hassas, nemsiz cilt; burun ve ağız kenarlarında seboreik dermatit ..

Hassas ve nemsiz bir cildim var ama bunun dışında yanaklarımda komedonlar bulunuyor burun ve ağız kenarlarımda seboreik dermatit oluyor bazen hassas ciltler için nemlendirici ve yıkama jeli kullanıyorum yağlı ciltler için olan ürünler cildini fazlasıyla kurutuyor ama kordonlardan kurtulamıyorum komedonlar için ne yapmam gerek ne kullanmam gerek?
Şeyma E. - 25 Yaşında - İstanbul
Işık Uyanıkoğlu LilaKutu Güzellik Uzmanı

Merhaba,

Dermatitli olmanız kozmetik kullanmanızı engellemez. Önemli olan, içeriğinde derinizin bağışıklık sistemine \'yabancı\' gelmeyen ve \'savaş ilan etmeyeceği\' maddeler olan kozmetikleri seçmeniz! Yani içeriği temiz, bedeninizin savunma mekanizmasının daha önceden tanış olduğu kozmetikler...

Seçimlerinizde dikkat etmeniz gerekenler ise;

Zaten yabancı maddeyle savaşan dermatit /egzamalı cilt hassaslaşıyor ve dışarıdan gelecek her türlü rüzgâr, ısı, kimyasal tozlar, güneş ışınları, şampuan, bulaşık deterjanı vs'ye de tepkiler veriyor. Üstelik yanağınıza sürdüğünüz bir maskara sadece gözünüzde değil kan dolaşımı yoluyla vücudun başka yerlerinde de döküntüler yapabiliyor.

İlk işiniz her türlü kimyasalla teması kesin ve lütfen bir hekime görünüp neye tepki verdiğinizi patch test ile tespit edin. Sabun, kimyasallı temizleyiciler, deterjanlar, kimyasal çözücüler, çamaşır suları, boyalar, yün ve sentetik kumaşlar, WC kokuları, oda kokuları, çamaşır suları, organik olmayan cilt bakım ürünleri, kozmetikler ve parfümler sorunu alevlendirir.

Sadece cilt bakımında değil; genel hayat planlaması içerisinde kimyasallardan uzak duracak bir yaşam şekli benimseyin. 
Yüzünüzü koyduğunuz yastık kılıfından tutun, kuruladığınız havluya, her yerde kimyasallı deterjanlarla temastasınız. Zehirli ev temizlik maddelerini evinizden, halınızdan, lavabonuzdan yatağınızdan çıkartın. 

Bu sorun biliyorsunuz, zaman zaman hareketlenir, bazen uyku dönemine geçer. Sorunu kortizonlu ilaçlarla baskılarız ama sonrasında beter hale geldiği de oluyor. En iyisi, dermatit/egzamayı hafifletmek için beslenmenizi de yaşam şeklinizi de değiştirin.

Belki mineral/vitamin takviyesi almanız gerekebilir. Doktorunuza sorunuz. 
Şeker, kahve ve alerji riski yüksek gıdaları tüketmeyin. Mutlaka yerine ikâme edeceğiniz şeyleri dietisyen size işaret edecektir. (yer fıstığı, çilek, yumurta, süt ürünleri, soya vs gibi)

Seçimlerinizi organik sertifikalı ürünlerden yapmanız ve yukarıdaki kurallara uymanız organizmanızın size ileride vereceği bir armağanın alt yapısını oluşturur.

Dermatiti  tetikleyen madde her ne ise, hayatınızdan altı ay uzak tuttuğunuzda bir daha temasınızda organizma tepkisini resetlemiş olacaktır.

Diğer bahsetmiş olduğunuz komedonlar ise deri altına pütür gibi durur siyah veya beyaz görünümü olabilir. Sonuçta kıl köklerinin tıkanarak gözenekte birikenlerin çıkıntı şeklinde durmasıdır...
Bu komedonlar fazla yağ üretmekten tıkanır! Kıl kesesi içindeki ölü hücrelerle bu fazla yağ birleşerek tıkaç oluşturur. İltihaplanmamışlardır. Eğer bu tıkanıklık sonucu gözenek içinde bakteriler de oluşursa komdeon \'sivilceye\' dönüşür.

Komedon oluşmasını engellemek için ölü cilt hücrelerini düzenli temizlemek (eksfoliye eden ürünler) çok fayda sağlar. 
Karma ve yağlı ciltlerde temizliği bitki süngerleri veya temizleme fırçaları ile yapmak doğru seçim olacaktır.
Haftalık bakımı aksatmadan, haftada 2 gün, önce bitki süngeri ile peeling yapıp ölü tabakayı atıp, ardından maske ile gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek sorunu yavaş yavaş hafifletecektir.

Yoğun komedon oluşumunda dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Üst deride biriken ölü hücrelerin oluşturduğu örtü gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delinir ve komedonlar tek tek, ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak çıkartılır. 
Temizlik sonrası antiseptik bir solüsyonla deri temizlenir ve maske uygulanır. Sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanmanız yenilerinin oluşumunu engelleyecektir. 

Ürün önerilerimi de sayfa altına ekledim. Siz ihtiyaçlarınızı içlerinden seçebilirsiniz.

Sevgilerle


Önerilen Ürünler

11
120,50 ₺ 135,00 ₺
Gözeneklere derinlemesine temizlik
4
135,00 ₺
Tüm ciltler için derinlemesine nemlendirici bakım
1
48,99 ₺
Gözenek sıkılaştırıcı ve akne karşıtı
Kampanyalı
2
49,90 ₺ 49,90 ₺
İnsanlığa, doğaya, geleceğe ve dünyaya saygılı temizlik için
2
63,90 ₺ 63,90 ₺
Zor ve inatçı lekelerde etkili çözüm
4
39,00 ₺
Normal ve karma ciltler için
5
115,00 ₺ 130,00 ₺
Canlandırıcı ve arındırıcı yüz toniği
Kampanyalı
1
44,90 ₺ 44,90 ₺
Durulama gerektirmeyen, hijyenik temizlik

Benzer Sorular ve Cevapları