yüz,saç derisi,boyun,göğüs arası ve sırtta sivilcelenme..

Daha önce 4 ay kadar roaccutane tedavisi gördüm ama ilaç kaşıntı yaptığı için bırakmak zorunda kaldım, yani tedavim yarım kaldı Tedaviden sonra 2-3 yıl kadar çok yoğun sivilcelenmem olmadı ama genede tek tük çıkıyordu 6 aydır sürekli çıkmaya başladı ek olarak saç derimde iltihaplı ağrılı sivilceler çıkmaya başladı Özellikle yüz bölgemde azaldıkça sırtım ,saç derim ve göğüs bölgemde yoğunlaşıyor Kuruya dönük bir cildim var her ürünü kullanamıyorum çünkü daha fazla kurutup bu seferde hassasiyet yapıyor cildimde O yüzden bir türlü istediğim ürünleri bulamıyorum Ayrıca sivilce lekelerim var Ice pick skarlarım var Aynı yerden 2-3 kere iltihaplı sivilce çıkabiliyor Burun üstümde siyah noktalarım var Geniş gözeneklerim var 22 yaşımdayım, 12-13 yaşımdan beri sivilcelerle uğraşıyorum Mecbur kalmadığım sürece tekrar ilaç kullanmak istemiyorum Önere bileceğiniz ürünler ve bakım rutinleri nelerdir? şimdiden teşekkür ederim
Esra A. - 23 Yaşında - Ankara
Ayseli KUTLU LilaKutu Güzellik Uzmanı
Esra Hanım Merhaba,

Sivilce tedavileri sırasında deri hızlı kuruyup soyulduğundan, sonrasında derinin yağ/su dengesi bozulabiliyor. 
Roacuttane gibi sivilce tedavileri sonrası cilt çok inceldiği, hassasiyeti arttığı ve bağışıklık sistemi zayıfladığı için "kimyasallarla" temasını mümkün olduğunca kısıtlamanız, organik içerikli kozmetikler kullanmanız cildinizin sağlığına, hızlı iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

Sivilce izleriniz \'çukurlar\' şeklinde ise kozmetiklerle çukurları yok etmek mümkün değildir. Bir dermatologla görüşmeniz gerekiyor. Uygun yöntemle mekanik soyma yapacaktır. (lazer, kimyasal peeling, dermabrazyon, gren peel vb.)

Bu süreçte de verdiği vitaminli kremleri ve güneş korumasını aksatmadan kullanmanız gerek. Yoksa lekelenmeye sebep oluşturursunuz.

Akne tedavisi sonrası sivilcelerden kurtulursunuz ama aknenin şiddeti oranında, -hele hele sıktıysanız- ciltte izleri kalır. İzlerden kurtulmak için yüzeyin eskimiş tabakasının hızla yenilenmesine ihtiyaç var. İzler ne kadar derinse süreç o kadar uzun oluyor.

Benek tarzında akne izleri: Beyaz tenlilerde kırmızı, esmerlerde kahverengi renkte \'nokta izler\' şeklinde olur. Bunları haftalık bakımda düzenli kullanılacak olan peeling+maske ikilisi ve yenilenme destekli serum kullanarak çözebilirsiniz. Yüzey soyucu asitli kremler de çok yardımcı olur. Salyangoz salgılı, AHA'lı, C vitaminli serum ve kremler yenilenmeyi hızlandıracaktır.

Derin lekelerde: Dermatolog kimyasal peeling ile (Glikolik asit) yüzeysel tabakayı soyar. Üç hafta arayla birkaç seans yapılır. Cilt yüzeyi kabuklanabilir, soyulur. Güneş kremi kullanmak gerekir. Yoksa lekelenirsiniz. Yaz aylarında kesinlikle yapılmamalıdır.

Skar tarzında akne izleri: Akneden kalan izler çukur veya kabarıklık olarak belirginse kimyasal peelingten \'daha derin\' soyma ve yenilenme gerekiyor demektir.

Bu da daha uzun bir süreye ve sabra ihtiyacınız var demektir. Kozmetiklerle bunu yapamazsınız. Eğer çukurlar çok geniş bir alanda değilse, doktorunuz cildin kalınlığına ve direncine göre yüksek konsantrasyonu kimyasal peeling deneyebilir.

Derin izlerde: Dermaroller, dermabrazyon ve lazer ile derinin bağ dokusunun yeniden oluşmasını sağlamak gerekir. Bunlar kişiye göre değişkenlik gösteren işlemlerdir. Belki doktorunuz çukurun derinliğine göre dolgu da yapabilir...

Her hâlükârda, ister lazer, dermaroller, ister kimyasal peeling, ister AHA'lı soyan kremler ile akne izlerini giderin; mutlaka sonrasında UV korunması şarttır.

Sırtta yahut boyunda, yahut göğüslerin arasındaki bölgede... Sivilcenin oluşma sebebi aynıdır:

Gözeneğin içindeki kılın köküne bir yağ salgı bezi bağlıdır.

Görevi kıl keseciği boyunca yağ salgılayıp, yüzeyde, derinin doğal savunma ve koruma tabakasını oluşturmaktır.

Salgının çıktığı bu tünelcik, yağ kir ve ölü hücrelerle kapanır, tıkanırsa yağ salgısı dışarı çıkamaz ve burada birikerek iltihap oluşturur.

Olay bu kadar basit!

Peki oluşmaması için ne yapmalı?

1- Sivilcelenen bölgeyi sabah akşam temizlerseniz gözeneğin tıkanmasına izin vermemiş olursunuz.

2- Temizlikte kullandığınız temizleyiciler sabun gibi kazıyıcı ve yüzeyi kurutucuysa sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Dolayısıyla yumuşak içerikli organik temizleyiciler seçin.

3- Temizlenme sonrası "mutlaka" antiseptik bir losyon/tonik uygulayın.

4- Haftada 2 kez banyoda vücut peeling'i veya kese uygularsanız gözenek ağzının kapanması engellenir.

5- Banyo sonrası cildi hafif yapılı bir losyonla nemlendirin. Nem dengesi yeterli olan deride hem gözenekler sağlıklı kalır hem deri daha çabuk yenilenir, dolayısıyla sivilce izleri daha çabuk gider.

6- Kırmızı köklü ve iri sivilcelerin üzerine kurutucu jellerden kullanmanız sivilcenin derinleşmeden iyileşmesine yardımcı olur.

7- Temizlemek için -hiçbir temizleyici kullanmadan- Konjac Bambu Kömürü Süngerini kullanabilirsiniz.

Unutmamanız gerekenler:

Cildimizin yüzeyindeki "doğal koruyucu tabakanın yapısı" beslenme şeklimize, stres durumumuza, hormonal değişimlerimize göre hep değişir. Adet dönemlerinde yağ salgısının artması sivilcelenmeye müsait ortamı hazırlar. Bu dönemlerde daha dikkatli bakım yapmanız oluşumu engelleyecektir.

Göğüs arası ve sırttaki sivilceler için de Termal Çamur & Nane Sabunu ve Çay Ağacı Özlü Vücut Spreyi ekledim.
Sabunu saç derisine de uygulayabilirsiniz.

Sevgiler..
 

Önerilen Ürünler

3
72,00 ₺ 96,00 ₺
Tüm cilt tipleri için derinlemesine temizlik
8
179,50 ₺ 359,00 ₺
Gözenek sıkılaştırıcı ve nemlendirici
Kampanyalı
119,90 ₺
Dengeleyici gül suyu
Kampanyalı
189,90 ₺
Aydınlatıcı ve Yenileyici %100 Doğal Serum
Kampanyalı
179,90 ₺
Kuşburnu ve bentonit kilin aydınlatıcı etkisi
Kampanyalı
248,99 ₺ 292,86 ₺
Gözenekler üzerindeki yağ, kir ve bakterileri temizleyen vücut spreyi
34,90 ₺
Akne ve siyah nokta karşıtı sabun