yağlanma ve iri gözenek..

2 3 yıl öncesine nazaran cildimin yağ ve gözenek oranı çok fazla arttı Sadece t bölgesinde bu yağlanma söz konusu ve gözeneklerimin iri görüntüsüne engel olamıyorum Gözlük kullanıyorum nadir de olsa Gözlüğüm bile burnumdan kayıyor, bu bana inanılmaz pis hissettiriyor Yüzüme dokunmak istemiyorum Önceden bunu önlemek için kimyasal ve fazla güçlü içeriklere sahip ürünler tercih etmişim Sizin sayenizde farkettim bunu da Tavsiyenizle aldığım ürünlerde de beklediğim verimi alamadığımı düşünüyorum Yazacağım ürünleri tam 1 aydır hiç aksatmadan uyguladım Bu arada sivilcelerim için tetradox antibiyotiğe clindoxyl kreme başladım Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim Ecowell liquid facial soap (organic orange oil)
ecowell face tonik (organic chamomile)
raen herbal face cream
konjac sünger
loreal siyah nokta ve gözenek maskesi(kavanoz)
Betül T. - 26 Yaşında - Bolu
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

20'li yaşlarda yaşanan cilt problemleri her sorunda olduğu gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlardan ilki; ergenlik döneminden gelen sivilce sorununun bu yaşlarda hâlâ devam etmesidir.  Ergenlik döneminden kalma sivilcelenme sorununuz olmasa bile regl öncesi  dönemler ve regl dönemleri ciltte sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Hatta hormon düzeyleri bile sivilceye neden olabilir.

Temizleme ürünü olarak jelleri, köpükleri veya yağlı cilt için olan kozmetik sabunlarını kullanabilirsiniz. 
Süt ile temizlemeyi tercih ediyorsanız sütün ardından mutlaka bir tonik ile cildi silin. 
Süt artıkları gözenek içinde küçük tıpalar gibi kalmasın, gözeneği iyice tıkamayın. 

Temizlikte jel kullansanız bile, yağlı ciltler için özel üretilmiş az alkollü toniklerle cildin yağ fazlasını alın. 
Sağlıklı olan budur.
 
Gündüz kreminizi seçerken hem nem dengesini korumasına, hem yağ salgı bezlerinin salgısını dengelemesine, hem de fazla yağ salgısını gün içinde emiyor olmasına önem verin.
 
Güneş, yağ salgı bezlerini tahrik eden bir faktördür. Tıpkı fazla alkollü kozmetikler gibi. Siz yağı şiddetli bir ürün ile yok ettikçe, yağ bezleri daha çok çalışır. Yüzünüzü güneşten koruyan kremler seçin.
 
Yağ salgısı fazla olan ciltlerde su dengesi de bozulduğundan su tüketmeye gayret edin.
 
Haftada iki kez \'peeling\' yapın. Ardından, yağlı ciltler için üretilmiş, ölü hücre temizleyen ve gözenekleri temizleyen maskelerden kullanın. (Peel off denilen, jel halinde üretilmiş ve kuruduktan sonra soyularak çıkarılan maskeler sizin için idealdir. Ancak yağ salgısını emen kil ve kaolin içeriği olanları da tercih edebilirsiniz.) Tercihen banyo sonrası maskeyi uygulayın. Eğer gözenekleri sıkılaştıran bir maske kullanacaksanız, önce mutlaka arındırıcı ile (Peeling) ölü hücre tabakasını atın, sonra gözenekleri sıkılaştırın. 
İki çeşit maskeyi ardı ardına da kullanabilirsiniz.
 
Siyah noktalar ve iltihaplanan tıkanan gözenekler, siz peeling + maskeyi düzenli kullandıkça azalacak ve zamanla yok olacaktır. Siyah noktaları sıkarak çıkarmak uzmanlık isteyen bir iştir. Basınçla gözenek içerisinden siyah noktayı çıkarırken dokuya zarar verebilir, alt tabakadaki kılcal damarı kanatabilir, yok yere yeni bir sivilceye zemin hazırlayabilirsiniz.
 
Siyah noktalar için özel üretilmiş burun, alın ve çene bantlarından kullanacaksanız talimatına uyun. Kurumasını buharlı banyo ortamında beklemeyin bandı telef edersiniz, işlevini yapamaz. Bandı çıkardıktan sonra gözenek sıkılaştıran maskenizi uygulayın yahut sıkılaştırıcı bir tonikle silin.
 
Yağlı ciltliler nedense gece kremini sevmezler. Oysa salgının normale çekilmesini sağlayan aktif maddeleri gece hücreleriniz onarılırken yapmanız mümkündür. Gece kreminiz aynı zamanda iltihaplanmaları da en aza indirecek ve sabahları daha az yağlı bir ciltle uyanacaksınız. (Asya sarmaşığı, adaçayı, aynısefa, atkuyruğu, gül, ceviz yaprağı, limon gibi arındırıcı ve iltihaplanmayı önleyici bitki özlerinden sıkça yağlı cilt kozmetiklerinde kullanılır.)
 
Serumlar kremlerden çok daha derine inen kozmetikler oldukları için gündüz ve gece kremlerinizden önce kullanmanız gerekir. Cildiniz kısa sürede daha mat ve daha sağlıklı görünecektir.
 
Yaz aylarında cildiniz güneşin uyarıcı etkisiyle daha çok yağlanabilir. Maske uygulamasını haftada 3 güne çıkarabilirsiniz. İki gün killi, bir gün arındırıcı etkili olanı kullanabilirsiniz. Sonbaharda ve ilkbaharda yağlı ciltler için \'kür\' olarak kullanılan ampul ve serumlardan bir seri uygulayarak mevsim geçişlerinde cildinizi sağlıklı ve pürüzsüz tutabilirsiniz.
 
Yağsız, sıvı fondöten kullanın. Gün içinde yağ salgısını emerek cildi mat tutan nişasta içerikli pudralardan edinin.
 
Sivilceleri sıkmayın. Çünkü tıkalı olan gözenek sıkıldığında yan dokuya da mikrobu sıçratır, tek bir sivilceden aynı bölgeye onlarcasını daha yaymış olursunuz. Sivilceyi cilt uzmanının tedavi etmesine izin verirseniz gözenek kanalının zedelenmeden tedavi görmesini sağlarsınız. Evde kullandığınız antibiyotikli dermokozmetiklerin etki süresini de kısaltmış olursunuz.

Ürünlerinizi seçenekli olarak altta ekliyorum.

Önerilen Ürünler

Kampanyalı
15
99,50 ₺ 109,50 ₺
Karma, yağlı ve akneli ciltler için
Kampanyalı
14
99,50 ₺ 109,50 ₺
Anti bakteriyel formülasyona sahip düzenleyici ve netleştirici tonik
3
115,88 ₺ 154,50 ₺
Karma ve Yağlı Ciltler için
115,88 ₺ 154,50 ₺
Cilt bakımı isteyenlere
1
115,64 ₺ 150,00 ₺
Arındırıcı, gözenek sıkılaştırıcı ve canlandırıcı maske
Kampanyalı
2
94,49 ₺ 104,01 ₺
Normal ve karma ciltler için ekstra matlaştırıcı krem
Kampanyalı
15
179,50 ₺ 359,00 ₺
Hassas göz çevresi için nemlendirici ve aydınlatıcı bakım
Kampanyalı
2
125,00 ₺ 137,51 ₺
Gözle görülür matlaştırıcı etki
83,00 ₺
Aşırı yağlı ve sivilceli ciltler için
1
58,10 ₺ 83,00 ₺
Doğal ve saf çay ağacı yağı
2
99,00 ₺
Karma ve yağlı ciltler için hafif bakım
64,50 ₺ 129,00 ₺
Cildin yağ salgısını kontrol eden cilt bakım serumu