hassas ve nemsiz cilt,geniş gözenek..

Öncelikle merhaba 23 yaşındayım ve bu zamana kadar cildimin pürüzsüz ve sorunsuz olduğu gün sayısı oldukça sınırlı Burnumda o kadar çok siyah nokta var ki artık çare aramaktan yoruldum diyebilirim Onun dışında yanak çevrem oldukça geniş gözenekli fakat yağlı bir cildim yok nedenini anlayamadım Doktora da gittim ama verdiği krem daha beter yaptı maalesef Bunun dışında göz çevremde yoğun ama minik yağ bezeleri var Yüzümü sabah akşam misel su ile temizliyorum ( bee beauty kuru ve hassas cilt için olandan) daha sonra gündüzleri güneş kremi kullanıyorum ( organicum 50 spf ) ve geceleri için de madam coco dan satın aldığım repertoire %99 içeriğe sahip aleo vera jelini kullanıyorum Haftalık bakımımı nadir yapabiliyorum çünkü peelingler cildimi çok hırpalıyor Pirinç tozu olan bir peeling kullanıyorum Maske ise cildimi genellikle kızarttığı için kullanmıyorum Ayrıca peelingi yaptıktan sonra tonik değil de yine misel su kullanıyorum ( evet misel su bir tonik değil ama tonik türevleri var diye biliyorum yanlışım varsa kusura bakmayın ) Sizden ricam bana uygun fiyatlı cildime uygun ürünler önermeniz ( uygun fiyatlı istiyorum çünkü öğrenciyim :) ) ayrıca nerede yanlış yapıyor olabilirim cevap verirseniz çok sevinirim Acaba cildim kuru değil de ben mi öyle hissediyorum? güneş kremi sürünce belli bir süre sonra burnum ve alnım parlama yapabiliyor ama sürmediğim zaman bu olayla nadir karşılaşıyorum Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
Sümeyye Esra K. - 24 Yaşında - Kastamonu
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Geniş gözenek ve siyah nokta sadece yağlı ciltte olur diye bir kaide yoktur.
Bence sizin cildiniz: KARMA VE SUSUZ CİLT

Ayrıca İri Gözenek ya da gözeneklerin gittikçe belirgin hale geliyor olması yaygın cilt sorunlarından biri.. Genellikle yağlı ve karma ciltlerde daha sık görülen ve kolay oluşabilen iri gözenek sorunu, kuru ve normal ciltlerde çeşitli faktörlere bağlı olarak nadiren görülür.

Susuz yani nemsiz kalan cilt elastikiyetini yitirir. Yorgun görünür. Gün içinde burun ve alın parlarken yanaklar gergin ve rahatsızdır. Sürülen kremler zamanla T bölgesinde gözenekler daha irileşmeye başlar çünkü yağ su dengesi bozulmuştur.

Ayrıca cildinizin diri, kırışıksız ve sağlıklı kalması su tutma kapasitesiyle belirlenir. Diğer tüm organlarımız gibi deri de "su kaybettikçe" savunması azalır, çabuk hastalanır kızarır ,kırışır, kurur, ve lekelenir.

Ergenlik döneminde artış gösteren siyah noktanın kontrolü sağlanmazsa, bu dönemde cilt yeteri kadar temizlenmezse siyah nokta yaygınlaşabilir ve kistik sivilcelere dahi sebep olabilir. Ayrıca ergenlik döneminde temizlik alışkanlıklarının dışında yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir; çünkü kötü beslenme alışkanlıkları ve stres de siyah noktayı arttırabilir.

Siyah nokta, derinin alt katmanında salgılanan fazla yağın, cilt yüzeyinde bulunan ölü deri ve kirle birleşmesi sonucu meydana gelen bir cilt sorunudur.
Çünkü genişlemiş bu minik çukurlara yağ bezlerinden gelen yağ, hava ile temas edince okside olur ve siyah noktalara dönüşür.

Hem görsel olarak hoşumuza gitmeyen hem de çeşitli cilt sorununu da beraberinde getiren siyah noktaları, evde steril olmayan koşullarda sıkarak temizlemeye çalışmak cilt  dokusunda dönüşü olmayan deformasyonlara yol açabilir. Eğer sıkılarak cildin temizlenmesi gerekiyorsa mutlaka uzman kişiler tarafından klinik ortamında gerçekleştirilmesi gerekir.

Doğal faktörlerin, hormon değişimlerinin, beslenme alışkanlıklarının yanı sıra hangi yaşta olursanız olun cildin temizliğine gereken özeni göstermemek ya da cilt ile uyumlu olmayan ürünler tercih etmek de yaşantınız boyunca siyah nokta ve sivilceler başta olmak üzere pek çok cilt sorununa neden olabilir.

Genellikle burun, çene, alın ve yanak kısımlarında meydana gelen siyah nokta, belli zaman aralıklarında temizlenmezse oluştukları kısımda giderek çoğalıp yaygınlık gösterebilirler.

Nemsiz ciltlerin yaz ve kış UV ışınlarının yıpratıcı etkisinden mutlaka korunmaları, erken kırışıkları önlemek ve lekelenmemeleri için şart. 
Kış aylarında 15 SPF yeterli olabilir ama yazın 50 SPF sizi 4 saat kadar koruyacaktır. 
Dört saat sonra yenileyiniz.

CİLT NASIL TEMİZLENİR?

Rüzgar, hava kirliliği, güneş, egzoz gazları, stres, klimalı ortamlar, mevsim ısı farkları, halıdan uçan sentetik tüylerden tutun da, kullandığınız deterjana kadar her şey dış dünya ile temastaki cildinizi hırpalar. Bunun için her gün makyaj yapsanız da yapmasanız da cildi bu dışarıdan gelen kirlerden temizlememiz gerekir. Cildin doğal tabakasına zarar vermeden, kazımadan, hırpalamadan temizleyebilmeniz için özel kozmetik ürünleri hazırlanmıştır. Süt, jel veya sabun şeklindedir. 

Cildin hassas veya yağlı oluşuna göre "özel" içeriklerle hazırlanan temizleme kozmetiklerini seçerken, kullanım şekillerine de dikkat edin. 
Yağlı ve karma ciltler için daha çok jel ve sabun şeklinde hazırlanırlar. Ama hassas ciltler için de jel ve sabun olan özel ürünler de vardır. 
Önemli olan "el sabunu" gibi kazıyıcı ve kurutucu olan bir ürünle cildi temizlemeye kalkmamanızdır. 

Çünkü koruma tabakası sabunla tümden imha edilen cildiniz, temizlemeden sonra koruması yok edildiğinden gerilecek, kırışacak ve gitgide hassaslaşacaktır. 
Koruma tabakasını yeniden tüm hızla oluşturmaya çalışırken de salgıların dengesi bozulacak, gözenekler açılacak/büzülecek, sonunda kırmızı, kaşınan, incecik çizgilerle dolmuş bir teniniz olacak.

Durulama gerektirmeyen süt ile de temizleseniz...yada durulama gerektiren jel/köpük/sabun da kullansanız tamamlayıcı olarak losyon/tonik kullanmanız gereklidir.

Sütü parmak uçlarıyla, dairesel hareketlerle yüz üzerinde yayarken tüm kirler ve makyaj artıkları da sütün yapısıyla yumuşar ve cilt yüzeyinden çıkar. Bunu bir kağıt mendille silip attığınızda temizleme bitmemiştir. Pamuğa döktüğünüz biraz losyon ile gözenek içlerinde kalan süt artıklarını da silmeniz gerekir. Tıpkı sabunlamakla ellerin temizlenmediği gibi düşünün. 
Bir de durulamak gerek!

Cildiniz normal, hassas, kuru ise içeriğinde alkol olmayan tonik/losyon kullanacaksınız. 
Çünkü alkol içeren tonikler/losyonlar, yağlı/karma ciltler içindir. Çünkü yağ salgılarını bastırmaya yönelik alkol kullanılmıştır ve eğer zaten cildiniz kuru/hassas ise ihtiyacı olan yağı daha da eksiltir.

Cildin, üzerinde bu ölü hücrelerden oluşmuş tabakayı ne kadar düzenli temizlerseniz o kadar gelecek olan yeni hücrelere yer açmış olursunuz. 

Temizleme işlemi bitince gece ise kreminizi, gündüz ise nemlendiricinizi sürün. 

Tüm bu işlemler en fazla 5 dakikanızı alacaktır. Üşenmeyin! Cilt uzun vadede size özeninizin karşılığını verecektir. 

NOT: Karma ve Yağlı ciltlerin en sıkıldığı konu gün içinde cildin parlaması, gözeneklerin açık olması ve makyajın uzun süre kalmamasıdır. 
Fazla yağı yok etmek için sürekli cildini sert ürünlerle yıkar, yağlandırıyor diye nemlendirici kullanmaz...

İşte bunları yaptığı sürece de cilt daha da yağlanır ve gözenekleri daha da açık hale gelir.

Neden mi?

***Çünkü yağ, agresif yöntemlerle yok edildikçe salgı bezleri tahrik olur, deri savunmasız kaldığını düşünerek iki misli yağ salgılamaya çalışır. Bu salgıyı dışarı çıkartabilmek için de gözenek açılmak zorunda kalır.
Bu bir kısır döngüdür. Bunu sürdürdükçe de yağlanmayla baş edemezsiniz.

***Yağlı ciltlerin de nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltler için üretilmiş su bazlı bir nemlendirici ile yağ/su dengesini kurarsınız. Suyu dengelenen cildin yağı da ayarlanmış olur.

TONİK NE İŞE YARAR?
 
Günlük cilt bakım rutininin temizlikten sonra gelen 2. adım Toniklemektir.

Yüzümüzü, cildimize uygun bir temizleyici ile temizleyip duruladıktan sonra, kir, toz, yağ yada makyaj artığı mutlaka kalır. 
Maalesef cilt temizleyici ürününüz hangi yapıda olursa olsun, cilt tam olarak arınamaz. Bu yüzden, tonik temizlemenin ayrılmaz bir parçasıdır!
Temizlendikten sonra toniklenmeyen cildin bir tarafı hep eksik kalır. 
Tonik; temizleyiciden kalan ve gözeneklerde biriken kalıntıları, derinlere ulaşıp arındırır. 
Gözenekleri temizlenen cilt sıkılaşmaya müsaittir dolayısıyla cildinizin çevresel kirlilikten daha az etkilenmesini sağlar.

***Cildin en çok ihtiyacı olan \'yağ-nem\' dengesini korumada mükemmel bir araçtır. 

***Yağ-nem dengesi korunmayan ciltler, parlama ya da sivilce gibi sorunlar yaşayabilir.

***Cildinize değen musluk suyunda bulunan klor ve diğer kimyasallar, cildin ph'ını ve yağ-nem dengesini bozmada etkilidir. 
Tonik, suda bulunan klor ve diğer kimyasalların negatif etkisini yok eder.  

***Tüm negatif etkilerden arınan cilt sağlıklı, ışıl ışıl ve pürüzsüz görünür sonraki adımlara hazır hale gelir. Böylece serum ve nemlendiriciniz daha kolay emilir, etkilerini de daha çabuk hissedersiniz. :)

Uzun uzadıya anlattığımız toniğin yukarıdaki tüm olumlu sonuçlarını görebilmeniz için yapmanız gereken tek şey; 
bir parça pamuğa size uygun toniği döküp yüzünüzü silmektir.

Sert kış aylarının kuruttuğu, matlaştırdığı ciltleri nemli, ışıl ışıl yapmanın tam da zamanı! Mevsimler değişirken, cilt bakım rutinimizde de değişiklikler yapmak gerekiyor. Peki, neleri değiştirelim? Nelere dikkat edelim? Bol vitaminli taze sıkılmış meyve suyunuzu alın, hemen okumaya başlayın :)

Tazeleyelim:

Günlük cilt bakım rutininde hangi adımlar var?
1.       Temizleme
2.       Tonik
3.       Göz Kremi
4.       Serum
5.       Krem
6.       Spf'li Krem (Güneş Koruyucu/Gündüz)(gece mutlaka ama mutlaka temizlenmeli)(aksi taktirde komedon yapabilir)
Haftalık bakım rutininde hangi adımlar var?
1.       Peeling (granülsüz)
2.       Maske

Sevgiler...

Önerilen Ürünler

Kampanyalı
2
129,51 ₺ 259,00 ₺
Cildi ölü deriyi arındırıcı peeling
Kampanyalı
57,50 ₺ 115,00 ₺
Nemlendirici ve sıkılaştırıcı etkili cilt bakımı
11
50,00 ₺
Siyah nokta karşıtı cilt bakımı
40,00 ₺ 50,00 ₺
Nemlendirici gece bakım kremi
1
40,00 ₺ 50,00 ₺
Doğal nemlendirici gündüzü bakım kremi
22
65,01 ₺
Helal sertifikalı güneş koruyucu krem
59,90 ₺
Lavanta suyunun muhteşem bahar esintisi