Egzama,dermatit ve nemsizlik sorunu..

Merhabalar,
26 yaşındayım yıllardır yüzüme iyi gelen krem yüz yıkama jelini bir çok ürün dememe rağmen bulamadım Duştan çıktığımda yüzümde hemen gerilmeler oluyor sürüdüğüm krem yetersiz kalıyor ve bir çok defa sürmek zorunda kalıyorum Ancak sabahları uyandığımda özellikle yaz aylarında yüzüme dokunduğumda sürekli yağlılık hissi oluyor Burun bölgemde egzama var buda beni krem kullanmak için çok zorluyor Cildimin yağlı mı kuru mu yoksa nemsiz mi olduğunu bile anlayabilmiş değilim Çünkü her gittiğim estetisyenler farklı birşeyler söylüyor Yüzümün her yerinde pullanmalar meydana geliyor özellikle mevsim geçişlerinde Ayrıca kılcak damar çatlaması meydana geldi göz çevremde Birde yüzümün eskisi kadar beyaz olmadığını fark ettim mat soluk bir görüntüsü var malesef Yardımcı olabilirseniz çok sevinirm )
Betül D. - 29 Yaşında - Antalya
Işık Uyanıkoğlu LilaKutu Güzellik Uzmanı

Merhaba,

Sorunuzu ve profilinizi dikkatlice değerlendirdim. Cildinizi karma ve susuz bir cilt tipi  olarak tanımlayabiliriz. 
Cildinizin diri, kırışıksız ve sağlıklı kalması su tutma kapasitesiyle belirlenir. Diğer tüm organlarımız gibi deri de "su kaybettikçe" savunması azalır, çabuk hastalanır kızarır ,kırışır, kurur, ve lekelenir.

Yaşam şekliniz, hormonal etkenler, uyku düzeniniz, beslenme şekliniz, UVA ve UVB ışınlarıyla korunmasız karşı karşıya yaşamanız, rüzgar, soğuk ve aşırı sıcaklardan deriyi korumamanız, bazı ilaçların sürekli kullanımı, narkoz alma gibi durumlar da cildin su tutma kapasitesini azaltır.

Ayrıca yaşadığınız bölgenin ikliminin (Antalya) sıcak olmasının da yağ salgısının dengesini etkilediğini unutmayın. 
Güneşin yağ salgılarını tetikleyen bir faktör olduğunu ve lekelenmeye sebep olduğunu  unutmamak gerekir. 
Bu yüzden yaz-kış SPF korumalı bir nemlendirici kullanımı gerekir..
Kaldı ki Antalya, Mersin, İzmir gibi yazı uzun, güneş ışınları dik bölgelerde spf korunması kullanmayan hanımların %90'ı lekeli cilde sahip. 

Sabah-Akşam cildinizi temizleyip, tonikledikten sonra göz çevresi ve nemlendirici kreminizi uygulayın. Sonrasında güneşe çıkmadan SPF koruma ürününüzü sürmeyi ve 3 saatte bir yenilemeyi ihmal etmeyin.

Dermatitli, egzamalı olmanız da kozmetik kullanmanızı engellemez. 
Önemli olan, içeriğinde derinizin bağışıklık sistemine \'yabancı\' gelmeyen ve \'savaş ilan etmeyeceği\' maddeler olan kozmetikleri seçmeniz! Yani içeriği temiz Organik, bedeninizin savunma mekanizmasının daha önceden tanış olduğu kozmetikler..

Zaten yabancı maddeyle savaşan dermatit /egzamalı cilt hassaslaşıyor ve dışarıdan gelecek her türlü rüzgâr, ısı, kimyasal tozlar, güneş ışınları, şampuan, bulaşık deterjanı vs'ye de tepkiler veriyor. Üstelik yanağınıza sürdüğünüz bir maskara sadece gözünüzde değil kan dolaşımı yoluyla vücudun başka yerlerinde de döküntüler yapabiliyor.

İlk işiniz her türlü kimyasalla teması kesin ve lütfen bir hekime görünüp neye tepki verdiğinizi patch test ile tespit edin. 
Sabun, kimyasallı temizleyiciler, deterjanlar, kimyasal çözücüler, çamaşır suları, boyalar, yün ve sentetik kumaşlar, WC kokuları, oda kokuları, çamaşır suları, organik olmayan cilt bakım ürünleri, kozmetikler ve parfümler sorunu alevlendirir.

Sadece cilt bakımında değil; genel hayat planlaması içerisinde kimyasallardan uzak duracak bir yaşam şekli benimseyin. 

Bu sorun biliyorsunuz, zaman zaman hareketlenir, bazen uyku dönemine geçer. Sorunu kortizonlu ilaçlarla baskılarız ama sonrasında beter hale geldiği de oluyor. En iyisi, dermatit/egzamayı hafifletmek için beslenmenizi de yaşam şeklinizi de değiştirin. 
Keten tohumu, kefir, tahıllar, probiotik ürünler ve lifli besinler tüketin. Barsakta bakteri yükünü azaltmış olursunuz. İşlenmiş gıdalar enflamatuar belirtileri tetikler. Bağışıklık sisteminizi diri tutan işler yaparsanız dermatiti frenlersiniz. 
B ve A vitaminleri size destek olacaktır. Belki mineral/vitamin takviyesi almanız gerekebilir. Doktorunuza sorunuz. 
Şeker, kahve ve alerji riski yüksek gıdaları tüketmeyin. Mutlaka yerine ikâme edeceğiniz şeyleri dietisyen size işaret edecektir. (yer fıstığı, çilek, yumurta, süt ürünleri, soya vs gibi)

Seçimlerinizi organik sertifikalı ürünlerden yapmanız ve yukarıdaki kurallara uymanız organizmanızın size ileride vereceği bir armağanın alt yapısını oluşturur.

Dermatiti  ve egzamayı tetikleyen madde her ne ise, hayatınızdan altı ay uzak tuttuğunuzda bir daha temasınızda organizma tepkisini resetlemiş olacaktır.

Organik içerikli ürün önerilerimi de sayfa altına ekledim. Siz ihtiyaçlarınızı içlerinden seçebilirsiniz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgilerle

Önerilen Ürünler

14
75,00 ₺
Sülfatsız ve organik içerikli yüz yıkama jeli
4
67,00 ₺
Alkolsüz ve doğal içerikli arındırıcı tonik
3
17,50 ₺
Hijyenik bulaşık temizliği için
82,49 ₺
Hassas ciltler için çamaşır deterjanı
1
56,99 ₺
Organik temizlik isteyenlere
3
35,00 ₺
Pırıl pırıl bulaşıklar
3
51,00 ₺
Parlayan bulaşıklar
37,50 ₺
Halı, yüzey ve kumaş mobilya temizliği isteyenlere
Kampanyalı
2
70,00 ₺ 77,00 ₺
Kadife yumuşaklığında, pürüzsüz bir cilt için
7
40,00 ₺
Tüm ciltler için nemlendirici bakım kremi
2
65,01 ₺ 85,00 ₺
Daha genç ve sıkı göz çevresi için