küçülen ama geçmeyen sivilce..

Merhaba Yaklaşık 8 aydır cildimde bir sivilce artışı sorunum var Son 3 aydır antibiyotik hap ve krem tedavisi görüyorum önemli ölçüde azaldı (halen regl dönemlerimde birkaç tane çıkıyor) sorunum fakat sol yanağımda bir sağ yanağımda bir ve çenemde bir tane olmak üzere küçük sivilce var Daha önce büyüklerdi ve küçüldüler lakin asla tamamen geçmiyorlar 8 aydır yüzümde o 3'ü neredeyse Bazen kremlerime ara verdiğim dönemlerde asitli tonik kullanıyorum Nemlendiriyorum ama tık yok Ben gibi oradalar Doktoruma sorduğumda bunu plastik cerrahide aldırabilirsin dedi ama bu bana çok ürkütücü geldi açıkçası Ne yapmam gerekiyor? lütfen yardımcı olun
Beyza Y. - 21 Yaşında - Nevşehir
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Cilt bakımınızın günlük rutininde neler var?
- Hiçbiri
Cilt bakımınızın haftalık rutininde neler var?
- Hiçbiri

 Sivilce neden çıkar?

Cildimizde, gözenek içinde bir yağ kanalı vardır. Yağ salgısı çok artınca kanal tıkanır. Tıkanınca, derimizde bulunan mikroplar yağ kanalı etrafında ürer, yağı parçalar ve iltihaplı sivilce olur.

Yani, sivilce yağlanma sebebiyle oluşuyor. Cilt yağlı olunca çok fazla yıkama, temizleme ihtiyacı duyulur. Bu yanlıştır. Çok yıkamaması gerekir. Yağ sabunla kazındıkça, deri daha fazla üretime geçer. Gözenekler genişler ve deri hassaslaşır. Kısacası: temiz tutulursa sivilce oluşumu önlenmez. Sabah ve akşam temizlenmesi yeterlidir. Sabun deriyi kurutur. Cilt temizleyici sabunsuz jeller, köpükler kullanılır.

Sivilceyi sıkarsam ne olur?

Sivilceyi sıkarken iki kenardan eti sıkıştırırız. Kanaldan dışarı çıkan iltihap kadar, kanal boyunca dibe doğru da iltihabı ittirmiş oluruz. Aşağıya itilen iltihap çevre dokuya yayılır. Sıkarken dokuya şiddet uyguladığımız için kılcal damarları da zedeleriz. İz bırakırız.

Dermatologlar iltihabı dokuya yaymadan çekerek temizler. Dezenfekte eder.

Sivilce söndürücü stikler yeni baş veren sivilcelerle baş eder. 
Çıkmaya başlayan sivilce üzerine uygulanarak mikropların iltihap oluşturmasını önler.

Sevgiler..


Önerilen Ürünler

Kampanyalı
2
74,95 ₺ 149,90 ₺
Çiçek kokulu arındırıcı tonik
3
45,47 ₺ 129,89 ₺
Daha parlak, pürüzsüz ve canlı bir cilt görünümü
49,90 ₺
Yağlı ciltlere özel parlama karşıtı krem
Kampanyalı
38,47 ₺ 109,91 ₺
Hedef bölgeye uygulayabileceğiniz sebum kontrol serumu

Benzer Sorular ve Cevapları