hassas ve nemsiz cilt..

Merhaba, cildim çok hassas çabuk kızarıyor aynı zamanda da sivilce çıkıyor burnumda ve burnuma yakın noktalarda siyah noktam var yanlış ürün kullanarak cildimi çok kuruttum bazen çok yağlı bazen cok kuru olabiliyor makyaj yaptığımda makyajı kusuyor cildim Nasıl bir bakim yapmam gerekiyor ve neler kullanmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim
Sultan A. - 27 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Fotoğrafda cildinizin oldukça nemsiz olduğu belli oluyor.

Susuz cilt, elinizi yüzeyde gezdiriğinizde incecik çizgilerin ve parşömen kağıdı gibi kuru cansız bir yüzeyin hissedildiği cilttir. Yağlı bir cilt de susuz olabilir, kuru bir cilt de susuz olabilir.

Deri ya iç sebeplerden yahut dış sebeplerden su tutma kapasitesini yitirmiş demektir.

Elbette genetik faktörler çok önemlidir. Ailenizde cildi "yaşına göre çok iyi durumda" olanlar varsa sizin de cildiniz diğerlerine göre iç ve dış hırpalanmalara karşı daha dayanıklıdır.

Ama yaşam şekliniz, hormonal etkenler, uyku düzeniniz, beslenme şekliniz, UVA ve UVB ışınlarıyla korunmasız karşı karşıya yaşamanız, rüzgar, soğuk ve aşırı sıcaklardan deriyi korumamanız, bazı ilaçların sürekli kullanımı, narkoz alma gibi durumlar da cildin su tutma kapasitesini azaltır.

Suyu eksilen deri, eskiyen hücrelerin yerine yenilerini üretecek gücünü gitgide kaybeder.

Dış etkenlerden daha çabuk hırpalanır ve sonuçta cansız, mat, minik çizgilerle kaplı, diriliğini kaybetmiş yorgun bir yüzeye sahip olur. Alt tabakada da durum farklı değildir.

Derinizi diri ve tok tutan alt tabakadaki "bağ dokusu"dur. Bunun da altında yağ tabakası vardır.

Yaşımız ilerledikçe ve dış etkenler sebebiyle yağ tabakası zayıflar, kalınlığı azalır, cilde verdiği destek söner. Tüm dokuların içerisindeki, jel kıvamındaki "hyalüronik asit" adı verilen su daha çabuk kaybedilir ve su azaldıkça, deri pörsür, esneyemez duruma gelir.

Cildinizin diri, kırışıksız ve sağlıklı kalması su tutma kapasitesiyle belirlenir. Diğer tüm organlarımız gibi deri de "su kaybettikçe" savunması azalır, çabuk hastalanır kızarır ,kırışır, kurur, ve lekelenir.

"Nemlendirici" derinin su tutma kapasiyesini artıran, dokuların su kaybını önleyen kremlere verilen addır.

Sıcaklık, soğuk, rüzgar, klima gibi faktörlerle bir arada yaşarken nemlendirici krem sürmeden güne başlamak cildiniin yavaş yavaş intihar etmesidir.

Nemlendiricilere cilt tipinize göre içerikler konulur ama esas amaç cildin su kaybını önlemektir. Yağlı ciltlerin nemlendiricileri yağ salgılarını da dengeleyen içerikleri olan kremlerdir. 
Kuru ciltler için üretilen nemlendiricilerde yağ oranı daha zengin tutulur.

Gündüz kullanımlı olan bu kremler, NMF adı verilen doğal nemlendirme faktörleriyle, gün içinde su kaybının yaşanmasını önleyen küçük yastıkçıklarla yüzeyde bir koruma tabakası oluşturur, dış etkenlerin koruma görevini yapar.

Önerilerim altta yer almaktadır.

Sevgiler..

 


Önerilen Ürünler

18
129,00 ₺
Cilde doğal detox yapan volkanik kil
71
42,50 ₺
Karma ve yağlı ciltler için bitki süngeri
Kampanyalı
5
64,50 ₺ 72,00 ₺
Canlandırıcı etkiye sahip temizleme jeli
Kampanyalı
5
54,91 ₺ 72,00 ₺
Canlandırıcı ve arındırıcı yüz toniği
29,90 ₺
Cilde derinlemesine bakım sağlar