sivilce,siyah nokta,kapalı komedon..

Merhaba 18 yaşındayım, karma yapılı bir cilde sahibim ve polikistik over teşhisim var Gerekli hormonal tedavilere başlamış ve şikayetlerim fazlasıyla azalmış olsa da sivilce, siyah nokta ve kapalı komedonlarla hâlen boğuşuyorum Sebebini ise cilt bakımıma bağlıyorum Kimyasal içerikli cilt ürünleri ne yazık ki hormonlarımı çok kolay etkiliyor Eh, üstüne de öğrenci olduğum için doğal içerikli, etkili ürünlerin çoğu bana pahalı geliyor Cilt bakım rutinim nasıl olmalı, bana tavsiye edebileceğiniz uygun fiyatlı, doğal içerikli cilt bakım ürünleri nelerdir?

teşekkür ederim
Umay U. - 0 Yaşında - Denizli
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Merhaba,

Cildin üzerinde onun doğal kremini oluşturan bir örtüden vardır. Ter ve yağ bezlerinin salgıları bu tabakayı oluşturur. Bu tabaka sizi alerji risklerinden ve çevre kirliliğinden korumak için vardır. Bazı hormonal değişiklikler (polikistik over)gibi , medeniyetin getirdiği kirler, stres ve aşırı baharatlı, yağlı yiyecekleri fazlaca tüketmek de bu salgıları tetikler. Yaşadığınız bölgenin ikliminin sıcak olmasının da yağ salgısının dengesini etkilediğini unutmayın. Yağın cilt yüzeyine açıldığı yer gözeneklerdir. Bunların dış etkilerle kirlerden tıkanması, yağ salgısının çıkamayacağı bir tıpa oluşturur ve bu da sivilce dediğimiz tıkanıklığa sebep olur. Yağ ifrazatının yavaşlatılması için ciltteki nem miktarını da arttırmak gerekir.

Yağlı ciltte yapılan EN BÜYÜK HATA nemlendirici uygulamayıp gün içinde devamlı yıkamaktır. 
Yıkadıkça yağlanma artar ve cilt nem kaybeder.
Muhakkak su bazlı bir nemlendirici ve dengeleyici bir ürün kullanılmalıdır.

Yağlı cilt özel hijyen bakımı ister. Yapacağınız en önemli iş, gözenekleri (cildi devamlı yıkayıp nemsizleştirerek) kapatmaya çalışmak yerine, fazla yağ ifrazatını durdurmaktır. 

Yağlı ciltlerde zaten hep su miktarı azdır. Suyu az olduğu için cilt yüzeyinde doğal tabaka ile koruma faktörü oluşturmakta zorlanır. Bu nedenle dış etkenlere karşı da korumasız kalır. Yağlı ciltlerin gitgide hassaslaşmasının sebebi de budur.

Yağlı cilt,yağ salgısının sürekli kazınmasıyla, çok kuvvetli kozmetiklerin kullanımıyla kızarmaya yatkınlaşmış, sakinleştirici ürünler kullanması gereken, ciddi nem ihtiyacı da olan cilttir. Sık sivilceler ve genişlemiş gözeneklerle kırmızı bir yapısı vardır. Cildi alkol oranı yüksek tonikler ve kurutucu jellerle temizlemekten vazgeçmeli, PH oranı nötr olan nazik temizleyicilere yönelmelisiniz. Killi maskenizi haftada bire indirmeli, kum tanecikleri gibi granüllü peeling'den vazgeçmelisiniz.

Ayrıca bu tip ciltler düzenli kozmetik uygulamasıyla çok rahat normal cilde dönüşebilecek, bakım bırakıldığında sivilce oluşumuna başlayacak yapıdadır. 

Komedon, deri altına pütür gibi durur siyah veya beyaz görünümü olabilir. Sonuçta kıl köklerinin tıkanarak gözenekte birikenlerin çıkıntı şeklinde durmasıdır...

Peki, \'neden kıl kökü tıkanır\' derseniz, fazla yağ üretmekten tıkanır! Kıl kesesi içindeki ölü hücrelerle bu fazla yağ birleşerek tıkaç oluşturur. İltihaplanmamışlardır. Eğer bu tıkanıklık sonucu gözenek içinde bakteriler de oluşursa komdeon \'sivilceye\' dönüşür.

Bu nedenle komedonların oluşması durumunda cilt bakımınızı gözden geçirmeniz gerekir.

Cildimizin yumuşak ve sağlıklı kalması için yağ salgısına ihtiyacı vardır. Kendi koruma tabakasını bununla oluşturur. Ancak bazı durumlarda fazla yağ salgılar.

Komedon oluşmasını engellemek için ölü cilt hücrelerini düzenli temizlemek (eksfoliye eden ürünler) çok fayda sağlar. Karma ve yağlı ciltlerde temizliği bitki süngerleri ile yapmak doğru seçim olacaktır.

Sivilce/Akne yoksa taneli peeling de yapılabilir.

Yağ salgısının fazla salgılanmasına sebep olan faktör her ne ise bir endokrinologa görünerek saptanması sorunun \'içeriden\' de yok edilmesine yardımcı olacağından iyileşme çok çabuk olacaktır.
Kozmetiklerinizi yağsız, su bazlı seçmek gerekir.

Yoğun komedon oluşumunda dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Üst deride biriken ölü hücrelerin oluşturduğu örtü gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delinir ve komedonlar tek tek, ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak çıkartılır. Temizlik sonrası antiseptik bir solüsyonla deri temizlenir ve maske uygulanır. Sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanmanız yenilerinin oluşumunu engelleyecektir. Sırtta ve yüzde olan komdeonlar için aynı yöntem uygulanır.

Israrla ve sürekli oluşan komedonlar için:

Medikal estetik çözümlere başvurabilirsiniz. Kalınlaşan ölü tabakayı mekanik veya kimyasal olarak soyan yöntemler denenir. Gözeneğin tıkanması engellendiğinden komedon artık oluşmaz. Kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, lazer gibi işlemlerden hangisi cilt tipinize uygunsa doktorunuz seçecektir.

Sizin için alta bir reçete ekledim.

Lütfen doğum tarihinizi güncelleyin. 2020-03-20 yazmışsınız.
18 yaşında olduğunuza göre 2002 yazmak istediniz herhalde..:))

Sevgiler..

Önerilen Ürünler

30
42,50 ₺
Karma, yağlı ve sivilceli ciltler için temizleme süngeri
49,90 ₺ 84,00 ₺
Ölü deri ve parlama karşıtı maske
135,00 ₺
Rosacea'lı, karma, yağlı ve geniş gözenekli cilt tipleri için
1
63,72 ₺
Antioksidan içeriğiyle akne, siyah nokta ve lekelere karşı savaşır
1
95,00 ₺
Ciltteki sebumu dengeler, siyah noktaları derinlemesine temizler