yanak bölgesinde kılcal damar..

Yüzümde özellikle yanaklarımda kılcal damarlarım çok belirgin ve herhangi bir ısıda ve buharda kızarıyor ayrıca morarıyor ve çok uzun süre devam ediyor bölümüm yüzünden bundan kurtulmak zorundayım herhangi bir yanık kremi de etki etmiyor sanırım cildin inceliğinden kaynaklı bir sorun yüzüme sürdüğüm çoğu krem de qynı etkiyi veriyor anında kızartıyor bebek kremleri kullanmaya çalışıyorum ama yazın dayanılmaz dereceye geliyor ne yapmamı önerirsiniz bundan kurtulabilirmiyim?
Yazgı S. - 16 Yaşında - Rize
Dilara U. - Marka İlişkileri Yöneticisi LilaKutu Güzellik Uzmanı
Remziye Hanım merhaba,

Sorunuzdan anladığım kuperoz sorunu yaşıyorsunuz. Yani Rosacea'nın ilk ve daha hafif evresi de diyebiliriz.
Kuperoz genelde açık ve beyaz tenli ciltlerde görülen; kılcal damarların belirgin olduğu, çok sıcak ve çok soğukta belirginleşen kızarıkların olduğu, kolayca tahriş yaratabilen ve doğru bakım yapılmadığı, yanlış ürünler kullanıldığı zaman kızarıkların daha kalıcı olmaya başladığı ve kılcal damarların cilt yüzeyinde -özellikle burun kenarı ve yanaklarda daha belirgin görünmesine neden olan, hatta öyle ki krem sürerken bile canınızı acıtan cildi daha da hassaslaştıran bir cilt sorunudur.

Kuperoz Neden Olur?

Çok sıcak ya da çok soğuk coğrafyada yaşama, kortizon içerikli bir tedavi görülmüşse, ağır kimyasallı cilt soyucu ürünler kullanılıyorsa, doğru cilt bakım rutini uygulanmıyorsa ya da genetik faktörlerin sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Henüz başlangıç aşamasındayken görünümü bazı durumlara dikkat ederek, yaparak ya da yapmayarak düzeltmek elimizde. Oluşan kılcal damarlar tamamen yok olmasa bile genişlemesine, kızarıklık oluşmasına önlem alabilirsiniz. Şimdi size dikkat etmeniz gereken birkaç maddeden bahsedeceğim.

 • Sıcak ve soğuk dengesini sağlamalısınız. Bulunacağınız ortam ne çok sıcak olmalı ne de çok sıcak. Zorunlu durumlarda cildinizi korumalısınız.
 • Sıcak banyolardan, sauna, hamam ve solaryum gibi çok sıcağa maruz kalabileceğiniz ortamlardan uzak kalmalısınız. Yanan ateşe bile çok fazla yaklaşmamalısınız. Buharlı ortamda durmamalısınız.
 • Soğuk havalarda size uygun bir nemlendirici sürmeli  ve yüzünüzü örterek korumaya aldıktan sonra dışarı çıkmalısınız.
 • Cildinize ağda ya da tüy dökücü krem ile uygulama yapmamalısınız.
 • Sert kimyasallı kozmetikler kullanmamalısınız ve alkol içeren ürünlerden uzak durmalısınız.
 • Banyodayken alkol ve sülfat içerikli bir şampuan kullanıyorsanız, yüzünüze değmemesine özen göstermelisiniz.
 • Dışarı çıkmadan önce çift UV ışını korumalı güneş koruyucularını tercih etmelisiniz.
 • Kalın tanecikli peelingler, sabunlar ve sülfat içeren ürünleri tercih etmemelisiniz.
 • Cildinize her zaman yumuşak bakım sunacak özellikle kuperozlu ve hassas ciltler için üretilmiş ürünleri seçmeli ve bu ürünler ile yumuşak bakım yapmalısınız. Yormamalısınız.
 • Cildinizi hiçbir zaman kuru ve gergin bırakmalı, her böyle hissettiğinizde; nemlendirici ya da haftada en az 3 kez size uygun bir nemlendirici maske uygulamalısınız. Cildinizin daha da gerilmesine neden olacak maskeleri kullanmamalısınız.
 • Cildinizi gergin bırakacak köpük ya da jel ile temizlemek yerine hassas ciltlere özel üretilmiş köpük, temizleme sütü ya da suyu ile temizleyebilirsiniz.
 • Cilt temizliği sonrasında ve yüzünüze her musluk suyu değdikten sonra mutlaka alkolsüz bir cilt bakım toniği uygulamalısınız.

Uyulması gerekenler biraz fazla olsa da, her güzelliğin bir bedeli var diyelim. :) Aşağıda size özel seçtiğim ürünleri bulabilirsiniz. En kısa zamanda güzel haberlerinizi almak dileği ile... 
Evde kalın, sağlıkla kalın.

D.

Önerilen Ürünler

35
94,00 ₺
Tüm aile için hassas ve zengin yüz temizleyicisi
3
125,00 ₺
Yorgun ve hassasiyeti artmış ciltler için
Kampanyalı
24
84,50 ₺ 169,00 ₺
Cadı fındığının faydalı etkileri
Kampanyalı
4
179,50 ₺ 359,00 ₺
Hassas ciltler için nemlendirici ve dengeleyici krem
2
24,00 ₺ 26,50 ₺
Hassas ciltler için yatıştırıcı maske
Kampanyalı
140,00 ₺
Güneşten koruyan doğal güneş kremi