karma cilt ve ton farkı..

Merhaba 26 yasındayım cildim karma parlama sorunu yaşıyorum Yağlı ama ne siz tuhaf bi halde T bölgemde özellikle alnımda iri gözenekler var T bölgem kara sarı cilt renginde ama yanaklarım daha açık renk ve al al:) ton farklılığı bariz yani burnum katılaşmış siyah noktalara dolu Ağız çevrem koyu renkte adet döneminde çenemde alnımda sivilceler çıkıyor Farklı farklı cilt sorunlarıyla uğraşıyorum
fondöten olarak lancome idole fondöten kullanıyodm ama içeriğinde alkol denat varmış
temizleyici lancome gel eclat fazla kurutuyor
gözenekler için cyrene pore serum kullanıyodm hiçbir etkisini görmedim
nemlendirici olarak darphin hydraskin light kullanıyodm ama içinde silikon olduğu için sivilce yapıyor bikaç gün üst üste kullanınca
kaç kere güneş kremleri ile barışsam desem de ya sivilce yaptı ya kusma yaptı
lütfen bana yardımcı olun
Kübra ?. - 26 Yaşında - Gaziantep
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Büşra Hanım Merhaba,

"Cilt tipiniz nedir" sorusunda çoğu hanım T bölgesinde parlama olduğu için \'karma\' cevabını verir. Oysa T bölgesi herkeste daha yağlıcadır, burada gözenekler daha fark edilir büyüklüktedir çünkü yüzün en kalın derisi bu \'T\' şeklindeki hattadadır. Cilt daha kalın olduğu için daha çok yağ ve ter bezi bulunur haliyle daha çok salgısı olması normaldir.

Parlamayı yapan, gün içinde hayati fonksiyonlarını sürdüren cildin, yağ ve ter salgılayarak koruyucu tabakasını diri tutma çabasıdır.

Cilt tipi ne olur ise olsun, hormonal sebeplerden, stresin attığı durumlarda, klima, ısı, güneş gibi dış etkenlerden dolayı gün içinde parlama daha çok göze batabilir. Sürekli kullanılan bazı ilaçlar cilt kuru bile olsa bu bölgede yağlanmanın sebebi olabilir. 

Parlamayı minimumda tutmak için:

Cilt tipine uygun olmayan ve/veya deterjan dediğimiz kazıyıcı ve yağ bezlerini tahrik eden temizleyicilerle cildi temizlemekten sakının. Yumuşak içerikli (sabun içermeyen) temizleyici ile temizleyip cilt tipine uygun toniklemek şarttır. Cildinize uygun olmayan kozmetikler yağlanmayı ve parlamayı artırır.
Yağ dengeleyici nemlendiricinizi kullanmadan \'direkt\' pudra sürmemeli. Pudra yağı emdiği için cilt yenisini salgılamak için harekete geçecektir. Nemlendiricisiz pudra, parlamaya zemin hazırlar.  

Parlamayı matlaştırmak için kullanılan pudraların burun üzerinde tabaka oluşturmaması için \'yağlanmayı önleyici\' özellikli mineal pudralar seçilmesi makyajın eskimesini, kalınlaşmasını engeller.
Haftalık bakımda gözenek küçültücü maske  T böylesine uygulamak zamanla gözenekleri rahatlatacağından parlamayı da minimuma indirir.
Nem ve yağ dengesini gün boyunca dengelemeye yardımcı içerikleri olduğu için sabah sürülen bir BB krem sizi 4-5 saat boyunca parlamadan alıkoyacaktır.

Adet zamanı yağ salgısında artış olduğundan hiç parlamayan T bölgesi birden gözünüze yağlı görünebilir. Sadece bu özel haftada kullanmak üzere yağlı cilt maskelerinden T bölgesine uygulamak sizi gün içinde rahatlatacakır.

Sevgiler...

Önerilen Ürünler

49,90 ₺ 84,00 ₺
Ölü deri ve parlama karşıtı maske
135,58 ₺
Rosacea'lı, yağlı ve geniş gözenekli cilt tipleri için
1
77,76 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
1
10,14 ₺ 101,36 ₺
Ciltteki sebumu dengeler, siyah noktaları derinlemesine temizler