karmadan yağlıya dönük cilt..

Merhabalar;
yaşım 29 Benim cildim daha öncesinde aşırı yağlı ve parlama yapıyordu bu sorun zaman ilerledikçe azaldı ve karmaya döndü Yüzümde özellikle yanak bölgesinin alt tarafında sadece bir bölümünde aşırı milialar olmaya başladı ve sertleşti
bunun icin şuan sivilce izleri lekeler vs için dermapen tedaviisne başladım Şimdi benim sorum normal günlük hayatta ki cilt bakımı nasıl olmalıdır?göz çevremdeki kaz ayakları ve morluklar için ne kullanmalıyım?hangi ürünleri önerirsiniz ve sıralaması nasıl olmalıdır ?
Seda Y. - 30 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Seda Hanım Merhaba,

Komedon, deri altına pütür gibi durur siyah veya beyaz görünümü olabilir. Sonuçta kıl köklerinin tıkanarak gözenekte birikenlerin çıkıntı şeklinde durmasıdır...

Peki, \'neden kıl kökü tıkanır\' derseniz, fazla yağ üretmekten tıkanır! Kıl kesesi içindeki ölü hücrelerle bu fazla yağ birleşerek tıkaç oluşturur. İltihaplanmamışlardır. Eğer bu tıkanıklık sonucu gözenek içinde bakteriler de oluşursa komdeon \'sivilceye\' dönüşür.

Bu nedenle komedonların oluşması durumunda cilt bakımınızı gözden geçirmeniz gerekir.

Cildimizin yumuşak ve sağlıklı kalması için yağ salgısına ihtiyacı vardır. Kendi koruma tabakasını bununla oluşturur. Ancak bazı durumlarda fazla yağ salgılar.

Komedon oluşmasını engellemek için ölü cilt hücrelerini düzenli temizlemek (eksfoliye eden ürünler) çok fayda sağlar. Karma ve yağlı ciltlerde temizliği bitki süngerleri veya temizleme fırçaları ile yapmak doğru seçim olacaktır.
Haftalık bakımı aksatmadan, haftada 2 gün, önce peeling ile ölü tabakayı atıp, ardından maske ile gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek sorunu yavaş yavaş hafifletecektir.
Salisilik asit/glikolik asit/retinoik asit gibi ölü tabakayı söken içerikler, AHA'lı (meyve asitli) veya A vitaminli kremler -üst tabakanın ekfoliye edilmesine yardımcı olacağından- tercih edilmelidir. Jel veya maske olarak değişik formlarda bulunan bu soyucuları kullanırken gündüzleri SPF içeren bir koruyucu kullanılmalıdır.

Yağ salgısının fazla salgılanmasına sebep olan faktör her ne ise bir endokrinologa görünerek saptanması sorunun \'içeriden\' de yok edilmesine yardımcı olacağından iyileşme çok çabuk olacaktır.
Kozmetiklerinizi yağsız, su bazlı seçmek gerekir.
Eczaneden alabileceğiniz ilaçları eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Benzoil peroksid veya resorsinol gibi içeriklerle ölü tabakayı söken kimyasallar içeren ilaçların kullanımı sırasında uymanız gereken belli bir süre ve önemli kurallar vardır. Adı üzerinde bunlar \'ilaçtır\'. Uzman gerektirir. Komedonlar yok olurken cildinizi lekeli hale getirebilirsiniz.
Yoğun komedon oluşumunda dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Üst deride biriken ölü hücrelerin oluşturduğu örtü gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delinir ve komedonlar tek tek, ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak çıkartılır. Temizlik sonrası antiseptik bir solüsyonla deri temizlenir ve maske uygulanır. Sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanmanız yenilerinin oluşumunu engelleyecektir. Sırtta ve yüzde olan komdeonlar için aynı yöntem uygulanır.

Israrla sürekli oluşan komedonlar için

Medikal estetik çözümlere başvurabilirsiniz. Kalınlaşan ölü tabakayı mekanik veya kimyasal olarak soyan yöntemler denenir. Gözeneğin tıkanması engellendiğinden komedon artık oluşmaz. Kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, lazer gibi işlemlerden hangisi cilt tipinize uygunsa doktorunuz seçecektir.

Sevgiler...


Önerilen Ürünler

3
78,00 ₺
Kimyasal filtre içermeyen güneş koruyucu
49,90 ₺
Yağlı ciltlere özel parlama karşıtı krem
124,90 ₺
Güne aydınlık, pürüzsüz bir cilt ile başlayın
1
169,90 ₺
Cilt yenileyici, pürüzsüzlük katan tonik
184,89 ₺
Komedon ve siyah noktalara karşı bakım

Benzer Sorular ve Cevapları