hamileyken ürün kullanımı..

İva natura markasının ürünleri dikkatimi çekti organik ve yerli üretim olması Ayrıca fiyatları çok uygun Göz altı kremini ve temizleme köpüğünü almak istiyorum Hamileyken bu ürünleri kullanan bilirmiyim
Saadet ?. - 39 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Bedeninizde, sadece sizin soluğunuz havayla ve tükettiğiniz gıdalarla can bulan bir canlı taşıyorsunuz. Heyecanlarınız, üzüntüleriniz stresiniz, kan dolaşımınızı ve iç salgılarınızı etkiliyor. Aynı kan dolaşımını bebeğinizle paylaşıyorsunuz. O halde her zamankinden daha dikkatli kozmetikler seçmelisiniz. Çünkü kozmetiklerdeki kimyasallar da ilaçlar gibi kan dolaşımına katılır. Karaciğerinizde sentezlenir ve zararlı olanlar atılamaz ise dokularda depolanır.

İlk aklınızda tutmanız gereken şey "sadece organik sertifikası" olan kozmetikleri kullanmanız gerektiğidir. Veya konunun uzmanı iseniz, süreceğiniz kozmetiğin içeriklerine bakıp zararlı kimyasalları yoksa kullanınız.

Doğal, organik, natürel, bitkisel kelimelerine aldanmayın. Organik sertifikası olan kozmetikler müfettişler tarafından uluslararası onaylanmış içeriği kontrol edilmiş ve bu sebeple sertfika almıştır.

Cilt tipiniz değişecek, endişelenmeyin!

Hormonal bir değişim geçiriyorsunuz ve cildiniz de bundan dolaylı olarak etkileniyor.

Hamileliğin ilk 4-5 ayında cildinizin yağlanması normal. Sonra düzene girecektir. Tek tük çıkan sivilceler olabilir. Sabah ve akşam, mutlaka -sabun içermeyen bir temizleyiciyle- yüzünüzü kirden tozdan arındırın. Bunu düzenli yaptığınız sürece gözenekleriniz genişlemeyecek, siyah noktalarınız da olmayacak, cildiniz kalın ve pürüzlü görünmeyecektir. Temizliği mutlaka tonikle tamamlayın.

Yaz veya kış fark etmez! En az 20 spf mineral/organik filtreli bir nemlendirici kullanın. Hamilelik lekelerine karşı korunursunuz.

Akşamları temiz cilde yağ salgılarını dengeleyen organik bir krem kullanın. Gece boyunca tam gaz çalışan hücreler ve büyüyen bebek için gerekli iç salgılar, sabahları yağlı bir ciltle uyanmanıza sebep olur.

Haftalık bakımı aksatmayın. Yüzünüzde aktif sivilce yoksa, haftada iki gün mutlaka bir peeling yapın. Ölü ve yağlı tabakayı ciltten atın. Dengeleyici ve nemlendirici bir kil veya çamur maskesi yapın. Cildinizin susuz kaldığını düşünüyorsanız, gerilme ve kuruma varsa nem maskesi uygulayın.

Lekelenmeye müsait ya da hamile kaldığınızda lekeli olan bir cildiniz varsa, bu süreçte leke açma ürünlerinden çok "lekenin koyulaşmasını engelleyecek" ürünler kullanın.

Hamilelikte ani hormonal değişimler yağ salgısını artırır. Gözeneklerin açılma sebebi budur. Açık gözenek içinde toz kir birikir. Biriken kirler siyah noktaları oluşturur. Siyah nokta sorunu düzenli temzlikle ve maskeyle hallolur. Konjac süngerler, suyla temizleme mendilleri hamileler için ideal peeling aksesuarlarıdır.

Yaşınız kaç olursa olsun, eğer cildiniz hem \'yağlı\' hem \'kızarık ve hassas\' ise temizlerken sert kimyasallı jeller kullanıyor ve doğru korumuyorsunuzdur!

Yaşam şekliniz, genetik yapınız, hormonal durumunuz ve kullandığınız yanlış ürünler cildinizi \'yağlı\' yapar... \'Doğru bakımla\' bu yağı gayet iyi kontrol altında tutarsınız. Bu yazıdan detay okuyabilirsiniz. "Cildim Yağlı Mı?"

Yağlı ciltlerin en sıkıldığı konu gün içinde cildin parlaması, gözeneklerin açık olması ve makyajın uzun süre kalmamasıdır. Fazla yağı yok etmek için sürekli cildini sert ürünlerle yıkar, yağlandırıyor diye nemlendirici kullanmaz...

İşte bunları yaptığı sürece de cilt daha da yağlanır ve gözenekleri daha da açık hale gelir.

Neden mi?

**Çünkü yağ, agresif yöntemlerle yok edildikçe salgı bezleri tahrik olur, deri savunmasız kaldığını düşünerek iki misli yağ salgılamaya çalışır. Bu salgıyı dışarı çıkartabilmek için de gözenek açılmak zorunda kalır. Bunu sürdürdükçe de yağlanmayla baş edemezsiniz.

**Yağlı ciltlerin de nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltler için üretilmiş su bazlı bir nemlendirici ile yağ/su dengesini kurarsınız. Suyu dengelenen cildin yağı da ayarlanmış olur.

**Güneş ışınları yağ salgısını tetikler. Mart-Ekim ayları arası SPF içeren, yasız bir koruma kullanırsanız yaz aylarında yağ salgısının artmasını ve gözeneklerin genişlemesini de kontrol altına almış olursunuz.

Yağlı cildin kızarmasının sebebi işte bu üç temel bakımı yapmamaktır. Dış etkenlerin hırpalayıcı etkisine açık, koruma tabakası yeterli olmayan, su kaybeden cilt hassaslaşır, kızarır ve gözenekler açık hale gelir.

Ne yapmalı?

**Sert, \'deterjan\' denilen içerikleri olan (SLS (Sodıum Lauryl Sulfate) ve SLES (Sodium Laureth Sulfate) temizleme jellerinden vazgeçiniz. Yumuşak köpüklerle temizleyen bitkisel köpürtücülü temizleme yapınız. Yağlı ciltler için üretilmiş misel suları da kullanabilirsiniz.

**Jelle temizlenip durulanan cildi mutlaka bir tonikle sakinleştirip pH'ını dengeleyiniz detaylı bilgi için "Tonik Ne İşe Yarar?" yazısında tıklayın.

**Su içinde yağ formülü olan, yağsız bir nemlendirici ile suyunu kaybetmesini engelleyiniz.

**Kızarıklığı onarmak, cildi sakinleştirmek için yatıştırıcı serumlardan destek alabilirsiniz.

**UVA. UVB ışınlarının etkilerine karşı SPF koruma kullanınız.

**Banyo çıkışı yağ dengeleyici maskeler uygulayın.

**Akşamları cildinizi temizleyerek gece boyunca yağ salgısını kontrol altında tutacak kreminizi uygulayınız.
Kızarıklık yatışacak, yağlanma, parlama, gözenek büyümesi kontrol altına alınacak ve cildin hassasiyeti azalacaktır.

Ürün önerilerimi altta ekliyorum..

Sevgiler..


 


 


Önerilen Ürünler

6
244,00 ₺
Aloe vera ile yoğun nemlendirici özelliğe sahip cilt serumu
5
142,00 ₺
Anne bebek bakımı için set
1
349,89 ₺
Bebeğiniz kadar siz de özelsiniz
Kampanyalı
24
84,50 ₺ 169,00 ₺
Cadı fındığının faydalı etkileri
9
149,80 ₺
Yorgun ve solgun görünen göz çevresi için