Warning: Expression #15 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'lilakutu_prod.f.adi' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by in /home/forge/lilakutu.com/lib/ezSQLnew/mysql/ez_sql_mysql.php on line 256

kızarıklık, kısmi kuruluk ve siyah nokta..

Merhaba, 46 yaşındayım Cildim karma ve hassas ve bazende alerjik olabiliyor Burnumun üzerinde sıyah noktalar var Ve kılcal damar ve kızarıklar var Kızarıklıklar bugünlerde cok var Yanaklarım da gerginlik oluyor özellikle banyodan sonra Aslında cildime bakıldığında cildim güzel ve pürüzsüz leke yok Yaşıma göre çok iyi Günde 2 lt su içiyorum Bana ne önerirsiniz Pahalı olmasını istemiyorum Teşekkür ederim
Songül ?. - 2020 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Yaşınız kaç olursa olsun, eğer cildiniz hem \karma\' hem \'kızarık ve hassas\' ise temizlerken sert kimyasallı jeller kullanıyor ve doğru korumuyorsunuzdur!

Karma ciltlerin en sıkıldığı konu gün içinde T bölgesinin parlaması, gözeneklerin açık olması ve makyajın uzun süre kalmamasıdır. Fazla yağı yok etmek için sürekli cildini sert ürünlerle yıkar, yağlandırıyor diye nemlendirici kullanmaz...

İşte bunları yaptığı sürece de cilt daha da yağlanır ve gözenekleri daha da açık hale gelir.

Neden mi?

·         Çünkü yağ, agresif yöntemlerle yok edildikçe salgı bezleri tahrik olur, deri savunmasız kaldığını düşünerek iki misli yağ salgılamaya çalışır. Bu salgıyı dışarı çıkartabilmek için de gözenek açılmak zorunda kalır. Bunu sürdürdükçe de yağlanmayla baş edemezsiniz.

·         Hassas/Karma ciltler için üretilmiş su bazlı bir nemlendirici ile yağ/su dengesini kurarsınız. Suyu dengelenen cildin yağı da ayarlanmış olur.

·         Güneş ışınları yağ salgısını tetikler. Mart-Ekim ayları arası SPF içeren, yasız bir koruma kullanırsanız yaz aylarında yağ salgısının artmasını ve gözeneklerin genişlemesini de kontrol altına almış olursunuz.

Karma cildin kızarmasının sebebi işte bu üç temel bakımı yapmamaktır. 
Dış etkenlerin hırpalayıcı etkisine açık, koruma tabakası yeterli olmayan, su kaybeden cilt hassaslaşır, kızarır ve gözenekler açık hale gelir.

Ne yapmalı?

·         Sert, \'deterjan\' denilen içerikleri olan (SLS (Sodıum Lauryl Sulfate) ve SLES (Sodium Laureth Sulfate) temizleme jellerinden vazgeçiniz. Yumuşak köpüklerle temizleyen bitkisel köpürtücülü temizleme yapınız. Karma ciltler için üretilmiş misel suları da kullanabilirsiniz.

·         Jelle temizlenip durulanan cildi mutlaka bir tonikle sakinleştirip pH'ını dengeleyiniz.

Tonik; temizleyiciden kalan kalıntı varsa ki genelde bu kalıntılar gözeneklerde birikir- derinlere ulaşıp onları arındırır. Gözenekleri temizlenen cilt sıkılaşmaya müsaittir dolayısıyla cildinizin çevresel kirlilikten daha az etkilenmesini sağlar.

Cildin en çok ihtiyacı olan \'yağ-nem\' dengesini korumada mükemmel bir aracıdır. Yağ-nem dengesi korunmayan ciltler, parlama ya da sivilce gibi sorunlar yaşayabilir.

Cildinize değen musluk suyunda bulunan klor ve diğer kimyasallar, cildin ph'ını ve yağ-nem dengesini bozmada etkilidir. Tonik, suda bulunan klor ve diğer kimyasalların negatif etkisini yok eder.  

Tüm negatif etkilerden arınan cilt sağlıklı, ışıl ışıl ve pürüzsüz görünür sonraki adımlara hazır hale gelir. Böylece serum ve nemlendiriciniz daha kolay emilir, etkilerini de daha çabuk hissedersiniz. :)

·         Su içinde yağ formülü olan, yağsız bir nemlendirici ile suyunu kaybetmesini engelleyiniz.

·         Kızarıklığı onarmak, cildi sakinleştirmek için yatıştırıcı serumlardan destek alabilirsiniz.

·         UVA. UVB ışınlarının etkilerine karşı SPF koruma kullanınız.

·         Banyo çıkışı yağ dengeleyici maskeler uygulayın.

·         Akşamları cildinizi temizleyerek gece boyunca yağ salgısını kontrol altında tutacak kreminizi uygulayınız.

Kızarıklık yatışacak, yağlanma, parlama, gözenek büyümesi kontrol altına alınacak ve cildin hassasiyeti azalacaktır.

Siyah nokta, derinin alt katmanında salgılanan fazla yağın, cilt yüzeyinde bulunan ölü deri ve kirle birleşmesi sonucu meydana gelen bir cilt sorunudur.

Açık komedon olarak da bilinen siyah nokta, cilt yüzeyinde yağ miktarı arttıkça açık gözeneklerin tıkanması sonucunda oluşur ve zamanla belirginleşir, rahatsız eder.

Genellikle burun, çene, alın ve yanak kısımlarında meydana gelen siyah nokta, belli zaman aralıklarında temizlenmezlerse oluştukları kısımda giderek çoğalıp yaygınlık gösterebilirler.

Uzmanların desteğiyle ve evde uyguladığınız yöntemler yardımıyla tamamen kurtulduğunuz siyah noktaların geri dönmesini elbette istemezsiniz. Bu nedenle siyah noktaların bir daha oluşmaması için cilt bakımınıza biraz daha özen göstermeniz gerekir. Sonuçta cildimiz her şeyimiz! :)

Yüzünüzde makyaj olmasa bile gün içindeki kiri temizlemeden uyumamalısınız. Buna ek olarak; gözenekleri derinlemesine temizleyen ve cilt yapınız ile uyumlu cilt bakım ürünleri kullanarak siyah nokta oluşumunu önleyebilirsiniz. Aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmamak için ise non-komedojenik yani siyah nokta oluşumuna sebep olmayan güneş koruyucuları ile kış ayları da dahil olmak üzere cildinizi korumak siyah noktalarla savaşta destekçiniz olacaktır.

Kırklı yaşlarla beraber hormonlar sebebiyle metabolizma ve deri de değişmeye başlar. Dikkat edilmezse \'her sene\' bir kilo ve bel çevresinden bir santim alınmaya başlanır. Uykusuz bir gece sonrası yüzün solgunluğunu makyajla kapatmak zorlaşır. Yanak kenarlarından yüz ovalinin deforme olmaya başladığını resimlerde fark etmeye başlarız...

Mimik çizgileri ve bölgesel ton farklılıkları belirginleşmeye başlamıştır. Kirpik ve kaşlar incelir, tırnaklar daha kırılgandır. Disiplinle koruma ve cilt bakımı yapılmalıdır.

Nasıl destekler almalı?

Cildin hem yenilenme hem su tutma kapasitesini artıran hyalüronik asit, retinol, C vitamini gibi antioksidan içerikli ampul ve serumlardan krem altına sabah akşam kullanmaya başlanmalı. Antiaging kremler seçilmeli.

Gece kremine üşenmekten vaz geçiyoruz! Uykuda cildin kendini yenilemesi için mutlaka bir gece kremi ile destek gerekir. Yağ ve su dengesini sağlam tuttuğunuz sürece dirilik sağlanacaktır.

Göz çevresinde incelen deri ve derinlikleri fark edilir derecede göze batmaya başlayan kırışıklar için onarıcı ve elastikiyeti yeniden kurmaya yardımcı göz kremleri düzenli kullanmalı. Güneş gözlükleriyle göz çevresinin hasarının derinleşmesi önlenmeli.

Cildin incelmesi sebebiyle UV ışınlarından hasar alması ve lekelenmesi çabuklaşacağından gündüz kremlerini UV filtreli seçmeli.

Cilt sıkılaştırıcı ve kırışık azaltıcı cilt bakım aletleri sorunların çözümünü çok kolaylaştırır. Evde enstitü bakımı aletleri 40'lı yaşların en büyük yardımcısıdır.

Medikal estetik çözümler yaptırılması cilt bakımının yerine geçmez. Bakıma da devam edilmeli.

Elbette doğru seçimlerle cildin yapısını sağlıklı sürdürmesine çok büyük destek olunur. Ancak yaşam şekli de bunu destekler olmalı. Mineral ve vitamin haplarından destek, düzenli spor, doğru beslenme ile cildin içeriden de direnini sağlamlaştırmasına destek olmalı.

NOT: Size daha iyi yardımcı olabilmemiz için lütfen Güzellik profilinizi tam olarak doldurun. (%100)

Sevgiler..