gösterir. Bu, onun "ben bunu istemiyorum" deme şeklidir .

Derinin neye hassasiyet oluşturduğunu bilmeniz, cildin yatışması ve bakımı için gerekli kozmetiği seçmenize yardımcı olacaktır. Ama öncesinde, hassasiyet nelerden oluşabilir bir bakalım:

İç etkiler:

Vücudun tüm organlarının çalışması birbirine yardımcı olacak şekilde düzenlenmiştir. Bunlardan birinin rahatsızlanması diğer organlara farklı yükler bindirir. Sıkıntıların çoğu da deri yüzeyinde hassasiyet olarak hissedilebilir.

Mesela:

Adet dönemlerindeki hormonal değişim
Sürekli kabızlık
Coğrafa değiştirilmesi
Aşırı alkol alımı
İlaçlarda doz aşımı
Gebeliğin sonlandırılması sonrası
Stres ve sıkıntı
Aşırı hazımsızlık mide ekşimesi
Narkoz alımı

gibi durumlarda deri yüzeyinde kızarıklıklar ve hassasiyet başlayabilir.

Dış etkiler:

Cilt üzerinde yapılan sert bir işlem sonrası, hava şartlarının değişimi ve hırpalayıcı olması, yanlış kozmetik kullanımı da hassasiyet sorunu çıkarabilir.
Yüz tüylerinin ağda/sir/iplikle alınması sonrası
Alkolle temas
Şiddetli soğuk ve rüzgarla temas
Güneşle SPF korumasız temas
Sert granüllü peeling
Peeling ve tüyleri alma işleminin aynı gün yapılması
Kimyasalları yoğun krem kullanımı
Cilt tipine uymayan kozmetik kullanımı
Akne tedavisi için kullanılan soyucu /yakıcı kremler

Hassasiyet oluştuğu an ne yapılmalı?

Sabun, kullanılan ilaç ve kozmetiklerin ciltle temasını kesin.
Güneş ve soğukla temas etmeyin.
Solaryuma girmeyin.
Sıcak banyo ve kese yapmayın
Peeling yapmayın.
Çamaşır suyu ve deterjan içerikli temizlik maddeleriyle temas etmeyin.
Anında yatıştırıcı papatya ve ıhlamur çaylarından ılık kompres yapabilir; organik alkolsüz yatıştırıcı tonik, saf aloe vera, shea butter kulanabilirsiniz.
Organik yatıştırıcı maskelerden yararlanabilirsiniz.
12 saat içinde kızarıklık geçmezse lütfen bir dermatologa
görününüz.

Gözenek bakımı nasıl yapılır?

En önemli detay: Gözeneksiz cilt yoktur. Gözenekler insan vücudunda alt katmanların da nefes alabilmesi için bedenimizde yer alan görünmesi oldukça zor minicik deliklerdir. Hava almak için burun deliklerine ne kadar ihtiyacımız varsa, cilt sağlığı için de gözeneklere o kadar ihtiyacımız var.

İri gözenek ya da gözeneklerin gittikçe belirgin hâle geliyor olması yaygın cilt sorunlarından biri.. Genellikle yağlı ve karma ciltlerde daha sık görülen ve kolay oluşabilen iri gözenek sorunu, kuru ve normal ciltlerde çeşitli faktörlere bağlı olarak nadiren görülür.

Peki, beden sağlığının gerekliliği olan, minicik görünmesi bir hâyli zor olan bu gözenekler nasıl olur da gittikçe görünmeye başlar? Hatta nasıl olur da kocaman olurlar?

Cevabı çoook basit: Temizleme hataları, kendine uygun ürün kullanmamak, bol kimyasallı ürünler ile temasta olmak, çevresel faktörler, yaz-kış güneş kremi kullanmamak...

Cilt bakım rutini temizleme başlıyor, her şey gibi.. Temizleme jelinizi, köpüğünüzü aldınız, yüzü hafif ıslatıp, elinizle güzelce köpürttünüz, yüzünüzü ve duruladınız. İçiniz çok rahat efsanevi bir adım başardınız! Üşengeçler için bu durumun sonuçları biraz daha ağır :(

Yüzeyi belki harika temizlediniz (!) Peki, gözenekler temizlendi mi? Dibi tutmuş bir tencereyi bezle tertemiz hâle getirebilir misiniz?

Gün boyu yüzünüzde olan krem, fondöten ya da çevresel faktörlerden gelen kirler içerde kaldı. Yüzün her gün bu şekilde temizlendiğini varsayarsak ki -daha ne deterjan kimyasallı temizleme ürünlerinden, ne yanlış ürün kullanımından bahsettik- gözeneklerinizin içi dolu kaldı. Zamanla havasız kalmaktan sivilce olarak belirdi ya da siyah nokta.. Ya da cildiniz zaten yağlıydı merhaba akne!

Cilt yapınıza uygun temiz içerikli bir temizleyici ile tanışın! 
Cildiniz kuru ise birkaç sivilce için \'akneli ciltlere özel\' temizleyici kullanmayın. Zaten kuru olduğu için sivilce oluşuyor olabilir.

Gözenek sıkılaştırıcı kremler, gözenek küçültücü tonikler kullansanız bile tamamen temizlenmeyen, içi dolu gözenek sıkılaşmaz. İlk adım hep tertemiz gözenekler!

Cildinizi sabah ve akşam temizleyin. Gece uygulanan ürünlerin emilmeyenleri ve fazla salgılanan yağ, sabah cilt yüzeyinde belirir. Bu da gözeneklerin tıkanması için bir sebep olabilir.

Haftada bir cilt yapınıza uygun bir peeling kullanın.
Temizleme sonrası mutlaka alkolsüz bir tonik kullanın.
Yağlı bir cildiniz varsa yağlı bir nemlendirici kullanmayın. 
Zaten yağlı ciltte yağ fazla, eksiği yok.

Cilt sizin. En iyi tanıyan sizsiniz ürün almak istediğinizde, sizden iyi tanıyan kimse yok. Herkesin ya da en yakın arkadaşınızın memnun kaldığı ürün sizin için uygun ürün olmayabilir.
 
Sevgiler...

Önerilen Ürünler

Kampanyalı
2
181,00 ₺ 452,00 ₺
Cildi korur ve bakım yapar
5
115,00 ₺ 130,00 ₺
Canlandırıcı ve arındırıcı yüz toniği
1
69,90 ₺
Hyalüronik asitli göz çevresi kremi