hassas göz altı..

Merhabalar Gözaltımda nem kaybı var Zaten 2 çizgi vardı 2 aydır kendisini yavaştan belli eden uzun çizgi şeklinde bir kırışıklık oluştu Çok fazla araştırma yaptım fakat temiz içerikli, kimyasal ve parfüm barındırmayan iritastoyana yol açmayacak bir ürün bulamadım Bugüne kadar yüz bakımı için de birçok ürünü ilk kullanımdan sonra hep atmak zorunda kaldım yüzüm malesef çok hassas Yüzümü soğuk suyla bile yıkasam hemen kaskatı kesiliyor Gözaltı daha da hassas olduğu için 1 aydır ürün arayışındayım
Zeynep ?. - 26 Yaşında - Bursa
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Susuz cilt, elinizi yüzeyde gezdiriğinizde incecik çizgilerin ve parşömen kağıdı gibi kuru cansız bir yüzeyin hissedildiği cilttir. Yağlı bir cilt de susuz olabilir, kuru bir cilt de susuz olabilir.

Deri ya iç sebeplerden yahut dış sebeplerden su tutma kapasitesini yitirmiş demektir.

Elbette genetik faktörler çok önemlidir. Ailenizde cildi "yaşına göre çok iyi durumda" olanlar varsa sizin de cildiniz diğerlerine göre iç ve dış hırpalanmalara karşı daha dayanıklıdır.

Ama yaşam şekliniz, hormonal etkenler, uyku düzeniniz, beslenme şekliniz, UVA ve UVB ışınlarıyla korunmasız karşı karşıya yaşamanız, rüzgar, soğuk ve aşırı sıcaklardan deriyi korumamanız, bazı ilaçların sürekli kullanımı, narkoz alma gibi durumlar da cildin su tutma kapasitesini azaltır.

Suyu eksilen deri, eskiyen hücrelerin yerine yenilerini üretecek gücünü gitgide kaybeder.

Dış etkenlerden daha çabuk hırpalanır ve sonuçta cansız, mat, minik çizgilerle kaplı, diriliğini kaybetmiş yorgun bir yüzeye sahip olur. Alt tabakada da durum farklı değildir.

Derinizi diri ve tok tutan alt tabakadaki "bağ dokusu"dur. Bunun da altında yağ tabakası vardır.

Yaşımız ilerledikçe ve dış etkenler sebebiyle yağ tabakası zayıflar, kalınlığı azalır, cilde verdiği destek söner. Tüm dokuların içerisindeki, jel kıvamındaki "hyalüronik asit" adı verilen su daha çabuk kaybedilir ve su azaldıkça, deri pörsür, esneyemez duruma gelir.

Cildinizin diri, kırışıksız ve sağlıklı kalması su tutma kapasitesiyle belirlenir. Diğer tüm organlarımız gibi deri de "su kaybettikçe" savunması azalır, çabuk hastalanır kızarır ,kırışır, kurur, ve lekelenir.

Bütün bunlar Göz Çevresi için de geçerlidir.

Seçeneklerimi alta ekliyorum..

Sevgiler...Önerilen Ürünler

9
139,90 ₺
Yorgun ve solgun görünen göz çevresi için
Kampanyalı
15
229,50 ₺ 459,00 ₺
Hassas göz çevresi için nemlendirici ve aydınlatıcı bakım
1
69,90 ₺
Hyalüronik asitli göz çevresi kremi
315,00 ₺
Pürüzsüz, mor halkasız bir göz çevresi için

Benzer Sorular ve Cevapları