komedon..

Merhaba, 27 yaşındayım 5 yıl önce aknetrent tedavisi görmüştüm, sonrasında ufak ufak cilt problemleri yaşadım ancak hepsi kısa süreliydi Pcos hastası olduğum için doğum kontrol hapı kullanıyorum Yaklaşık 1 yıldır yüzümde pütürlenmeler sanıyorum komedonlar oluştu Düzenli olarak cilt bakımı yapmıyorum Yves rocher markasının sebo vegetal pure serisinin nemlendiricisini ve yıkama jelini kullanıyorum Günlük olarak eğer dışarıya çıkmamışsam jelle yüzümü yıkamıyorum Sabahları yıkayıp gül suyu sürüyorum Nemlendiriciyi de düzenli kullanmıyorum Çıkmış sivilceleri geçirmek ve izlere yardımcı olması ara ara madecasol sürüyorum Ancak siyah noktalarım, izlerim ve komedonlar için düzenli bir bakım rutini oluşturmaya ihtiyacım var Sizden bu konuyla ilgili yardım almam mümkün olursa çok sevinirim Günlük temizleme ve nemlendirme, haftalık peeling için ortalama fiyatlarda ürün tavsiyeniz olabilirse çok sevinirim İyi çalışmalar dilerim :)
Selin K. - 0 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Selin Hanım Merhaba,

27 yaşındayım 5 yıl önce aknetrent tedavisi görmüştüm, sonrasında ufak ufak cilt problemleri yaşadım ancak hepsi kısa süreliydi. Pcos hastası olduğum için doğum kontrol hapı kullanıyorum. Yaklaşık 1 yıldır yüzümde pütürlenmeler sanıyorum komedonlar oluştu. Düzenli olarak cilt bakımı yapmıyorum. 

:((  :((  :((

Aknetrent gibi şiddetli akne tedavisinde kullanılan sivilce tedavileri sonrası cilt çok inceldiği, hassasiyeti arttığı ve bağışıklık sistemi zayıfladığı için "kimyasallarla" temasını mümkün olduğunca kısıtlamanız, organik içerikli kozmetikler kullanmanız cildinizin sağlığına, hızlı iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

Sivilce tedavileri sırasında deri hızlı kuruyup soyulduğundan, sonrasında derinin yağ/su dengesi bozulabiliyor. 

Sizin, en çok nem kilitleyen serumlara ve yeniden yapılanmasına yardım edecek kremlere ihtiyacınız olacaktır. Serum seçimi de yumuşatıcı ve nemlendirici kozmetiklerin etkisi de derinin sivilce kurutucu tedavi ile beraber "su tutma kapasitesini azaltan" hücre çalışmasının tekrar canlanmasına yardım edecektir.

Çok sık rastlanan bir cilt sorunu olan siyah nokta, kontrol altına alınmadığı zaman hem farklı cilt sorunlarına zemin hazırlayabilir hem de rahatsız edici bir görünüme sebep olabilir.

Siyah Nokta Nedir ve Nasıl Oluşur?
 
Siyah nokta, derinin alt katmanında salgılanan fazla yağın, cilt yüzeyinde bulunan ölü deri ve kirle birleşmesi sonucu meydana gelen bir cilt sorunudur.

Açık komedon olarak da bilinen siyah nokta, cilt yüzeyinde yağ miktarı arttıkça açık gözeneklerin tıkanması sonucunda oluşur ve zamanla belirginleşir, rahatsız eder.

Genellikle burun, çene, alın ve yanak kısımlarında meydana gelen siyah nokta, belli zaman aralıklarında temizlenmezlerse oluştukları kısımda giderek çoğalıp yaygınlık gösterebilirler.

Siyah Nokta Neden Oluşur?
 
Özellikle ergenlik döneminde cildin alt katmanında yer alan yağ bezlerinin miktarının ve genişliğinin artması sonucu deri üstüne normalden daha fazla yağ salgılanması siyah noktaya neden olur.

Ergenlik döneminde artış gösteren siyah noktanın kontrolü sağlanmazsa, bu dönemde cilt yeteri kadar temizlenmezse siyah nokta yaygınlaşabilir ve kistik sivilcelere dahi sebep olabilir. Ayrıca ergenlik döneminde temizlik alışkanlıklarının dışında yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir; çünkü kötü beslenme alışkanlıkları ve stres de siyah noktayı arttırabilir.

Peki ergenlik döneminde oluşmaya başlayan ve gittikçe artan siyah noktaların güneşin zararlı ışınları ile birlikte ciltte yayılış gösterdiğini biliyor musunuz?

Fazla miktarda ve doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmak, güneşin ultraviyole ışınlarından korunmak için cildin olduğundan daha fazla miktarda melanin üretmesine neden olur ve ne yazık ki siyah nokta oluşumuna yol açar.

Doğal faktörlerin, hormon değişimlerinin, beslenme alışkanlıklarının yanısıra hangi yaşta olursanız olun cildin temizliğine gereken özeni göstermemek ya da cilt ile uyumlu olmayan ürünler tercih etmek de yaşantınız boyunca siyah nokta ve sivilceler başta olmak üzere pek çok cilt sorununa neden olabilir.

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?
 
Hem görsel olarak hoşumuza gitmeyen hem de çeşitli cilt sorununu da beraberinde getiren siyah noktaları, evde steril olmayan koşullarda sıkarak temizlemeye çalışmak cilt  dokusunda dönüşü olmayan deformasyonlara yol açabilir. Eğer sıkılarak cildin temizlenmesi gerekiyorsa mutlaka uzman kişiler tarafından klinik ortamında gerçekleştirilmesi gerekir.

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Önlenir?
 
Uzmanların desteğiyle ve evde uyguladığınız yöntemler yardımıyla tamamen kurtulduğunuz siyah noktaların geri dönmesini elbette istemezsiniz. Bu nedenle siyah noktaların bir daha oluşmaması için cilt bakımınıza biraz daha özen göstermeniz gerekir. Sonuçta cildimiz her şeyimiz! :)

Yüzünüzde makyaj olmasa bile gün içindeki kiri temizlemeden uyumamalısınız. Buna ek olarak; gözenekleri derinlemesine temizleyen ve cilt yapınız ile uyumlu cilt bakım ürünleri kullanarak siyah nokta oluşumunu önleyebilirsiniz.

Komedon, deri altına pütür gibi durur siyah veya beyaz görünümü olabilir. Sonuçta kıl köklerinin tıkanarak gözenekte birikenlerin çıkıntı şeklinde durmasıdır...

Peki, \'neden kıl kökü tıkanır\' derseniz, fazla yağ üretmekten tıkanır! Kıl kesesi içindeki ölü hücrelerle bu fazla yağ birleşerek tıkaç oluşturur. İltihaplanmamışlardır. Eğer bu tıkanıklık sonucu gözenek içinde bakteriler de oluşursa komdeon \'sivilceye\' dönüşür.

Bu nedenle komedonların oluşması durumunda cilt bakımınızı gözden geçirmeniz gerekir.

Cildimizin yumuşak ve sağlıklı kalması için yağ salgısına ihtiyacı vardır. Kendi koruma tabakasını bununla oluşturur. Ancak bazı durumlarda fazla yağ salgılar.

Komedon oluşmasını engellemek için ölü cilt hücrelerini düzenli temizlemek (eksfoliye eden ürünler) çok fayda sağlar. Karma ve yağlı ciltlerde temizliği bitki süngerleri veya temizleme fırçaları ile yapmak doğru seçim olacaktır.

Haftalık bakımı aksatmadan, haftada 2 gün, önce peeling ile ölü tabakayı atıp, ardından maske ile gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek sorunu yavaş yavaş hafifletecektir.

Jel veya maske olarak değişik formlarda bulunan bu soyucuları kullanırken gündüzleri SPF içeren bir koruyucu kullanılmalıdır.

Yağ salgısının fazla salgılanmasına sebep olan faktör her ne ise bir endokrinologa görünerek saptanması sorunun \'içeriden\' de yok edilmesine yardımcı olacağından iyileşme çok çabuk olacaktır.

Kozmetiklerinizi yağsız, su bazlı seçmek gerekir.

Eczaneden alabileceğiniz ilaçları eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Benzoil peroksid veya resorsinol gibi içeriklerle ölü tabakayı söken kimyasallar içeren ilaçların kullanımı sırasında uymanız gereken belli bir süre ve önemli kurallar vardır. Adı üzerinde bunlar \'ilaçtır\'. Uzman gerektirir. Komedonlar yok olurken cildinizi lekeli hale getirebilirsiniz.

Yoğun komedon oluşumunda dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Üst deride biriken ölü hücrelerin oluşturduğu örtü gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delinir ve komedonlar tek tek, ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak çıkartılır. Temizlik sonrası antiseptik bir solüsyonla deri temizlenir ve maske uygulanır. Sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanmanız yenilerinin oluşumunu engelleyecektir. Sırtta ve yüzde olan komdeonlar için aynı yöntem uygulanır.

Israrla sürekli oluşan komedonlar için

Medikal estetik çözümlere başvurabilirsiniz. Kalınlaşan ölü tabakayı mekanik veya kimyasal olarak soyan yöntemler denenir. Gözeneğin tıkanması engellendiğinden komedon artık oluşmaz. Kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, lazer gibi işlemlerden hangisi cilt tipinize uygunsa doktorunuz seçecektir.

Önerilerim altta...

Sevgiler..


 

Önerilen Ürünler

135,58 ₺
Rosacea'lı, yağlı ve geniş gözenekli cilt tipleri için
1
63,72 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
1
101,36 ₺
Ciltteki sebumu dengeler, siyah noktaları derinlemesine temizler
100,01 ₺
Ispanak, c vitamini içerikleri ile yağlanma karşıtı peeling etkili maske

Benzer Sorular ve Cevapları