iri gözenekli, hassas yağlı cilt..

Merhaba, yaz gelmeden bir cilt doktoruna ve güzellik uzmanına görünmek istiyordum ancak araya giren 'mücbir sebepler' engel olunca cildimle başbaşa kaldım Cildimdeki büyük gözenekler tabi ki yazın daha çok sorun oluyor bu birincisi Nerdeyse 30 yaşındayım hala tek tük aktif sivilce çıkarıyorum suratımın tam ortasında :)
asıl en önemli sorunlarımdan birisi göz çevresi ve elmacık kemikleri arasında geçen yazdan kalma yağ bezeleri olması Nasıl kurtulacağımı bilmiyorum Şimdilik yenilerinin çıkmaması için önlem almak istiyorum en azından Geçen yaz güneş alerjisi çıkmıştı avene marka güneş kremi vermişti doktor hassas cilt tiplerine uygun olan ama yağ bezelerimi arttırdığından şüpheleniyorum Ayrıca çil gibi artan lekeler de belirginleşiyor yazın, fotoda görebilirsiniz Çillerden çok şikayetçi olmasam da bir sorun olduğunun farkındayım Cildim için bir bakım rutini ve güneş kremi önerisine ihtiyacım var gerçekten Şuanda bir eczacı tanıdığın önerisi ile
noreva exfoliac yüz yıkama jeli ve voonka collagen beauty blue kullanıyorum yıkamak ve nemlendirmek için Tonik olarak sadece gülsuyu Teşekkürler şimdiden
Sezen T. - 29 Yaşında - İzmir
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Alın, burun ve çenenizde gün içinde parlama oluyorsa, gözenekler açıksa, yer yer siyah noktalar, yanak çukurlarında ve çenede sivilcelerin oluşumu varsa cildiniz yağlıdır.

Yağ salgısının normalden fazla olması yüzünden, (cilt yüzeyinde yağın atıldığı tüneller olan) gözenekler genişlemiştir. Eğer sistemli şekilde cildinizi temizlemiyorsanız, kirlerin gözenekte birikmesiyle siyah noktalarınız oluşur. Tıkalı gözeneğin içinde yağın birikip iltihaplanmasıyla da sivilceleriniz... Yağlı cildin irsi olduğu gibi, stres ile de doğrudan bağlantılı olduğunu unutmayın.

Cildiniz yağlı ise, ölü hücreler bu fazla salgı ile yüzeyde daha kalın ve sabit bir tabaka oluşturacaktır. Peeling sizin için önemli bir kozmetiktir unutmayın! Ama mutlaka incitmeden, hırpalamadan yapmalısınız. Yoksa zamanla cildiniz hem yağlı hem çok hassas olacaktır.

Temizleme ürünü olarak jelleri ve yağlı cilt için olan kozmetik sabunlarını kullanabilirsiniz. Süt ile temizlemeyi tercih ediyorsanız sütün ardından mutlaka bir tonik ile cildi silin. Süt artıkları gözenek içinde küçük tıpalar gibi kalmasın, gözeneği iyice tıkamayın. Temizlikte jel kullansanız bile, yağlı ciltler için özel üretilmiş az alkollü toniklerle cildin yağ fazlasını alın. Sıhhî olan budur.
 
Gündüz kreminizi seçerken hem nem dengesini korumasına, hem yağ salgı bezlerinin salgısını dengelemesine, hem de fazla yağ salgısını gün içinde emiyor olmasına önem verin.
 
Güneş, yağ salgı bezlerini tahrik eden bir faktördür. Tıpkı fazla alkollü kozmetikler gibi. Siz yağı şiddetli bir ürün ile yok ettikçe, yağ bezleri daha çok çalışır. Yüzünüzü güneşten koruyan kremler seçin.
 
Yağ salgısı fazla olan ciltlerde su dengesi de bozulduğundan su tüketmeye gayret edin.
 
Haftada iki kez \'peeling\' yapın. Ardından, yağlı ciltler için üretilmiş, ölü hücre temizleyen ve gözenekleri temizleyen maskelerden kullanın. (Peel off denilen, jel halinde üretilmiş ve kuruduktan sonra soyularak çıkarılan maskeler sizin için idealdir. Ancak yağ salgısını emen kil ve kaolin içeriği olanları da tercih edebilirsiniz.) Tercihen banyo sonrası maskeyi uygulayın. Eğer gözenekleri sıkılaştıran bir maske kullanacaksanız, önce mutlaka arındırıcı ile (Peeling) ölü hücre tabakasını atın, sonra gözenekleri sıkılaştırın. İki çeşit maskeyi ardı ardına da kullanabilirsiniz.
 
Siyah noktalar ve iltihaplanan tıkanan gözenekler, siz peeling + maskeyi düzenli kullandıkça azalacak ve zamanla yok olacaktır. Siyah noktaları sıkarak çıkarmak uzmanlık isteyen bir iştir. Basınçla gözenek içerisinden siyah noktayı çıkarırken dokuya zarar verebilir, alt tabakadaki kılcal damarı kanatabilir, yok yere yeni bir sivilceye zemin hazırlayabilirsiniz.
 
Siyah noktalar için özel üretilmiş burun, alın ve çene bantlarından kullanacaksanız talimatına uyun. Kurumasını buharlı banyo ortamında beklemeyin bandı telef edersiniz, işlevini yapamaz. Bandı çıkardıktan sonra gözenek sıkılaştıran maskenizi uygulayın yahut sıkılaştırıcı bir tonikle silin.
 
Yağlı ciltliler nedense gece kremini sevmezler. Oysa salgının normale çekilmesini sağlayan aktif maddeleri gece hücreleriniz onarılırken yapmanız mümkündür. Gece kreminiz aynı zamanda iltihaplanmaları da en aza indirecek ve sabahları daha az yağlı bir ciltle uyanacaksınız. (Asya sarmaşığı, adaçayı, aynısefa, atkuyruğu, gül, ceviz yaprağı, limon gibi arındırıcı ve iltihaplanmayı önleyici bitki özlerinden sıkça yağlı cilt kozmetiklerinde kullanılır.)
 
Serumlar kremlerden çok daha derine inen kozmetikler oldukları için gündüz ve gece kremlerinizden önce kullanmanız gerekir. Cildiniz kısa sürede daha mat ve daha sağlıklı görünecektir.
 
Yaz aylarında cildiniz güneşin uyarıcı etkisiyle daha çok yağlanabilir. Maske uygulamasını haftada 3 güne çıkarabilirsiniz. İki gün killi, bir gün arındırıcı etkili olanı kullanabilirsiniz. Sonbaharda ve ilkbaharda yağlı ciltler için \'kür\' olarak kullanılan ampul ve serumlardan bir seri uygulayarak mevsim geçişlerinde cildinizi sağlıklı ve pürüzsüz tutabilirsiniz.
 
Yağsız, sıvı fondöten kullanın. Gün içinde yağ salgısını emerek cildi mat tutan nişasta içerikli pudralardan edinin.
 
Sivilceleri sıkmayın. Çünkü tıkalı olan gözenek sıkıldığında yan dokuya da mikrobu sıçratır, tek bir sivilceden aynı bölgeye onlarcasını daha yaymış olursunuz. Sivilceyi cilt uzmanının tedavi etmesine izin verirseniz gözenek kanalının zedelenmeden tedavi görmesini sağlarsınız. Evde kullandığınız antibiyotikli dermokozmetiklerin etki süresini de kısaltmış olursunuz.

Önerilerim altta...

sevgiler...
 


Önerilen Ürünler

Kampanyalı
349,00 ₺ 410,49 ₺
Makyaj kalıntılarını çıkarıp cildi parlaklaştıran yüz temizleme köpüğü.
Kampanyalı
298,99 ₺ 351,68 ₺
Kore incisi ve yumuşak deniz yosunu içerikli peeling jeli
299,00 ₺ 351,69 ₺
İnci özleri ile zenginleştirilmiş aydınlatıcı maske
Kampanyalı
649,00 ₺ 763,35 ₺
Kırışıklık, lekelere karşı yoğun inci özlü serum
Kampanyalı
418,99 ₺ 492,83 ₺
Kore inci özleriyle aydınlatıcı, sıkılaştırıcı tonik
599,00 ₺ 704,54 ₺
Nemi hapseden, aydınlatıcı inci özlü yüz kremi
658,99 ₺ 775,12 ₺
Yorgun görünen gözlere hızla canlılık veren, yoğun besleyici göz kremi

Benzer Sorular ve Cevapları