kuru ciltte sivilcelenme..

Merhaba ben 22 yaşındayım adet dönemi öncesi ufak ufak sivilcelenme problemi yaşıyorum cildim kuru olduğu için ne ürün kullanırım bilemiyorum tavsiyeniz nedir?aynı zamanda dudak kenarlarımda ve kaş ortamda ince mimik cizgileri oluşmaya başladı onun icin hangi urunleri kullanmalıyım nemlendirme olarak ürün önerebilir misiniz?bir de goz altlarim icin hangi goz cevresi nemlendirme ürünü kullanabilirim yaşıma uygun olarak tavsiyeniz nedir?teşekkürler şimdiden
Simge G. - 23 Yaşında - İzmir
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Simge Hanım Merhaba,

"östrojen" hormonu, iki adet ortasındaki dönemde en yüksek seviyededir.

Adet kanamasının başladığı gün vücudumuzdaki dişilik hormonu en düşük seviyededir. 28-29 Günlük döngü tamamlandığında, biyolojik olarak hipofiz bezine sinyal gidip FSH salınır, yumurtalıklarda östrojen üretimi uyarılmış olur.

Premenstrual (adet öncesi) sendrom dediğimiz bu değişim duygusal olarak da kişiyi değişime sevk eder, ciltte de geçici bozukluklara sebep olabilir. Yağ salgılarının artışının sadece kimyasallarla değil stres ve duygusal travmalarla da değiştiğini biliyoruz....

Sivilcenin oluşmaya başladığını hissettiğiniz an "sivilce söndürücü" ürünlerden kullanabilirsiniz . Gün içinde 3-4 kez sivilce üzerine uygulanan kalem gibi pratik bu ürünler çıkmaya yeltenen sivilceyi, genelde 24 saat içinde söndürür.

Bu dönemde cildinizde değişimi hissettiğiniz an yatıştırıcı ve yağ salgılarını emici maskelerden uygulayın.

Sivilcenin sadece yağlı ciltlerin sorunu olduğunu sanmayın. Kuru ciltlerde de derin, köklü ve rahatsız edici sivilceler çıkar. Sebebi, zaten kıt olan yağ salgısının herhangi bir sebeple tetiklenmesi ve bu salgının gözenek içinden parşömen kağıdı gibi kuru olan yüzeye bir türlü çıkamamasıdır.

Peki ani yağ artışı neden olur? Bazı hormonal değişiklikler, aşırı sıcak ortamlar, stres, aşırı yağlı ve baharatlı beslenme, sürekli kullanılan bir ilacın bırakılması, ağır bir diyet programına girmek, hamilelik, coğrafya değişikliği vb.

Kuru ciltlerde yağ salgısı zaten kıttır. Salgı olmayınca gözenekler de ya çok ince ya da kapalıdır. Üstüne üstlük bir de kuru yüzeyi kazıyıcı jellerle, pH'ı alkali sabunlarla temizlerseniz iyice kurur. Hatta korunma tabakasının yetersizliğinden gitgide alerjik ve atopik cilt tanımına uymaya başlar. Kaşınır, pullanarak dökülür, kızarır, sızlar...

Unutmayın kuru ciltte hem "su" hem "yağ" eksiktir.

Kuru ciltte sivilce çıkmaması için...

1- İçinde kazıyıcı sert kimyasallar olmayan jellerle, en iyisi "süt ve tonikle" aksatmadan temizleyin.

2- Yüz temizleme fırçaları kullanmayın (sünger olur).

3- Temizeme sonrası mutlaka alkolsüz tonikle yüzeyi sakinleştirin.

4- Yağ salgısını tahrik eden ucuz içerikli fondötenler kullanmayın.

5- Kaynar suyla banyo yapmayın.

6- Yağ salgısını emen maskeler kullanmayın.

7- Güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda ve aşırı güneşlenmeyin.

8- Su tüketimini ihmal etmeyin.

9- Karlı havalarda, soğukta ve rüzgarda yüzü mutlaka atkıyla koruyun.

10- Yaş aldıkça nemlendiricinizin kıvamını daha zengin seçin.

11- Aşırı ısıtılmış mekanlarda yaşamayın.

12- Sabah ve akşam nemlendiriciyi asla ihmal etmeyin.

13- Haftada 2 kez banyo sonrası, ozonlu jellerden bolca uygulayın. İki saat kadar sonra kağıt mendille silin. Yıkamayın.

14)Cep telefonlarınızı her gün alkol bazlı mendillerle temizleyin.

Günde yüzlerce kez elimize aldığımız, yanağınıza dayadığımız cep telefonlarının yüzey ısısı mikropların tutunmasına ve üremesine çok müsait. Ellerimizdeki mikroorganizmalar bu yüzeyde ürüyor. Telefonu her kulağa götürdüğümüzde yüzümüze, telefon yüzeyindeki milyonlarca mikrobu da taşımış oluyoruz. Hele, omuzla baş arasına telefonu sıkıştırıp konuşurken.

15)Ellerinizi sık yıkayın.

16)Başkalarının telefonunuzu kullanmasına müsaade etmeyin.

17)Kulaklıkla konuşmayı tercih edin.

Önerilerimi alta ekliyorum.

Sevgiler..
Önerilen Ürünler

29
50,00 ₺
nemsiz ciltler için killi temizleme süngeri
3
175,01 ₺ 195,00 ₺
Akneli ciltler için arındırıcı bakım
1
69,90 ₺
Hyalüronik asitli göz çevresi kremi
59,90 ₺
Lavanta suyunun muhteşem bahar esintisi
89,90 ₺
Geceden sabaha sivilce yok edici
49,90 ₺ 84,00 ₺
Mat, donuk cilt için vitamin dolu maske