30 yaş bakımı..

Merhaba,
36 yaşındayım karma (t bölgesi yağlı) cilt tipim var Burun ve çene kısmında küçük siyah noktaları bulunan açık gözenekli yanak kısımları kızarık ve hassas bir cilde sahibim Genelde çene hizasında regl döneminde az da olsa sivilce olabiliyor Çalışıyorum ve haftaiçi her sabah yüzüme makyaj yapıyorum Sabah, akşam cilt temizliğini hangi ürünlerle yapmalıyım? hangi sıklıkla hangi maskeleri kullanmalıyım? yaşlanma karşıtı ürün henüz kullanmayı düşünmüyorum :)
şimdiden yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim
kolaylıklar
Ece T. - 37 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Yağlı ciltlerin en sıkıldığı konu gün içinde cildin parlaması, gözeneklerin açık olması ve makyajın uzun süre kalmamasıdır. Fazla yağı yok etmek için sürekli cildini sert ürünlerle yıkar, yağlandırıyor diye nemlendirici kullanmaz...

İşte bunları yaptığı sürece de cilt daha da yağlanır ve gözenekleri daha da açık hale gelir.

Neden mi?

·         Çünkü yağ, agresif yöntemlerle yok edildikçe salgı bezleri tahrik olur, deri savunmasız kaldığını düşünerek iki misli yağ salgılamaya çalışır. Bu salgıyı dışarı çıkartabilmek için de gözenek açılmak zorunda kalır. Bunu sürdürdükçe de yağlanmayla baş edemezsiniz.

·         Yağlı ciltlerin de nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltler için üretilmiş su bazlı bir nemlendirici ile yağ/su dengesini kurarsınız. Suyu dengelenen cildin yağı da ayarlanmış olur.

   Güneş ışınları yağ salgısını tetikler. Mart-Ekim ayları arası SPF içeren, yasız bir koruma kullanırsanız yaz aylarında yağ salgısının artmasını ve gözeneklerin genişlemesini de kontrol altına almış olursunuz.

Yağlı cildin kızarmasının sebebi işte bu üç temel bakımı yapmamaktır. Dış etkenlerin hırpalayıcı etkisine açık, koruma tabakası yeterli olmayan, su kaybeden cilt hassaslaşır, kızarır ve gözenekler açık hale gelir.

     Jelle temizlenip durulanan cildi mutlaka bir tonikle sakinleştirip pH'ını dengeleyiniz.

·         Su içinde yağ formülü olan, yağsız bir nemlendirici ile suyunu kaybetmesini engelleyiniz.

·         Kızarıklığı onarmak, cildi sakinleştirmek için yatıştırıcı serumlardan destek alabilirsiniz.

·         UVA. UVB ışınlarının etkilerine karşı SPF koruma kullanınız.

·         Banyo çıkışı yağ dengeleyici maskeler uygulayın.

·         Akşamları cildinizi temizleyerek gece boyunca yağ salgısını kontrol altında tutacak kreminizi uygulayınız.

Kızarıklık yatışacak, yağlanma, parlama, gözenek büyümesi kontrol altına alınacak ve cildin hassasiyeti azalacaktır.

Sivilceler ve regl ilişkisi...

Adet kanamasının başladığı gün vücudumuzdaki dişilik hormonau en düşük seviyededir. 28-29 Günlük döngü tamamlandığında, biyolojik olarak hipofiz bezine sinyal gidip FSH salınır, yumurtalıklarda östrojen üretimi uyarılmış olur.

Premenstrual (adet öncesi) sendrom dediğimiz bu değişim duygusal olarak da kişiyi değişime sevk eder, ciltte de geçici bozukluklara sebep olabilir. Yağ salgılarının artışının sadece kimyasallarla değil stres ve duygusal travmalarla da değiştiğini biliyoruz....

Sivilcenin oluşmaya başladığını hissettiğiniz an "sivilce söndürücü" ürünlerden kullanabilirsiniz . Gün içinde 3-4 kez sivilce üzerine uygulanan kalem gibi pratik bu ürünler çıkmaya yeltenen sivilceyi, genelde 24 saat içinde söndürür.

Bu dönemde cildinizde değişimi hissettiğiniz an yatıştırıcı ve yağ salgılarını emici maskelerden uygulayın.

Herkes ANTİ-AGİNG kullanabilir...

Anti-aging yaşlıları gençleştirmek için üretilen bir kavram değildir!

Anti-aging, kelime anlamı olarak \'yaşlılığı önleme\' demektir ama tıpta ve kozmetikte anti-aging, \'sağlıklı yaşlanmak için yapılması gerekenler\' anlamını taşır.

Her iki kadından birinin gözaltı kırışıklarının gözle görülmeye başladığı yaş 30'lu yaşlardır! Çünkü 27 civarı tembelleşmeye başlayan hücreler, yavaş yavaş bozulan yağ/su dengesi cildin yapısını da etkiliyor ve ilk yaşlanma işaretleri bu yaşlarda gözlemleniyor.

30'lu yaşlara gelmiş ve cildinizde lekelenme, siyah nokta, kırışıklık, nemsizlik hele hele sarkma sorunları varsa; \'keşke 20'li yaşlarda temel bakımı aksatmadan yapsaydım\' diyeceksiniz. Çünkü temeli iyi korunmuş ve yaş almaya karşı Antiaging, antioksidan içeriklerle desteklenmiş cildin yaş alma hızı yavaşlar. 

Ne yapmalı?

Sabah ve akşam, makyaj yapsanız da yapmasanız da cilt tipine uygun temizleme suyu, köpük veya jelle temizlemek siyah nokta oluşumunu engelleyecek ve serumun emileceği yüzeyi hazırlayacak.

Nemlendiricinin altına yenilenmeyi destekleyecek, dengeleyici serumlar kullanmaya başlamalı. Sarkmanın ilk belirtilerini toparlamak için serum şart. 

Nemlendiricinizin Antiaging içerikli olması yaş alma sürecini yavaşlatacaktır. (C, E vitamini, Koemzim Q10 vb)

Göz çevresinin ince kırışıklarının derinleşmesini önlemek ve \'var olanların derinliklerini azaltmak\' için göz çevresi kremi aksatılmadan kullanılmalı.

Yaz kış SPF koruma kullanarak güneşin hızlı yaşlandırıcı ve leke yapan ışınlarından korunun.

Haftalık bakımla hem eskimiş tabakayı atın hem yenilenmeye yardımcı maskelerle su dengesini sağlıklı tutun.

Şimdiden ANTİ-AGİNG ürünleri kullanırsam ileride ne kullanacağım diye düşünmeyin. zaten cilt 4 haftada bir yenileniyor.

Not: Önerilerimi alta ekledim.
Günlük Bakım Kremi - Yağlı Ciltler 30 SPF
Dermo Expert Anti Akne Kremi Gece

Sevgiler...

Önerilen Ürünler

35
94,00 ₺
Tüm aile için hassas ve zengin yüz temizleyicisi
8
179,50 ₺ 359,00 ₺
Gözenek sıkılaştırıcı ve nemlendirici
1
99,50 ₺ 199,00 ₺
Güçlü antioksidan etkili serum
1
82,51 ₺ 165,00 ₺
Karma Yağlı ve akneli ciltler için
49,90 ₺
Yağlı ciltlere özel parlama karşıtı krem
Kampanyalı
45,01 ₺
Lavanta çiçeklerinin büyüleyici ve sakinleştirici etkisini hissedin