leke

Bıyık bölgemde leke oluştu 2,5 yıl oldu İlk sene lazer tedavisi yaptırdım,dermotolojiye gidip bidolu ilaç kullandım ama nafile Şu anda da serum kullanıyorum her gece(8 aydır) ama boşuna Bu kadar istikrarlı uğraşmama rağmen herşey boş Ayrıca gündüzleri sürekli güneş kremi kullanıyorum Umarım siz bi ürün önerirsiniz ve çare olursunuz
Şenay K. - 53 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Bıyık bölgesinde lekelenme sık rastlanan bir durum. Oluştuktan sonra "silinmesi" ciddi bir emek gerektirir.

Bazı bünyelerde ter salgısı daha farklı yoğunlukta olur. 
hormonal tedaviler ve bazı ilaçların kullanımı terin yapısını değiştirir. Bu gibi durumlarda, cilt üzerindeki terin ultra viyole ışınlarıyla teması yüzeyde leke oluşturur.

Terin içeriğinde su, sodyum, aminoasitler, klor, potasyum, üre gibi maddeler vardır. Deri yüzeyine çıktığında bakterilerle beraber kokusunu kazanır ve protein, demir, karbonhidrat ve amonyak içerir. Yapısı asittir.

"Bıyık bölgesi" gibi ter bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde lekelenmelerin olması genelde bu sebepledir. 

Bıyıkta bölgesinde leke olmaması için yapılmaması gerekenler:

Bıyık bölgesini sir ağdayla veya iple aldığınızda, epilasyonun ardından kalıntıları temizlemek için sürülen "petrol türevi" olan sentetik yağı cilt üzerine bırakmayın. Güneşle temas etmemelidir. Hemen bir tonikle yağ kalıntısını temizleyin. Sivilcelenme olmaması için tüyler alındıktan sonra antiseptik bir ürün kullanın.

Bıyık bölgesinde tüylerin her seferinde daha cılız çıkmasını sağlayan "tüy azaltıcı serumlar" kullanın. Bu serumlar sivilce oluşumunu da önler. Bir sonraki epilasyonda kıllar yaklaşık %40-50 daha zayıf çıkacağı için cildiniz de daha az hırpalanacaktır.

Hormonların değişimi sebebiyle leke çıkması sık rastlanan bir durumdur. Lekelenmeyi minimumda tutmak için sabahları 30 SPF mineral fitreli bir güneş koruyucuyu ihmal etmemeli. 
Gün içinde 3 saatte bir yenilemeli.

Bıyık bölgesinde - ve yüzde - tüy dökücü veya tüy sarartıcı kremler kullanıldığında, çok iyi durulanmalı ve güneş koruması sürülse bile 24 saat güneşe çıkılmamalı. Leke oluşmasını tetiklersiniz.

Eczacınıza ve doktora danışmadan; her biri ilaç sınıfına giren bu jelleri tavsiye ile alıp kullanmayınız.

Elma sirkesi, limon, kantaron yağı, ozonlu yağ, TCA... Kafanızı karıştıran bir sürü "bıyık lekesi açma önerisine" kulak tıkayın.
Bunlar açma şiddeti düşük çarelerdir. 

Oysa leke açıcı serum, asitli kozmetikler ve AHA'lı ürünler % oranı çok daha "kuvvetli" etken maddelerle lekeyi açar ve ilaçtan daha az hırpalayıcı içeriğe sahiptir.

Bıyık bölgesinde kararma nasıl açılır?

Sabırlı olacaksınız. Cildin kendini yenileme hızı var. Daha çabuk koşamaz! Deri kendisini 30 günde yeniliyor. Sabah ve akşam düzenli "leke serumu" kullanacaksınız. Aksatmadan en az 1,5 ay devam edeceksiniz.

Serum alt tabakada lekeyi açma işlemine müdahale eder, gündüz nemlendirici ve gece kremi serumun açıcı etkisini hızlandıran yan ürünlerdir. Beraber kullanılmalıdır.

Leke serumu kullandığınız sürece ve sonrasında, sabahları mutlaka 30 SPF bir güneş koruyucu kullanacak ve 3-4 saatte bir yenileyeceksiniz. Çünkü gün içinde terlediğiniz için yüzeyden filtre akar gider. Korunmasız kalırsınız.

NOT:

**Gündüz=Bıyık bölgesine, Cilt Lekelerine Karşı Peeling Serumu ardından tüm cilde SPF30 li Cilt Bakım Kremini uygulayın.
Kremi Güneşe karşı korunma amacıyla gün içinde belli aralıklarla tekrarlayın.

**Gece= Leke Karşıtı Kremi uygulayın.

**Haftada 2 sefer Tazeleyici & Yenileyici Yüz Peelingi yapın.

Sevgiler..

Önerilen Ürünler

Kampanyalı
2
74,95 ₺ 149,90 ₺
Çiçek kokulu arındırıcı tonik
3
45,47 ₺ 129,89 ₺
Daha parlak, pürüzsüz ve canlı bir cilt görünümü
329,90 ₺ 0,00 ₺
Yıpranmış cildin yenilenmesine ve beslenmesinde etki gösterir
Kampanyalı
152,22 ₺ 236,00 ₺
Eşit tonlu, aydınlık bir cilt için krem
124,89 ₺ 139,89 ₺
Kolajen destekli, güneş korumalı, ton farkı ve leke karşıtı gündüz kremi

Benzer Sorular ve Cevapları