yağlanma, iri gözenek,siyah nokta sivilce..

Merhaba,
bildiğiniz gibi ergenlik döneminde sivilce, siyah nokta ve yağlanma problemleri normaldir ve bolca rastlanır fakat ben yaşıtlarımdan farklı olarak fazladan problemler yaşıyorum Bu gibi durumlarda önerilen ürünleri düzenli olarak kullanıyorum ve olabildiğince doğal, kaliteli, etkili ve iyi markaların ürünlerini kullanmaya çalışıyorum Her akşam ve sabah yüzümü yüz yıkama jeliyle yıkıyorum Akşamları yüzümü kendim yaptığım yüz scrub'ı ile yıkıyorum (içinde bal, esmer şeker, kahve, kakao ve yasmin çayı parçaları var ) maske yapıyorum (haftada 2 kez ) yüzümü arındırıcı bir tonikle temizliyorum Eğer ihtiyaç hissedersem yüzüme hassas, ince ve yağlandırmayan bir krem sürüyorum Pazartesi, çarşamba, cuma ve pazar günleri bir kil maskesinin içine kulak çubuğu batırıp sivilcelerime uyguluyorum(tüm gece öyle kalıyor) Salı, perşembe, cumartesi günleri de sadece sivilcelerimin üzerine sivilce kremi sürüyorum Bir de tüm gün dudaklarım kurudukça dudak kremi sürüyorum Bana yardımcı olabilir misiniz? problemlerimi geçirmek için ne yapmalıyım?
Cilt Bakımcı Z. - 15 Yaşında - İstanbul
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Zeynep Hanım Merhaba,

Cildiniz ile olan sıkıntılar sizi oldukça üzüyor.
Bunu anlayabiliyorum
Ama önce biraz doğru bilgi...

CİLT NEDEN YAĞLANIR:

Cildin üzerinde onunf doğal korumasını oluşturan bir tabaka vardır.
Ter ve yağ bezlerinin salgıları bu tabakayı oluşturur. 
Bu tabaka sizi alerji risklerinden ve çevre kirliliğinden korumak için vardır. 
Bazı hormonal değişiklikler, düzensiz adet görme, medeniyetin getirdiği kirler, stres ve aşırı baharatlı, yağlı yiyecekleri fazlaca tüketmek de bu salgıları tetikler. 
Yaşadığınız bölgenin ikliminin sıcak olmasının da yağ salgısının dengesini etkilediğini unutmayın. 
Yağın cilt yüzeyine açıldığı yer gözeneklerdir. Bunların dış etkilerlerden oluşan kirler ile tıkanması, yağ salgısının çıkamayacağı bir tıpa oluşturur ve bu da sivilce dediğimiz olguya sebep olur. 

Yağ ifrazatının yavaşlatılması için ciltteki nem miktarını arttırmak gerekir.

''Eğer ihtiyaç hissedersem yüzüme hassas, ince ve yağlandırmayan bir krem sürüyorum''. konusu maalesef yanlış.

Yağlı ciltte yüzey parlaktır, gözenekler geniştir, siyah noktacıklar belirgindir. Ama her yağlı cilt farklı sorunlarla karşınıza çıkar:

Yağlı ve sivilceli/akneli cilt özel hijyen bakımı ister. Yapacağınız en önemli iş, gözenekleri kapatmaya çalışmak yerine, fazla yağ ifrazatını durdurmaktır. Yağlı ciltlerde zaten hep nem miktarı azdır. Nemi az olduğu için cilt yüzeyinde doğal tabaka ile koruma faktörü oluşturmakta zorlanır. Bu nedenle dış etkenlere karşı da korumasız kalır. Yağlı ciltlerin gitgide hassaslaşmasının sebebi de budur.
Bu yüzden sadece sabah akşam temizleyip tonikleyeceğiz ve asla nemlendiricisiz bırakmayacağız.
2 seferden daha sık temizlemek te yanlıştır. Biz temizledikçe cilt altındaki yağ bezleri azar ve daha çok sebum salgılar.
Bu da kısır bir döngüdür ve en çok yapılan yanlışlardan biridir.

Yağlı ve hassaslaşmış cilt; yağ salgısının sürekli kazınmasıyla, kızarmaya yatkınlaşmış, sakinleştirici ürünler kullanması gereken, ciddi nem ihtiyacı da olan cilttir. 
Sık sivilceler ve genişlemiş gözeneklerle kırmızı bir yapısı vardır. Cildi alkol oranı yüksek tonikler ve kurutucu jellerle temizlemekten vazgeçmeli, PH oranı nötr olan nazik temizleyicilere yönelmelisiniz. 
Killi maskenizi haftada bire indirmeli, kum tanecikleri gibi granüllü peeling'den vazgeçmelisiniz.

''Pazartesi, çarşamba, cuma ve pazar günleri bir kil maskesinin içine kulak çubuğu batırıp sivilcelerime uyguluyorum(tüm gece öyle kalıyor). Salı, perşembe, cumartesi günleri de sadece sivilcelerimin üzerine sivilce kremi sürüyorum.'' demişsiniz.
Anlamadığım hayatı kendinize neden bu kadar zorlaştırdığınız.:))

FORMÜL:

a)Sabah: Temizleme&Tonikleme&Nemlendirme&Güneş Koruma...

b)Akşam: Temizleme&tonikleme&Gece Kremi veya yağ dengeleyeci Serum...

c)Haftada 2 sefer Maske...

d)Gün içinde (gerektiğince) Lokal Sivilce Kurutucu

MUTFAKTAN KOZMETİK ÇIKAR MI?

Evde hazırlanan kozmetiklere karşı değilim ama gerçekçi olmak gerekir. Evde yapılan her türlü taze maskenin kozmetik etkisi 2-3 saatle sınırlıdır. Kullanmayın demiyorum. Ama büyük umutlar bağlamamalı. Evde yapılanların \'etkisi\' ve \'içerik yoğunluğu\' kozmetik sanayinin senelerce uğraşıp formüllendirdiği kozmetikler gibi olmaz.

Örneğin: Elmada flavonoidler, C, E vitaminleri var. Kılcal damar sorunu, yenilenme sorunu olan ciltler için iyi bir yatıştırıcı ve antioksidan etkili meyve... Taze bir elma yaklaşık 200 mg polifenol içerir. Damar sağlığı üzerinde Fransa'da bir çalışma yapılıyor. 12 hafta boyunca günde 600 mg'lık polifenol içeren elma özü içeren kapsülleri tüketen kişilerin damar içi kan akışkanlığı düzenleniyor ve yağ oranı düşüyor.

Kıssadan hisse: Elmayı sürmeyin, günde 3 tane elma yiyin.

Elmayı yemek yerine, maske yapmak için rendelerseniz, içeriğindeki etken maddelerin sadece %3'e yakını cilt üzerine taşımış oluyorsunuz. O zaman elmadan maske yapmak verimli bir iş değil. Bunun yerine 5 kg elmadan elde edilmiş faydalı özleri konsantre olarak barındıran maskeden kullanmak çok daha pratik olacaktır.

(Veya her gün elmayı püre yapıp, taze taze hiç bekletmeden yüzünüze süreceksiniz ve en az 3-4 saat maskeyi yüzünüzde taşıyacaksınız.)

Birçok bitki, meyve ve sebzenin faydalı içeriklerini, cildin sorununa göre konsantre olarak içeriğe koyan, aynı zamanda zararlı olabilecek taraflarını da içerikten ayıklayan kozmetik sanayi sizin için kurulmuştur. Sadece soruna özel içerikleri tüpe koymakla kalmaz, ek içeriklerle zenginleştirir ve derinin uzun süre etkilerinden faydalanabilmesi için formülü oluşturur. Hem de ürünün en kalitelisini toplayarak işleme alır. Evde zamanı ve umutlarınızı harcamamanız için...

NOT: 
Önerilerimi alta ekledim.
Günlük Bakım Kremi - Yağlı Ciltler güneş korumalı olduğu için ayrıca güneş koruyucu yazmadım.
Sponge Charcoal peeling yerine geçer..

Sevgiler...

Önerilen Ürünler

30
42,50 ₺
Karma, yağlı ve sivilceli ciltler için temizleme süngeri
Kampanyalı
1
79,50 ₺ 89,50 ₺
Akne oluşumuna karşı hızlı etki
49,90 ₺
Yağlı ciltlere özel parlama karşıtı krem
Kampanyalı
159,90 ₺
Akneye eğilimli ciltler için yüz serumu ile daha pürüzsüz ve nemli bir cilt
49,90 ₺ 84,00 ₺
Ölü deri ve parlama karşıtı maske
1
63,72 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
1
95,00 ₺
Ciltteki sebumu dengeler, siyah noktaları derinlemesine temizler