kuruluk, hassasiyet, sivilcelenme..

Merhaba, 26 yaşındayım Ergenlik döneminde çok az derecede sivilcelenme yaşadım Son 5 senedir sivilcelenmem var Cildim karma ve hassas T bölgesi aşırı yağlı değil, yanak,burun kenarları ve ağız çevresi kuru bir cildim var Bazı yıkama jellerini kullanınca kuru olan bölgelerim de gerginlik ve pullanma yapıyor Sivilcelerim genelde alın, şakak ve yanak bölgesinde, bazen çenemde çıkmakta Yüzümden sivilce hiç eksik olmaz bazen sayısı 1-2 bazen 7-8 olduğu olur Hormonal bir sorunum yok Yanak bölgesinde çıkanlar genelde baş vermeyen büyük ve ağrılı sivilceler Ancak tedbirli kullandığım iğne(sürekli yapmıyorum) ile içi boşalıyor İğne ile çıkarmadığım zaman ise elle hissedilmeyene kadar geçmesi 1-1,5 ayı buluyor Sivilcelerimi kapatmak için üstlerine concealer kullanıyorum Tüm yüzüme değil sadece sünger ile sivilce üzerine pıt pıt şeklinde kapatıyorum Concealerı mutlaka misel su ve temizleme jeli ile temizlerim Sivilcelerin bazıları koyu renkli ve bazıları kızarık izleri kalıyor Çukurlaşma, delik delik görüntü de var Nemlendirici ve güneş kremi seçemiyorum tıkayıcı olmasından korkuyorum Asit (aha-bha vs ) kullanmalı mıyım? sivilceli, karma(t bölgesi fazla yağlı olmayan ve yanak, burun kenarları ve ağız çevresi kuru) ve hassas cildim için nasıl bir cilt bakım rutini uygulamalıyım, hangi içerikte ürünler kullanmalıyım, sivilce izlerim nasıl geçebilir, sivilce yapmayan bir concealer varmıdır yada bb,cc fondoten gibi ? cevaplarsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler
Merve S. - 26 Yaşında - Burdur
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merve Hanım Merhaba,

Adet kanamasının başladığı gün vücudumuzdaki dişilik hormonu en düşük seviyededir. 28-29 Günlük döngü tamamlandığında, biyolojik olarak hipofiz bezine sinyal gidip FSH salınır, yumurtalıklarda östrojen üretimi uyarılmış olur.

Premenstrual (adet öncesi) sendrom dediğimiz bu değişim duygusal olarak da kişiyi değişime sevk eder, ciltte de geçici bozukluklara sebep olabilir. Yağ salgılarının artışının sadece kimyasallarla değil stres ve duygusal travmalarla da değiştiğini biliyoruz....

Sivilcenin oluşmaya başladığını hissettiğiniz an "sivilce söndürücü" ürünlerden kullanabilirsiniz . Gün içinde 3-4 kez sivilce üzerine uygulanan kalem gibi pratik bu ürünler çıkmaya yeltenen sivilceyi, genelde 24 saat içinde söndürür.

Bu dönemde cildinizde değişimi hissettiğiniz an yatıştırıcı ve yağ salgılarını emici maskelerden uygulayın.

Cilt bakımınızın günlük rutininde neler var?
- Temizleyici- Tonik
Cilt bakımınızın haftalık rutininde neler var?
- Peeling- Maske

Nemlendirici kullanmazsanız cildiniz korumasız kalır ve zamanla gerilir ve pullanır.
Nemlendirici gözenek tıkamaz!!!

Genel Olarak Yapmanız Gerekenler..

Cilt tipinize uygun temizleyici seçin ve jelle temizlik sonrası pH'ı sağlıklı tutmak için mutlaka tonik kullanın. Makyaj temizliğinden sonra, nemlendirici öncesi, \'lokal\' kurutucu jellerle sivilceyi kurutun. Nemlendiricinizi sabah ve akşam ihmal etmeyin. Eksfolie eden ( yüzey arındırıcı) ürünler kullanın. AHA'lı ürünlerle ve haftalık bakımla cildin yağ/su dengesini bulmasına yardım edin. Peeling + maske uygulamasından sonra cildi çıplak bırakmayın ve nemlendiricinizi sürün.

Cosrx AC Collection Calming Foam Cleanser
Cosrx AHA/BHA Clarifying Treatment Toner
Cosrx AHA 7 Whitehead Power Liquid
Cosrx AC Collection Acne Patch
Cosrx Acne Pimple Master Patch
Klairs Illuminating Supple Blemish BB Cream SPF40 PA+++
Klairs Midnight Blue Calming Cream
Klairs Midnight Blue Calming Sheet Mask

Sevgiler..
 


Önerilen Ürünler

182,90 ₺
Cilt tonunu dengeleyici ve güneş korumalı BB krem
178,90 ₺
Kızarıklık karşıtı ve yatıştırıcı krem
21,90 ₺
Hassas ciltleri yatıştırıcı yaprak maske
1
169,90 ₺
Cilt yenileyici, pürüzsüzlük katan tonik
184,89 ₺
Komedon ve siyah noktalara karşı bakım
48,90 ₺
Sivilce söndürücü bant
149,90 ₺
Yağlı ciltlerin derinlemesine temizleyicisi
54,91 ₺
Geceden sabaha sivilce yok edici